47 % Slovákov sa už stretlo s bezpečnostnou hrozbou.

Dokážete sa chrániť?

Skúste si náš kyberkvíz a zistite, či dokážete rozpoznať nebezpečenstvo.
Otázka 1/7

Predstavte si situáciu: volá vám osoba, ktorá tvrdí, že je zamestnancom banky a chce si overiť vaše údaje (okrem iného prístup k účtu) a nastaviť lepšie zabezpečenie.

Ako sa uistíte, že nejde o pokus vymámiť údaje? Vyberte si reakciu, ktorá je podľa vás v danej situácii najvhodnejšia.

Zlá odpoveď. Overiť iba telefónne číslo alebo údaje, ktoré ste od volajúceho získali, bohužiaľ, nestačí. Telefonické overenie môže viesť ku komplicovi podvodníka, ktorý potvrdí jeho falošnú totožnosť.
Najlepšia odpoveď. Ak hovor ukončíte a zavoláte na infolinku banky, môžete si potvrdiť, či volajúci skutočne reprezentuje banku, alebo sa niekto pokúšal o podvod cez telefón.
Veľmi zlá odpoveď. Zamestnanec banky od vás nikdy nebude chcieť prihlasovacie údaje k vášmu účtu. V tomto prípade je najlepšie hovor ukončiť a informovať banku o vzniknutej situácii.
Zlá odpoveď. Aj keď volajúci žiadal o informácie na prvý pohľad nedôležité, napríklad e-mail alebo telefónne číslo, jeho cieľom bolo odvrátiť pozornosť od pravého zámeru: programu kradnúceho dáta, ktorý vám pod zámienkou zvýšenia vašej bezpečnosti zaslal a presvedčil vás na jeho inštaláciu.
Otázka 2/7

Predstavte si situáciu, keď vám volá osoba, ktorá tvrdí, že je policajt. Tvrdí, že sa nečestný zamestnanec banky snaží pomocou fiktívnej transakcie ukradnúť vaše prostriedky.

Našťastie je už nejaký čas v hľadáčiku polície, ktorá má možnosť chytiť ho pri čine. Aby ste zabezpečili svoje peniaze a pomohli chytiť zlodeja, musíte si nainštalovať aplikáciu, ktorá pomôže zamestnanca identifikovať a v správnej chvíli krádež zastaví. Odkaz na stiahnutie aplikácie príde e-mailom alebo si ju môžete stiahnuť zo stránok Útvaru finančnej kriminality, ktorého adresu vám nadiktuje volajúci policajt. Vyberte si reakciu, ktorá je podľa vás v danej situácii najvhodnejšia.

Správna odpoveď. Osobná návšteva zaistí potvrdenie alebo vyvrátenie daného tvrdenia a prípadnú správnu akciu polície. Pamätajte si, že podvodníci dokážu presmerovať hovor na ľubovoľné číslo alebo volať z ľubovoľného čísla (napr. aj čísla polície alebo banky). Môžu aj presmerovať hovor na inú osobu, ktorá ich historku potvrdí.
Zlá odpoveď. Podvodník môže udať falošné údaje alebo aj pravé údaje reálneho policajta, za ktorého sa vydáva. Polícia nevyužíva súkromné účty náhodných osôb na vyšetrovanie podvodov – podobné žiadosti ukazujú na to, že volajúcim je práve podvodník.
Riskantné riešenie. Je správne, že nechcete nič inštalovať, ak nemáte istotu, kto volá. Dohodnuté schôdzky však majú za cieľ vylákať vás z bytu a tak aj z komfortnej zóny a následne presvedčiť na spoluprácu s podvodníkom.
Otázka 3/7

Predstavte si, že vám volá osoba, ktorá tvrdí, že je finančný poradca, a ponúka rýchly spôsob zisku, vďaka ktorému v krátkom čase rozmnožíte svoje úspory. Prosí o vaše údaje (okrem iného prihlásenie k bankovému účtu) a inštaláciu programu na automatizáciu transakcií, aby mohol poradca obsluhovať investičné operácie.

Vyberte si reakciu, ktorá je podľa vášho názoru v danej situácii najlepšia.

Zlá odpoveď. Ak nepoznáte totožnosť volajúceho, v podstate so stopercentnou istotou týmto spôsobom nainštalujete do svojho zariadenia sledovací program vykrádajúci údaje a heslá. Nikomu nedávajte údaje na prihlasovanie do internetového bankovníctva – sú kľúčom k vašim financiám.
Zlá odpoveď. Ani keď si overíte firmu, nemáte istotu, že ju volajúci skutočne reprezentuje. Inštalácia programu zaslaného takou osobou je takmer iste snaha o sledovanie vášho konta a získanie osobných údajov. Nikomu nedávajte údaje na prihlasovanie do internetového bankovníctva – sú kľúčom k vašim financiám.
Správna odpoveď. Ak chcete zhodnocovať svoje peniaze, obráťte sa na svoju banku alebo na známu firmu, ktorá sa tomu venuje.
Otázka 4/7

Čo treba urobiť, ak dostanete správu tohto typu?

