späť

Pozor na falošné faktúry

Nielen vo firmách je platenie faktúr samozrejmosťou – veľká časť domácností pravidelne dostáva faktúry napríklad za energie, internet alebo telefónne služby. Pri ich platení je však nutné dávať si pozor na podvodníkov, najmä ak ste e-mailom alebo poštou dostali upomienku na ich zaplatenie. Na prvý pohľad sa faktúra, e-mail či list môžu zdať v poriadku a obsahovať všetky podstatné údaje ako sú čiastka, popis, logo a názov firmy. Jediný a veľmi dôležitý rozdiel bude „len“ číslo účtu. Vyvarujte sa drahých chýb a dôkladne si skontrolujte, na aký účet peniaze posielate.

 

 

 

Ako tieto podvody fungujú?Ako tieto podvody fungujú?

 

1. Na e-mail alebo do poštovej schránky vám príde oznámenie o neskorej platbe.

 

2. Na prvý pohľad sa zdá, že je všetko v poriadku: formát správy, päta, popis platby, dokonca aj logo. Jediné, čím sa faktúra líši, je číslo účtu.

 

3. Obeť podvodu pošle peniaze na falošný účet.

 

 

 

 

 

Ako sa pred podvodmi chrániť?

 

Predtým, než zaplatíte faktúru, ktorá vám prišla e-mailom, zvážte vždy tieto kroky.

 

1. Pokiaľ je to možné, využívajte mobilné aplikácie dodávateľov služieb, aby ste si mohli stav fakturácie overiť, prípadne cez ne faktúru rovno zaplatiť.

 

2. Starostlivo skontrolujte e-mailovú adresu odosielateľa, ale myslite na to, že aj tento údaj je možné sfalšovať – rovnako ako informácie o odosielateľovi na klasickom liste.

 

3. Znovu skontrolujte číslo bankového účtu, na ktorý vykonávate bankový prevod. Pri QR kóde si tento údaj pred odoslaním platby skontrolujte tiež.

 

4. Pokiaľ vám čokoľvek príde podozrivé, platbu nevykonávajte a neposkytujte odosielateľovi žiadne osobné údaje.

 

 

 

Viac praktických rád a tipov, ako sa môžete jednoducho chrániť na internete, nájdete na našom webe v sekcii Bezpečnosť.

 

#NaBezpecnostiZalezi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategórie:

Aktuality, Bezpečnosť