späť

Železná košeľa

V posledných mesiacoch sme svedkami pomerne zaujímavých udalostí, aké si mnohí nepamätáme, s akými nemáme skúsenosti, dôsledky ktorých teda nevieme presne predvídať.

Svet bojuje s hospodárskou recesiou, ktorá prišla pre mnohých analytikov ozaj nečakane. Pre iných zase asi tak nečakane, ako prichádza smrť tuhého fajčiara, ktorý fajčí jednu po druhej.  Hrozil nám nedostatok plynu a výpadok elektrickej energie. Hrozí nám krach niektorých firiem či prevádzok a s tým spojené prepúšťanie. Ľudia sú opatrnejší, žijú v pochybnostiach. Nechcem však šíriť zbytočne poplašné správy. Ide mi skôr o niečo iné.

Počúvame, že by sme mali viac sporiť, šetriť energiou, jednoducho, v mnohom sa „obmedziť“. Nezhromažďovať statky za každú cenu, neplytvať. Aj lekári nám často vravia pri pohľade na naše výsledky krvi, že by bolo vhodné zmeniť stravovacie návyky, viac sa pohybovať, menej pozerať telku, či surfovať po nete.

No a tu je kameň úrazu. Jednoducho by sme mali zmeniť niečo, čoho zmena žiaľ „bolí“. Mali by sme zmeniť svoje návyky. Veru, zvyky sú to, čo určuje náš život, jeho kvalitu, jeho ďalšie smerovanie. Pokiaľ nezmeníme svoje návyky, nezmení sa takmer nič.

Návyky musíme zmeniť na všetkých úrovniach spoločnosti a vo viacerých oblastiach. Začať by sme však mali v prvom rade od seba. Spomeňme len návyky finančné.

Detinský postoj mať všetko hneď, za každú cenu a s tým spojené zadlžovanie sa hlava- nehlava, ignorancia sporenia a vytvárania rezerv, jedným slovom absencia myslenia na „zadné vrátka“ sa mnohokrát nevypláca.  To, čo máme dnes, nemusíme mať zajtra. Aký návyk by sme si teda mali vypestovať ako prvý? Vyjadrím len svoj osobný názor. Návyk získavať vzdelanie v oblasti financií a začať sa o ne starať. Vedieť si nejaké to euro ušetriť, vedieť riadiť svoje dlhy a myslieť aj na to, že môže prísť nečakaná udalosť. Strata zamestnania, horšie časy v podnikaní, choroba, úraz... Najmä živnostníci a malí podnikatelia robia častokrát chybu, že svoje rodinné financie neoddeľujú od firemných. S úpadkom podnikania teda môže dôjsť k úpadku rodiny po stránke finančnej a zrejme aj po stránke emocionálnej a vzťahovej.

Vraj na vypestovanie nejakého návyku je potrebné istú činnosť vykonávať pravidelne aspoň 30 dní, aby sa nám „dostala do krvi“.

Skúsme teda ozaj začať sledovať svoje výdavky, uvažovať, ako zvýšiť príjmy, začnime viac čítať a plánovať. Nech našim šéfom – plánovačom, nie je televízny program, ale naše osobné ciele a potreby. Zvyknime si netráviť čas zbytočnými komentármi na adresu politikov, susedov, či farára a namiesto toho skúsme myslieť konštruktívnejšie. Osvojme si návyk nepýtať sa iba „prečo“ , ale aj „ako“. Ako môžem žiť kvalitnejšie? Ako môžem pomôcť sebe a iným? Ako môžem vylepšiť svoju finančnú situáciu dnes, o rok, o päť rokov? Ako ochrániť majetok, ktorý dnes mám? Myslím si, že jedine osvojením si tohto návyku, návyku hľadať riešenia, je možné v živote rásť. Úspešní jedinci vidia v krízach príležitosť. Príležitosť k zmene.

Kto posilňuje, vie, že rast svalu bolí, niekedy príde „svalovka“. No na druhej strane predstava výsledku našej námahy, dosiahnutie cieľa, či obdivu okolia je zaslúženou odmenou za vykonanú námahu, za zmenu návykov.

