Slovník bankových pojmov

Anuita, anuitná platba, anuitná splátka
Anuitné platby alebo splátky sú rovnakými splátkami platenými v pravidelných intervaloch, najčastejšie mesačne, počas celej platnosti úveru. Anuitná splátka úveru sa skladá z dvoch zložiek splátky istiny a splátky úroku. Na začiatku úverového vzťahu najväčší podiel splátky tvorí splátka úroku na konci naopak splátka istiny.

Bezúročné obdobie
Bezúročné obdobie je v prípade kreditnej karty obdobie počas ktorého klient neplatí banke úroky z čerpanej sumy úveru. V mBank môže byť dĺžka tohto obdobia až 54 dní. Bezúročné obdobie sa vzťahuje len na bezhotovostné operácie kreditnej karty.

BIC (Bank Identification Code)
Medzinárodný bankový identifikačný kód (z ang. Bank Identification Code), ktorý má 8 alebo 11 znakov a používa sa na identifikáciu finančnej inštitúcie vo finančných transakciách, napr. aj pri platbách do zahraničia. Môže byť uvádzaný aj ako swiftový kód. Banky spravidla informujú o svojom BIC a tento kód je bežne dostupný aj na internetových stránkach bánk alebo na ich obchodných miestach. BIC kód zahraničnej banky je možné získať od zahraničného obchodného partnera, ktorý má v príslušnej banke otvorený účet, alebo informovaním sa v banke, kde má klient otvorený účet.

Cash advance
Cash advance je doplnková služba k platobným kartám a slúži nám na výber hotovosti v domácej alebo tiež cudzej mene. Umožňuje vybrať hotovosť prostredníctvom platobnej karty na pobočke banky, alebo napríklad v zmenárni. Výplatné miesto musí byť označené logom platobného systému, ktorý nesie platobná karta (napr. MasterCard, Visa, Maestro a pod.)

Cash back
Cash back nám slúži na získanie hotovosti prostredníctvom platobnej karty s použitím platobného terminálu (POS). Na takýto výber hotovosti sa najčastejšie používa bankomat, avšak existuje aj možnosť získať hotovosť v určitej obmedzenej výške aj u obchodníka pri platbe za nakúpený tovar alebo služby.

Cenník (Sadzobník poplatkov)
Cenník alebo sadzobník poplatkov banky je dokument, v ktorom sú uvedené všetky poplatky banky a spolu s obchodnými podmienkami banky sú súčasťou každej zmluvy o poskytovaní bankových produktov a služieb. Cenník musí banka zverejňovať v každej pobočke a na internete a o cennách musí byť klient informovaný ešte pred podpisom zmluvy. Počas trvania zmluvného vzťahu banka môže upraviť ceny, o zmenách však musí klienta informovať. Spôsob informovania je dohodnutý v zmluve alebo v obchodných podmienkach banky. Ak klient nesúhlasí má právo v súlade s obchodnými podmienkami odstúpiť od zmluvy. Banka musí o zmenách informovať aj Národnú banku Slovenska, ktorá vybrané ceny zverejňuje na svojej webovej stránke.

Daň z úroku
Zrážková daň, ktorú je banka povinná zraziť a odviesť štátu pri pripísaní úrokov. V súčasnosti je vo výške 20 %.

Debetná karta
Debetná platobná karta umožňuje okamžitý prístup k vlastným peniazom na účte klienta a preto môže byť vydaná len k bežnému účtu. Ide o najčastejší typ platobných kariet vyskytujúci sa v peňaženkách klientov slovenských bánk. Pri platbe debetnou kartou v obchode alebo pri výbere z bankomatu používa klient banky vždy iba vlastné peniaze (pokiaľ nemá poskytnuté povolené prečerpanie na bežnom účte).Keď teda platíme debetnou kartou, alebo ňou vyberáme peniaze z bankomatu, znižuje sa nám stav na našom účte, ku ktorému je karta vystavená. Pri používaní debetnej karty môžeme použiť peniaze maximálne do výšky disponibilného zostatku na našom účte.

Disponibilny zostatok
Disponibilný zostatok nám poskytuje informácie o výške prostriedkov na bežnom účte, ktorými môžeme disponovať. Dáva nám teda informácie o prostriedkoch, ktoré môžeme vybrať z účtu, ktoré môžeme použiť na vklady a prevody.

Embosovaná platobná karta
Embosovaná platobná karta je charakteristická tým, že má na prednej strane reliéfne vytlačené všetky informácie, ktoré sú potrebné na zúčtovanie transakcie. Týmito informáciami sú číslo karty, meno jej držiteľa a tiež platnosť karty. Na jej použitie nie je potrebné zadať PIN kód (stačí podpis), dokonca nie je potrebná fyzická prítomnosť karty pri transakcii, pretože pri internetovej platbe stačí, keď zadáme číslo karty, meno, dátum expirácie a v niektorých prípadoch aj kontrolé číslo uvedene na rube karty (CVS, CVV).
Embosovanou platobnou kartou môžeme platiť aj v obchodoch, ktoré majú imprinter (mechanické snímacie zariadenie, prostredníctvom ktorého sa informácie z embosovanej platobnej karty otlačia na účtenku. Toto zariadenie nie je on-line spojené so zúčtovacím centrom na rozdiel od POS terminálu).

