späť

Aké riziká hrozia vašej karte?

Platenie kreditnou alebo debetnou kartou je skvelá myšlienka - a rovnako ako mnoho ďalších skvelých myšlienok môže byť v nesprávnych rukách zneužitá. Našťastie stačí dodržiavať niekoľko bezpečnostných pravidiel, aby ste sa nestali obeťou podvodu. Niekedy je ale lepšie vysvetliť si, v čom podvod spočíva, aby si klient to naše večné poučovanie lepšie zapamätal.

Už sme vám písali o mýtoch, ktoré kolujú o bezkontaktných kartách. Tentoraz sa im teda venovať nebudeme, ale vrelo odporúčame prečítať si článok Vyvraciame 5 najčastejších mýtov o bezkontaktných platbách.  V nasledujúcom texte upozorníme na reálne riziká spojené s platobnými kartami. Ale nebojte sa - aj o tom, ako svoju kartu a tým aj seba ochrániť, sme už napísali. Stačí sa riadiť pravidlami vymenovanými v blogu Ako predísť vybieleniu vášho konta. Ak niektoré z pojmov v tomto článku nepoznáte, s veľkou pravdepodobnosťou nájdete ich vysvetlenie v našom slovníčku k platobným kartám.

Krádež identity
V prípade zneužitia citlivých údajov z vašej karty alebo účtu sa hovorí o finančnej krádeži identity. Za citlivú informáciu sa považuje akýkoľvek údaj, ktorý pomôže určiť vašu osobu - teda napríklad aj PIN alebo bezpečnostný kód na karte. Páchateľ potom môže pod vašim menom nakupovať nelegálny tovar, využívať služby a potom za ne neplatiť, alebo dokonca uzatvárať zmluvy. A je veľmi ťažké dokázať, že na vine nie ste vy, pretože vašu identitu niekto zneužil. Práve preto sa naozaj oplatí si zabezpečiť poistenie online identity.

Zneužitie údajov pre nákup na internete
Stačí, aby ste svoju kartu nechali niekde ležať bez dozoru alebo ju pri platení pustili z ruky. Pri platbách na internete sa PIN nevyžaduje, takže číslo karty, dátum expirácie a kontrolný kód na zadnej strane bohato stačí k nákupom v e-shopoch. Podvodník môže údaje z vašej karty použiť len občas k drobným nákupom, bez toho aby ste si ich všimli. My si preto radšej prostredníctvom internetového bankovníctva alebo aplikácie v mobile pravidelne kontrolujeme históriu transakcií.

Falšovanie podpisu
Nielen všetky tie čísla, ale aj váš podpis na karte má veľkú cenu. Jeho sfalšovanie môže mať vo výsledku horšie a predovšetkým dlhodobejšie dôsledky, ako keď vás niekto pripraví o peniaze na konte.

Zneužitie účtu po platbe kartou

Aj na účte, ktorý po platbe kartou necháte v obchode, môže byť dostatok informácií, s ktorými šikovný páchateľ dokáže pracovať. Niektoré terminály ešte stále tlačia účty s vypísaným číslom účtu a expiráciou karty. Potom už len stačí, aby si zlodej pri platbe všimol, aký má vaša karta CVV/CVC kód. Vyhadzujte účty buď až doma, alebo ich najprv dôkladne roztrhajte.

Skimming
Pri výbere z bankomatu môže najčastejšie dôjsť k okopírovaniu magnetického prúžku na vašej karte. Z neho získané údaje môže potom páchateľ nahrať na falšovanú kartu. Občas sa to ale stane aj pri nepoctivých obchodníkov - podľa údajov zverejnených políciou ide najčastejšie o bary, reštaurácie, čerpacie stanice alebo hotely.

Phishing

Aj klienti mBank boli nedávno vystavení on-line útoku podvodníkov. Všetko o tom, ako takýto phishing vyzerá a ako postupovať, ak sa stanete jeho obeťou, nájdete v článku na českom blogu Pozor! Phishingový útok na mBank.


Skryté zariadenia v bankomatoch

Organizované skupiny zločincov dokážu inštalovať čítacie zariadenie priamo do bankomatu. Vďaka miniatúrnemu kamerovému systému potom môžu získať váš PIN alebo údaje z magnetického prúžku na karte (skimming). Častý a dobre známy spôsob krádeže karty je umiestnenie plastového obdĺžnika so slučkou do otvoru, kam kartu vkladáte. Karta sa v ňom zachytí a vy už ju nezískate späť. Takže keby sa vám stalo, že bankomat kartu nevráti, ihneď kontaktujte prevádzkovateľa bankomatu aj svoju banku. Rozhodne je bezpečnejšie používať zabezpečené bankomaty priamo na pobočkách bánk a pod., než vyberať peniaze zo zariadenia umiestneného len tak na ulici.

Toto sú len tie najbežnejšie spôsoby zneužitia platobných kariet. Podvodníci sú vynaliezaví, dávajte si teda na svoju kartu dobrý pozor. Ak zistíte, že vám ju niekto ukradol, alebo v histórii účtu nájdete záznam, o ktorom nič neviete, ihneď zavolajte na mLinku alebo kartu rovno zablokujte. V prípade krádeže nezabudnite kontaktovať aj políciu!

 

 

Tagy:

karty, riziká