späť

Nezdieľajte na internete svoje citlivé údaje

Užívatelia internetu často nevedia, koľko informácií o sebe vlastne zdieľajú. Z jednej fotografie alebo príspevku pritom možno často zistiť výrazne viac, než si autor uvedomuje. Čím väčšie množstvo fotiek a príspevkov užívatelia zdieľajú, tým väčšia šanca je, že svetu omylom nazdieľajú aj citlivé informácie bez toho, aby o tom vôbec vedeli.

 

Predstavíme vám 3 hlavné scenáre

Prvým z nich je zdieľanie fotiek s citlivými údajmi na sociálne siete.

Získanie vodičského preukazu je určite veľký dôvod na oslavu a niečo, čím sa chcete svojim známym pochváliť. Urobte to ale radšej osobne. Podvodníci na fotografie dokladov čakajú a sú pripravení zneužiť vaše osobné informácie.

 

Ako tento podvod funguje?

1. Fotografiu vášho dokladu nahráte na sociálne siete, podvodník ju zachytí a zaznamená si vaše osobné údaje.

2. Získané údaje potom môžu podvodníci využiť na získanie pôžičky alebo na uzavretie zmlúv.

3. Obeť podvodu sa o ňom dozvie často až po tom, ako začne dostávať prvé upomienky o zaplatení dlhu.

 

 

  

V druhom scenári leží užívateľ na pláži a nahráva najnovšie fotky z dovolenky na svoj profil. Netuší ale, že blízko jeho domova na Slovensku sedí podvodník, ktorý presne vie, kde býva. Pridanou fotkou ho obeť prakticky pozýva do svojho nechráneného domova.

 

Ako tento podvod funguje?

1. Užívateľ na sociálnych sieťach zdieľa záznamy z bežeckej aplikácie aj s mapou trasy.

2. Podvodníci tak vidia, kde býva a čakajú na príležitosť.

3. Akonáhle používateľ nahrá fotku, že sa práve s celou rodinou nachádza na druhej strane zemegule, dáva tým jasne najavo, že je jeho domov momentálne nechránený.

4. Podvodníci využijú situáciu a vlámu sa do domova, kde ukradnú cenné predmety.

 

 

Tretí scenár je takisto relatívne častý – týka sa hesiel. Veľká časť populácie totiž dáva prednosť heslu, ktoré je ľahko zapamätateľné na úkor jeho bezpečnosti. A tak si vyberú niečo zo svojho života – napr. meno syna, dátum narodenia alebo meno ulice, v ktorej bývajú.

 

Z informácií, ktoré o sebe užívateľ zverejní na internete, dokážu potom podvodníci odhadnúť aj prístupové údaje k niektorým účtom.

 

Ako tento podvod funguje?

1. Podvodníci si vyberú užívateľa, ktorý o sebe zdieľa na internete mnoho informácií.

2. Pri prihlásení do jeho účtu (napr. e-mailu) odkliknú „Zabudol som heslo“.

3. Zobrazí sa kontrolná otázka, ktorú si užívateľ zvolil, napr. „Aké bolo meno vášho prvého psa.“

4. Stačí pár minút na sociálnej sieti daného užívateľa a podvodník informáciu dohľadá. Tým pádom prevezme kontrolu nad jeho e-mailom a môže spôsobiť veľké škody.

 

Ako sa pred takýmito podvodmi chrániť?

Je to jednoduché – za žiadnych okolností nezverejňujte na internete fotografie svojich dokladov. Fotky z dovolenky radšej pridávajte až po návrate domov a v ďalších prípadoch sa zamyslite, či príspevok neobsahuje zbytočne veľa osobných informácií, ktoré by sa dali zneužiť.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategórie:

Aktuality, Bezpečnosť