Fixná úroková sadzba
Fixná úroková sadzba je úroková sadzba pri úveroch, ktorá sa počas doby fixácie nemení. Obdobie fixácie vzniká na základe dohody medzi klientom a bankou. Fixná úroková miera sa najčastejšie používa pri hypotékach. Doba fixácie býva zvyčajne od 1 do 10 rokov.

Istina
Istina je požičaná suma peňazí, z ktorej banka počíta výšku úrokov, a ktorá sa splácaním znižuje.

Kreditná karta
Kreditná i debetná karta sú obe druhom platobnej karty, často sú však tieto pojmy nesprávne zamieňané jeden za druhý. Treba si teda uvedomiť, že sa od seba podstatne odlišujú. Základný rozdiel medzi nimi je ten, že pri používaní kreditnej karty na rozdiel od debetnej, jej majiteľ nepoužíva vlastné peniaze, ale banka mu dáva úver.

Lehota splatnosti úveru
Lehota splatnosti úveru je doba počas ktorej dlžník spláca úver formou pravidelných splátok. Od lehoty splatnosti je závislá výška splátky. Dlhšia lehota splatnosti znižuje pravidelné splátky, vďaka čomu sa zvyšuje dostupnosť úveru, avšak zároveň rastie celková cena úveru.

Mimoriadna splatnosť úveru
Mimoriadna splatnosť úveru nastáva v prípade, ak klient jednostranne porušil podmienky, za ktorých mu bol poskytnutý úver. V takomto prípade je klient povinný banke splatiť úver v bankou stanovenom termíne v celej výške. Podmienky vyhlásenia mimoriadnej splatnosti úveru sú stanovené v zmluve o poskytnutí úveru a v obchodných podmienkach. Najčastejším dôvodom na mimoriadnu splatnosť úveru je omeškanie so splátkami úveru, použite úveru na iný účel ako bol v zmluve stanovený a poskytnutie nepravdivých údajov banke.

Nepovolené prečerpanie
Nepovolené prečerpanie nám vzniká, ak z účtu minieme viac peňazí, ako na bežnom účte máme, pokiaľ nemáme s bankou uzatvorenú zmluvu o povolenom prečerpaní. Nepovolené prečerpanie nám však vzniká aj vtedy, ak prekročíme výšku povoleného prečerpania (napríklad máme povolené prečerpanie vo výške 500 EUR a minieme 550 EUR). Ak sa dostaneme do stavu nepovoleného prečerpania, banka má oprávnenie pýtať okrem splatenia dlžnej sumy aj úroky z výšky nepovoleného prečerpania, ktoré sú podstatne vyššie ako úroky pri povolenom prečerpaní alebo pri kreditnej karte Banka má tiež právo účtovať si rôzne poplatky za nepovolené prečerpanie (napríklad: poplatok za telefonickú upomienku za nepovolené prečerpanie, poplatok za listovú upomienku za nepovolené prečerpanie, poplatok za odoslanie výzvy na zaplatenie nepovoleného prečerpania poštou, poplatky za prípadné písomné upomienky a iné). Výška úrokov a tiež poplatkov závisí od obchodných podmienok každej banky.

Obchodné podmienky, (Všeobecné obchodné podmienky)
Obchodné podmienky je dokument, ktorý upravuje všetky vzťahy medzi klientom a bankou a je súčasťou každej bankovej zmluvy. Súčasťou obchodných podmienok sú napríklad definície pojmov, spôsob zriadenia vedenia, zrušenia bežného účtu, spôsob vedenia platobného styku, spôsob spoplatňovania bankových služieb, spôsob informovania klienta o zmenách a podobne.
Obchodné podmienky podobne ako cenníky musí banka zverejniť na svojich pobočkách a na internete. Banka musí klienta o zmenách informovať.

Ochrana vkladov
Vklady sú chránené do sumy 100.000 EUR (vrátane) v plnej 100 % výške.

p.a.
Skratka pre „per annum“ sa používa pri úrokových sadzbách a znamená „za rok“.