Nesprávna odpoveď. Ak sa kliknete na súbor v prílohe alebo odkaz a nainštalujete si program, takmer s istotou ste práve povolili podvodníkom sledovanie svojho telefónu alebo počítača vrátane prístupu k vašim účtom a heslám k nim.
Správna odpoveď. Banka môže potvrdiť alebo vyvrátiť vierohodnosť tejto informácie. V prípade, že by banka mala podozrenie na zneužitie vášho účtu, určite nebude chcieť, aby ste svoju identitu overovali e-mailom alebo zdieľaním prihlasovacích údajov. Takmer s istotou ide o snahu nainštalovať sledovací program do vášho zariadenia.
Zlá odpoveď. Už samo otvorenie prílohy alebo kliknutie na odkaz môže stačiť na to, aby sa nebezpečný sledovací program nainštaloval na vašom zariadení. V snahe zistiť podrobnosti otvoríte podvodníkom cestu k svojmu zariadeniu a finančným prostriedkom.
Nesprávna voľba. Je jedno, či si vopred overíte zostatok na účte, alebo nie. Následným kliknutím na súbor v prílohe alebo odkaz si nainštalujete aplikáciu, ktorá podvodníkom umožní sledovanie vášho zariadenia a heslá používané na prihlásenie k vašim účtom.
Otázka 5/7

Čakáte na doručenie balíka.

Čo by ste mali urobiť, keď dostanete SMS tohto znenia?

Zlá odpoveď. Už len kliknutie na odkaz môže byť dostačujúce, aby sa nebezpečný sledovací program nainštaloval na vašom telefóne. Namiesto overenia odosielateľa tak otvoríte dvere vedúce k vašim údajom a peniazom.
Nesprávna odpoveď. Ak kliknete na odkaz, nielenže zaplatíte neexistujúci poplatok, ale tiež otvoríte dvere podvodníkom, ktorí budú môcť monitorovať váš telefón a kradnúť heslá.
Správna odpoveď. Prepravná spoločnosť vám objasní, že tento typ žiadostí o doplatok nepoužíva, určite nie takou formou. A veľmi pravdepodobne teda ide o podvod.
Otázka 6/7

Dostanete e-mailom ponuku na kúpu elektroniky, ktorú si aj tak plánujete zaobstarať. Cena je veľmi výhodná, pretože aktuálne prebieha výpredaj a e-shop aktuálne ponúka cenu o 30 % nižšiu ako v konkurencii.

Ako sa v tejto situácii zachováte?

Toto je riskantné riešenie, zvlášť ak je cena veľmi výhodná a obchod nepoznáte. Kým ponuku využijete, mali by ste si overiť jeho dôveryhodnosť.
Tento spôsob je málo efektívny. Recenzie e-shopu priamo na jeho stránkach sú takmer vždy iba pozitívne a nemusia byť vôbec pravé.
Tento spôsob má obmedzenú účinnosť. Fakt, že sa do firmy dá dovolať, je pozitívny, ale stále nezaistí, že ide o poctivého predajcu. Osoba v telefóne môže klamať alebo nemusí vedieť, že pracuje pre podvodníka.
Žiadny spôsob overenia poctivosti obchodu na verejných fórach stopercentne nezaručí poctivosť. Ak nájdete niekoľko pozitívnych zmienok na online diskusiách, neznamená to, že vás obchod nemôže okradnúť – recenzie tam totiž mohli pridať sami podvodníci. Informácie by ste si mali overiť vo viacerých rôznorodých zdrojoch.
Najlepšia odpoveď. Zaistenie čo najviac informácií o danom e-shope z rôznych zdrojov je najefektívnejší spôsob, ako si overiť poctivosť obchodníka.
Otázka 7/7

Od dobrého známeho dostanete nasledujúcu správu.

Ako sa v takej situácii zachováte?

Zlá odpoveď. Podvody tohto typu fungujú na jednoduchom princípe – podvodníci ľuďom ukradnú účet na sociálnych sieťach a posielajú prosby o pomoc ich známym. Ak si neoveríte iným spôsobom ako cez použitú aplikáciu či platformu, že je prosba pravdivá, môžete sa stať obeťou podvodu.
Zlá odpoveď. Ak podvodník prevzal účet vášho známeho na sociálnych sieťach, má prístup k zoznamu spoločných priateľov a môže tak rozptýliť vaše obavy.
Najlepšie riešenie. Aj keď podvodník ukradol účet vášho známeho na sociálnych sieťach, je málo pravdepodobné, že prevzal kontrolu aj nad jeho telefónom. A aj keby, v priebehu telefonátu iste spoznáte, či sa skutočne bavíte so svojím známym.
Zlá odpoveď. Týmto spôsobom odovzdáte peniaze podvodníkovi – a už je jedno, či priamo, alebo za neho zaplatíte tovar.
85%
Ďakujeme za vyplnenie kyberkvízu.

Váš výsledok je 85%

Vyzerá to, že by vás podvodníci nachytali.
Pozrite sa na náš web, kde nájdete jednoduché a praktické rady, vďaka ktorým môžete ochrániť svoje dáta aj financie.
#nabezpecnostizalezi
Ste na dobrej ceste, ale podvodníci majú stále navrch.
Pozrite sa na náš web, kde nájdete jednoduché a praktické rady, vďaka ktorým môžete ochrániť svoje dáta aj financie.
#nabezpecnostizalezi
Dobrá práca! Podvodníci sú na vás krátki.
Mrknite na náš web, kde nájdete množstvo praktických tipov ohľadom bezpečnosti.
#nabezpecnostizalezi