späť

5 dôvodov, prečo sa nám nedarí šetriť peniaze

Aby sme sa lepšie orientovali vo svojich financiách a dokázali s nimi vhodne nakladať, vytvárame si rozpočty, či už písané, alebo nepísané. Avšak mnohým z nás vlastne až tak veľmi nepomáhajú. Prečo? Chyba nemusí byť len v rozpočte, ani iba v nás, môže sa skrývať v našej vzájomnej spolupráci. Inými slovami: svoj rozpočet nesmieme neznášať.


1.    Príliš nás škrtí
Je síce krásne, keď si nastavíme, koľko za čo smieme daný mesiac minúť a deň pred výplatou nám na účte zostane obstojný prebytok. Lenže uťahovať si takto opasok z ničoho nič každý mesiac začne časom nejedného z nás pekne štvať. Raz sa nevojdeme do limitu na jedlo, raz na zábavu, nakoniec sa nám celý rozpočet začne zdať nanič a prestaneme sa ním riadiť. Chyba je v tom, že sme si hneď na začiatku dali príliš prísne pravidlá a snažili sa zmeniť svoj život šokom. Oveľa lepšie je rozpočet neustále prispôsobovať - tu povoliť, tu utiahnuť, snažiť sa mu vyjsť v ústrety, ale nestať sa jeho otrokom. Až si vypestujeme správne finančné návyky, ktoré budeme dodržiavať ľavou zadnou, môžeme svoj rozpočet skúsiť pomaly sprísňovať.


2. Zle sme si nastavili ciele
"Budem bohatý!" Áno, to je samozrejme krásny cieľ. Rovnako ako kúpa domu, auta za pár tisíc eur alebo splatenie všetkých finančných záväzkov. Lenže náš prebytok na konci mesiaca býva takémuto želaniu príliš vzdialený a pri pohľade na neho strácame motiváciu. Je lepšie stanoviť si jeden dosiahnuteľný a náročnejšie cieľ, napríklad koľko peňazí chceme mať na účte za rok, a potom krátkodobé, ľahko dosiahnuteľné ciele, ktoré nám pomôžu k nemu dôjsť.


3. Zabudli sme na nečakané výdavky
Nejväčšia bolesť počas úspešného šetrenia prichádza vo chvíli, keď nám niekto nabúra auto (je jasné, že v 99% prípadov to nie je naša vina!). Okrem toho, že ľutujeme svojho miláčika na kolesách, musíme siahnuť do usporených financií a zaplatiť potrebné opravy. Pohľad na zruinované sporiace konto prinúti nejedného z nás hodiť flintu do žita. Takýmto situáciám sa samozrejme nevyhneme a urobiť môžeme jediné - založiť si v rámci svojho rozpočtu sporiaci účet určený len na nečakané výdavky.


4. Nezapojili sme svojich najbližších
To platí najmä pri pároch, ktoré majú spoločný rozpočet. Môžeme sa snažiť šetriť akokoľvek, ale keď máme spoločnú domácnosť, či dokonca kreditnú kartu s partnerom alebo partnerkou, ktorí sa naopak nesnažia vôbec, je to bláznovstvo. Chce to úplne v pokoji si so svojou drahou polovičkou sadnúť a prebrať, čo je potrebné zmeniť. Vopred si k takej diskusii pripravte argumenty (najlepšie fungujú papierové argumenty typu účty a výpisy), ale dajte si pozor, aby ste nezneli ako hovoriaca kalkulačka, to by asi nezafungovalo…


5. Neznášame rozpočty
Lenže nie všetky rozpočty majú podobu tabuliek a grafov. Veď vy si môžete vyskúšať celý rad rôznych prístupov k finančnému plánovaniu, než nájdete ten pravý pre vás, alebo si vymyslieť svoj vlastný štýl. Dokonca sa dajú vymyslieť aj celkom zábavné systémy odmien...
 

Kategórie:

Aktuality, Voľný čas