Zmena však neprichádza hneď, buďme trpezliví. Doprajme si čas, no buďme k sebe zdravo prísny. Za pokrok sa pokojne niečím odmeňme. :-)

Už naši starí rodičia vravievali, že zvyk je železná košeľa... Veru, aj keď častokrát ťaží, odložiť ju a obliecť si novú vyžaduje pre mnohých takmer nadľudské úsilie. Verím, že medzi nich nepatríme. Držím nám palce. :-)

Kategórie:

Aktuality

Komentár (11)

Pridať komentár

preletel som to... nie preto zeby sa mi nechcelo citat ale naco mam znovu citat to co si uz roky myslim sam :)
spomenul som si na vcerajsiu zvadu doma. videl som reklamu na nejaky uzasny chytry ucet v jednej cervenotalianskoeuropskej banke s jednotkou v logu len za jedno ojro (uz vtedy som zahlasil ze su trapni).
na to z vedlajsieho kresla od mojej polovicky zaznelo ze nie kazdemu vyhovuje ako mne ze si mozem vyberat z bankomatu len 3x mesacne.... ano uz to tu zacalo zeleznokoselovatiet.... zacal som argumentaciu ze : nie kazdy je taky ako ty, ze ma profesionalny ucet za 10€ aby mal vyber z bankomatu zadarmo a vybera 3x denne po 5€.... (kto takych ludi nepozna nech dvihne ruku)....
budem sa hadat ked je to ta zmienovana zelezna kosela??? alebo mam vziat kybel ladovej vody nech sa prebudi??? nasilie mi nikdy nebolo vlastne :(

som jeden z tych co si nevie vynachvalit ten SUPER eMax Minus co ste tak tvrdo mesiace robili, tu kazdy vidi ze ste sa normalne prekonali vidiet ze v mBanke je len kvalifikovany personal musel dlhe mesiace ratat aky urok ponuknete v eMax Minus a predsa za tych niekolko mesiacov na to aj prisli fakt su to umelci v tej vasej banke, za PODVOD na eMax konte som vybielil ucet naco su vam moje eura? ved vasi umelci v banke vam poradia kde ziskate nove eura ved mesiace mozu rozmyslat to im ide ha ha ha

pekný príhovor /hodnýaj prezidenta :-)/. Ja sa snažím obhospodarovať svoje úspory a uvažujem že bi som kúpil aj meny susedných štátov, zatial predbežne neuvažujem založenie brokerského účtu, zdá sa mi to zložité, uvažujem účet v banke s viacerými menami, rád bi som to prejednal nieky čo má skúsenosti cez SKYPE, kontaktujte ma na: peter667@azet.sk

pekný príhovor /hodnýaj prezidenta :-)/. Ja sa snažím obhospodarovať svoje úspory a uvažujem že bi som kúpil aj meny susedných štátov, zatial predbežne neuvažujem založenie brokerského účtu, zdá sa mi to zložité, uvažujem účet v banke s viacerými menami, rád bi som to prejednal nieky čo má skúsenosti cez SKYPE, kontaktujte ma na: peter667@azet.sk

váš komentár

pekne povedane :-) skoda len ze si to precitaju len ti ktoriym je to aj tak uz davno jasne.. a ti ktorym by toto mohlo nieco dat skoncia pri druhej vete... problem ludstva akotakeho je ze je lenive.. lenive mysliet.. a v tom nas nic nezachrani.. koniec koncov vzdy na tupost vacsiny doplati mensina tych ostatnych :-) hehe holt taky zivot.. vacsina ma pravdu :-)

Dakujem Slavo:), Je to v dnešnej dobe veľmi inšpirujúce, len netreba ostať pri slovách, ale radšej pri skutkoch. Ten, kto chce a je odhadlaný zmeniť sa k lepšiemu, tak si z tohto článku zoberie adekvátny príklad.

Fakt dobry clanok. Aj ked som cely cas cakal, kedy napisete, ze treba zmenit aj banku na taku, v ktorej nepytaju poplatky :). A ked som sa toho nedockal, mal som este lepsi pocit z Vasho clanku. Skoro az filozoficka uvaha na bankovom portali, je sila :)

Dobry clanok. Myslim si, ze kazdy by mal si stanovit urcite ciele a snazit sa zit rozumne. Tato kriza ukazala, ze americky system nesporenia, mat vsetko hned a zit radsej na dlh je nebezpecny sposob zivota. Kazdy by sa mal z toho poucit. K ekonomickej gramotnosti odporucam cesky casopis "Osobni finance".

Dakujem Vam Ivan :)
I ja Vam prajem pekny den.
Vsetko dobre!
Lubo H.

Vazeny p.Lubos H. Uz som vas viackrat pochvalil za vase clanky (ako Ivan) ale teraz ste zabodovali!!! Trafili ste naozaj klinec po hlavicke. Super clanok, perfektne ste to vyjadrili. Ano, praca na sebe boli a preto tolko ludi sa radsej necha unasat prudom. Dakujem za clanok! Pekny den!