Ročná percentuálna miera nákladov (RPMN)
RPMN je číslo vyjadrené v percentách, ktoré spotrebiteľovi umožňuje jednoduché porovnanie spotrebiteľských úverov a pôžičiek. Pre spotrebiteľa je najvýhodnejším úverom, alebo pôžičkou tá, ktorá ma najnižšiu hodnotu RPMN pri rovnakých vstupných dátach (suma úveru a doba na ktorú je poskytnutý).
RPMN predstavuje celkové náklady spojené s úverom alebo pôžičkou. Do výpočtu sa zahŕňajú nielen výška úrokovej sadzby , ale aj poplatky , ktoré sú spojené úverom alebo pôžičkou. Túto základnú informáciu musí banka resp. splátková spoločnosť poskytnúť spotrebiteľovi už pri ponuke úveru alebo pôžičky. V prípade , ak RPMN nie je uvedená v zmluve, považuje sa úver v zmysle zákona 129/2010 za bezúročný a klient neplatí ani poplatky spojené s takýmto úverom.
RPMN je banka alebo splátková spoločnosť povinná uvádzať pri úveroch a pôžičkách, na ktoré sa vzťahuje zákon o spotrebiteľských úveroch. S údajom RPMN sa však klienti môžu stretnúť aj napr. pri hypotekárnych úveroch a pod.

Sankčná úroková sadzba
V prípade, ak klient pri úvere porušil podmienky zmluvy(napríklad v prípade omeškania splátky) platí v banke sankčný úrok.

Splátka
Splátka je pravidelná platba za poskytnutý úver, ktorú platí dlžník (klient) veriteľovi (banke) v stanovených (zväčša mesačných) intervaloch. Splátka sa skladá z dvoch časti, zo splátky istiny a zo splátky úroku. Súhrn všetkých splátok tvorí celkovú výšku požičaných prostriedkov a úrokov zaplatených za poskytnutie úveru.

Sporiaci účet
Krátkodobý vkladový produkt, na ktorom sa peňažné prostriedky zhodnocujú úrokovou sadzbou a zároveň sú ľahko dostupné.

Termínovaný vklad
Vkladový produkt, na ktorom sa finančné prostriedky zhodnocujú počas dohodnutého obdobia a za vopred stanovenú úrokovú sadzbu.

Účtovný zostatok
Účtovný zostatok nás informuje o stave na účte v konkrétnom čase, ale na rozdiel od aktuálneho zostatku berie do úvahy aj už zadané platby s neskorším dátumom spracovania. Nezahŕňa však kontokorentný rámec. To znamená, že k zostatku na účte v danom okamihu nie je pripočítané povolené prečerpanie (kontokorentný rámec), nie je od neho odpočítaný minimálny zostatok na účte, tiež nie sú odpočítané zablokované čiastky, ale sú pripočítané alebo odpočítané položky s neskorším dátumom spracovania.

Úrok
Úrok je cena peňazí za poskytnutie peňažných prostriedkov na vopred dohodnuté obdobie. Pri vkladoch je to suma, ktorú platí banka klientovi, pri úveroch je to suma, ktorú platí klient banke.

Úrok z omeškania
Úrok z omeškania je suma, ktorú musí dlžník uhradiť banke v prípade omeškania splátky úveru. Spôsob výpočtu a výška úrokovej sadzby je stanovená v zmluve a vo všeobecných obchodných podmienkach.

Úrok/úroková miera
Úrok je cena peňazí za poskytnutie peňažných prostriedkov. Pri vkladoch je to suma, ktorú platí banka klientovi, pri úveroch je to suma, ktorú platí klient banke.

Úrokový lístok (Tabuľka úročenia)
Je ucelený zoznam aktuálnych úrokových sadzieb jednotlivých bánk

Úver
Úver je produkt, pri ktorom banka poskytne na isté, vopred stanovené obdobie určenú sumu peňažných prostriedkov a klient sa zaviaže poskytnuté prostriedky vrátiť a zaplatiť úroky.Klient úver spláca v pravidelných zväčša anuitných splátkach, ktoré zahŕňajú splátku istiny ako aj úrok. Úkony spojené s poskytnutím a správou úverov sú vo väčšine bank spoplatňované.

Variabilná úroková sadzba
Variabilná úroková sadzba je pri úveroch úroková sadzba, ktorej výška sa počas trvania úveru mení v závislosti od trhových podmienok. Najčastejšie sa variabilná úroková sadzba prispôsobuje zmenám základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a sadzbám, za ktorých si banky požičiavajú medzi sebou.

Vinkulácia
Vinkulácia je blokácia peňažných prostriedkov na účte v banke v prospech banky alebo iného subjektu.

Vklad
Peňažné prostriedky vložené na účet.

Zabezpečenie úveru
V prípadoch, keď bonita klienta nie je postačujúca, alebo to stanovuje zákon (napríklad v prípade hypotekárnych úverov) banka podmieňuje poskytnutie úveru jeho zabezpečením. Najčastejšie ide o zabezpečenie záložným právom na nehnuteľnosť, hnuteľným majetkom (auto) alebo ručiteľom.

Základná úroková sadzba (diskontná)
Základná úroková sadzba je úroková sadzba centrálnej banky. Od tejto sadzby sa odvíjajú všetky úrokové sadzby úverov a vkladov pre klientov. V minulosti bývala táto sadzba označovaná ako diskontná.