späť

10 pravidiel bezpečného používania smartfónu

V ďalšej epizóde seriálu o internetovej bezpečnosti, ktorý pre vás píšeme v spolupráci so spoločnosťou Avast, sa zameriame na to, ako chrániť osobné a citlivé údaje pri každodennom používaní smartfónu. Máme pre vás 10 dobre mienených rád.


1. Inštalujte si antivírus a ďalšie aplikácie pre zabezpečenie
Existuje celý rad aplikácií, ktoré zvýšia bezpečnosť používania vášho mobilu. Antivirus je úplný základ. Môžete sa chrániť úplne zadarmo vďaka antivirusom do mobilu, ako je Avast Mobile Security. Oplatí sa ale priplatiť za balíčky s maximálnou a kompletnou ochranou. Pripravte sa aj na to, že sa váš telefón môže dostať do rúk zlodejov a stiahnite si aplikáciu, ktorá vám pomôže získať ho späť, napríklad Avast Anti-Theft. Ako postupovať, keď stratíte smartfón, poradí náš článok Čo rozhodne urobiť, keď stratíte chytrý telefón.


2. Neprihlasujte sa bez ochrany do svojho internet bankingu na verejnej Wi-Fi
Verejné Wi-Fi sú nesmierne pohodlná a užitočná vec, ale pri ich používaní sa neoplatí zabúdať, že sa do nich môže prihlásiť kde-kto - napríklad aj hacker snažiaci sa získať vaše dáta. Nechceme vás strašiť, hackeri iste nečíhajú za každým rohom, ale fakt je, že vo verejnej sieti ste ľahkým cieľom. Preto je dôležité:


a)    Prihlasovať sa len na zabezpečených serveroch - ako ich spoznať sa dočítate v článku Pozor na internetovýchpodvodníkov.


b)    Inštalujte do svojho zariadenia softvér, ktorý vám poskytne bezpečné pripojenie na verejných Wi-Fi, napríklad Avast SecureMe pre iOS.


3. Používajte službu VPN
Ak máte možnosť, vymeňte verejnú Wi-Fi za VPN (virtual private network = virtuálna súkromná sieť). Vďaka tomu sa budete môcť kedykoľvek pripojiť k serverom (vyberiete si z ponuky rôznych serverov s rôznymi IP adresami) cez zašifrované spojenie, ktoré z vonku nejde odpočúvať. Iste, hacker sa môže pripojiť k rovnakému serveru, a práve preto je lepšie vyvarovať sa bezplatných VPN služieb a používať len tie platené a overené. Tie zadarmo mohol spraviť práve podvodník, ktorý má záujem na získaní vašich osobných údajov. Vyskúšať môžete napríklad aplikáciu Avast SecureLine VPN, ktorá je ako pre Android tak i iOS.


4. Používajte silné heslá
O tom, prečo sú dôležité silné heslá a ako si ich zapamätať, sme vám už písali. Určite si ale prečítajte náš článok Ste dobre zaheslovaní? Priamo do svojho telefónu si môžete stiahnuť tiež správcu hesiel, napríklad Hesla Avast.


5. Predchádzajte zavíruseniu zariadení
Pretože smartfón je už dnes skoro ako počítač, je vystavený podobným "chorobám". Ak máte antivírus a ak aktualizujete svoj softvér pravidelne, pravdepodobnosť nakazenia vírusom sa znižuje na minimum. Aby ste ale snahy hackerov, ktorí sú niekedy o krok napred, ešte viac marili, sťahujte do svojho mobilu len overené aplikácie - čítajte recenzie a komentáre ostatných užívateľov, články s porovnaním produktov, sťahujte zo zabezpečených stránok, radšej si priplaťte za spoľahlivú aplikáciu, než aby ste museli platiť za opravu alebo kúpu nového zariadenia.


"Aplikácie tretích strán často požadujú prístup napríklad k prihláseniu na Facebook či Gmail. Výrazne odporúčam naozaj si postrážiť, akej aplikácii takýto prístup umožníte. Zle zabezpečená aplikácia môže potom takéto údaje vyzradiť ďalej,” upozorňuje Filip Chytrý, bezpečnostný analytik Avast.


6. Nepodceňujte SMS správy a hovory
Že sa nebezpečenstvo môže skrývať aj v odkaze priloženom v SMS správe alebo v telefonáte s neznámym číslom, už sme vám písali. O tom, akým spôsobom využívajú podvodníci SMS správy, aby napríklad získali prístup do vášho internetového bankovníctva, sa dočítate v našom článku Online podvod hrozí aj cez SMS a volania.


7. Dávajte pozor, kto vám pozerá cez rameno

Veľa z nás si odbíja povinnosti ako platby, e-maily a tak ďalej počas cesty hromadnou dopravou. Keď zadávate svoje prihlasovacie údaje, napríklad len kód pre odomknutie klávesnice, uistite sa, že naozaj nikto nevidí, čo do políčok ťukáte - pri bankomate iste tiež zakrývate tlačidlá rukou. Pre vreckového zlodeja je ľahké vytiahnuť v nestráženom okamihu dopredu vytipovaný telefón z vrecka alebo kabelky a odpozorované údaje do neho zadať.


8. Nastavte si limity pre platby

Už z dôvodu uvedeného v predchádzajúcom bode majte radšej limity pre platby na internete nastavenej na nižších sumách. S mobilnou aplikáciou mBank si ich môžete kedykoľvek zvýšiť, takže sa nemusíte báť obmedzenia. (Hlavne ich ale zvyšujte, až keď sa nikto nebude pozerať! ☺)


9. Nezabúdajte ani na svoje bezpečie
Cez smartfón často pristupujeme na sociálne siete - mali by sme si ale strážiť, aké informácie verejne zdieľame. Neodporúčame uvádzať svoje osobné údaje, virtuálny svet sa potom ľahko prenesie do reality. Ako príklad takéhoto ohrozenia sa uvádza príbeh dievčaťa, ktoré pomáhalo svojej babičke počítať celoživotné úspory a zverejnilo fotku kopy bankoviek - ešte v ten deň si pre peniaze prišli maskovaní lupiči, pretože z profilu dievčaťa zistili adresu. Či už sa príbeh stal, alebo nie, plynie z neho ponaučenie, ktoré má hlavu a pätu.


10. Pozerajte na cestu
Na záver si neodpustíme podotknúť, že pri používaní mobilného telefónu by ste sa mali rozhliadať okolo seba, najmä pri prechádzaní cesty, ale aj na chodníku, aby ste napríklad nenarazili do stĺpu alebo nezapadli do kanála bez veka. A rozhodne by ste nemali pozerať na jeho displej, keď práve šoférujete. Dúfame, že to je pre vás stará známa pesnička!
 

 

Kategórie:

Aktuality, Bezpečnosť