Najčastejšie otázky o mHypotéke

Jedná sa o hypotekárny úver v zmysle Zákona o bankách alebo o úver na bývanie?

Pri našej mHypotéke ide o úver na bývanie podľa zákona  č. 90/2016 Z.z. o úveroch na bývanie.

 

Je možné získať u vás hypotéku, aj keď žiadosť o hypotéku v inej banke zamietli?

Môžete si podať žiadosť o poskytnutie úveru mHypotéka, bude posúdená. To, že vám hypotéku zamietli v inej banke ešte neznamená, že bude zamietnutá aj u nás.

 

Chcem si zobrať hypotekárny úver, problém mám so založením nehnuteľnosti. Idem nadstaviť nad existujúci dom novú samostatnú bytovú jednotku, ktorej bude pridelené tiež samostatné popisné číslo (napr. 11A). Existujúci dom patrí rodičom. Dá sa ručiť touto nadstavbou, ktorú chcem vybudovať? Nechcem kvôli pôžičke 34 000 EUR zakladať dom v hodnote 116 000 EUR?

Je to na individuálnom posúdení. Navrhujeme vám založiť existujúcu stavbu (rodičovský dom), urobiť nadstavbu. Ak vám ju potom kataster zapíše na List vlastníctva ako samostatnú bytovú jednotku, môžete požiadať o zmenu zabezpečenia úveru.

 

Čím je čerpanie hypotéky podmienené? Napr. návrhom na vklad do katastra, prípadne predložením niečoho iného? Existuje možnosť nezakladať nehnuteľnosť (v mojom prípade chcem hypotékou financovať 1/3 kúpnej ceny nehnuteľnosti). Ako dlho trvá jej schválenie? Mám po schválení peniaze k dispozícii?

Čerpanie je podmienené založením nehnuteľnosti, teda podaním návrhu na vklad záložného práva. Prostriedky sú v prípade bezúčelového úveru alebo v prípade refundácie Vami vynaložených nákladov poukázané na Váš osobný účet mKonto. Možnosť nezakladať nehnuteľnosť zatiaľ nie je. Schválenie je rýchle, ak včas doručíte všetky potrebné dokumenty.

 

Aké sadzby ponúkate?

Fixné sadzby na obdobie 1, 3 alebo 5 rokov.

 

Môžem zmeniť deň splátky úveru mHypotéka?

V prípade, že Vám nevyhovuje deň splátky úveru, spoločnosť mBank Vám teraz umožnuje na Vašom úvere mHypotéka zmeniť deň splátky zlepšiť komfort pri splácania na Vašom úvere.

 

Ako splácať hypotéku?

  • Splátky sú automaticky inkasované z osobného účtu mKonto hlavného žiadateľa
  • Dátum pravidelnej mesačnej splátky si zvolíte sami
  • Vaše mesačné splátky môžu byť v rovnakej výške (anuitné) alebo klesajúce (degresívne)
  • Pri klesajúcich (degresívnych) splátkach sa výška mesačnej splátky časom znižuje. Vaše zaťaženie teda postupne klesá.
  • Prvá splátka môže byť iná než ostatné pravidelné mesačné splátky. Rozdiel vzniká za obdobie medzi dátumom prvého čerpania a dátumom prvej pravidelnej mesačnej splátky.
  • Splatnosť prvej splátky nastáva najskôr po 28 dňoch od čerpania úveru, nie však neskôr ako po 61 dňoch od čerpania úveru