späť

Čím sa môže nakaziť váš počítač - 3. diel: trójske kone, rootkity a backdoory

Posledný diel našej minisérie o možných infekciách počítačov a ďalších podobných zariadení venujeme hneď trom typom malware, a síce zákerným softvérom, ktoré nepatria medzi vírusy. Aj tentoraz nám s vysvetľovaním pomôžu odborníci zaoberajúci sa počítačovou bezpečnosťou v spoločnosti Avast.

Kým vírusy a červy vystihuje predovšetkým ich schopnosť kopírovať sa a šíriť, sila rootkitov a backdoorov tkvie v ich utajení. Potajomky sa ukrývajú v infikovanom systéme, bez toho aby ste o nich vedeli. Každý z týchto škodlivých softvérov využíva trochu inú stratégiu, do vášho počítača sa ale môžu dostať rovnakými cestami - aj tu preto radíme: Nainštalujte si spoľahlivý antivirus! Hoci v tomto prípade nejde o vírusy ako také, ochránia vás pred nimi.

Trójsky kôň
Iste poznáte slávnu grécku bájku z čias trójskej vojny, v ktorej Danaovia darovali svojmu nepriateľovi krásneho obrieho koňa, do ktorého sa ukryli, a keď sa vďaka nemu dostali za hradby, vyliezli a začali vraždiť Trójanov. Rovnakým danajským darom je aj typ softvéru nazývaný trójsky kôň - tvári sa ako niečo milé a užitočné, vyzýva užívateľov, aby si ho stiahli, dôverne ho teda človek vpustí za hradby svojho zariadenia, ale potom ho čaká nepríjemné prekvapenie ako napríklad krádež citlivých údajov, zmazanie súborov, inštalácia nežiaduceho softvéru, zobrazovanie reklám…

"Pre používateľov internetového bankovníctva sú najnebezpečnejšie bankové trójske kone. Tie umožňujú kradnúť z infikovaného počitača používateľské mená a heslá, alebo pozmeňovať stránky internetového bankovníctva tak, že vyzvú obeť k stiahnutiu škodlivej mobilné aplikácie. Pokiaľ dôjde k inštalácii takej aplikácie, útočníci získajú prihlasovacie údaje a môžu čítať autorizačné SMS, takže im nič nebráni v realizácii finančných transakcií v neprospech bankového účtu obete,” hovorí Jaromír Hořejší, bezpečnostný analytik Avast.


Často ide o spyware, teda program, ktorého účelom je zbieranie informácií o používateľovi. Ovládnu váš internetový prehliadač, sledujú, aké stránky navštevujete, nútia vám nevyžiadanú reklamu a niekedy dokonca obsahujú licenčnú dohodu, vďaka ktorej, ak súhlasíte s inštaláciou, sa stávajú vlastne legálnymi. Môže ísť napríklad o marketingový nástroj prevádzkovateľov takýchto stránok, s ktorých návštevou sa ľudia neradi chvália - potom totiž ani nie sú ochotní spôsobené škody nejako hlasno riešiť a dožadovať sa náhrady.

Najčastejšie sa k vám dostanú stiahnutím programu z internetu. Preto zdôrazňujeme: sťahujte len z overených zdrojov a čítajte recenzie a licenčnú dohodu k jednotlivým programom!


Rootkit
Ďalší z utajených záškodníkov upravuje hosťujúci operačný systém tak, aby bol pre bežného užívateľa neviditeľný, a teda nie úplne ľahko zmazateľný. Pácha potom škody rovnako, ako keby ste k svojmu zariadenia pustili zlého hosťa. Predovšetkým sa snaží utajiť rutiny nákazlivého programu a znemožniť svoje odstránenie, dokážu k nemu napríklad blokovať prístup alebo spustiť obnovovací proces, ktorý dokáže znovu obnoviť aj zmazaný rootkit.

Backdoor
Backdoor znamená v angličtine zadné dvere. Backdoory vytvárajú zadné vrátka k vášmu zariadeniu, čím umožňujú jeho neoprávnené využitie. Často si ich stiahnete spolu s iným škodlivým programom, ktorýich nainštaluje, aby mal zadné vrátka otvorené a váš počítač bol pre útočníkov v budúcnosti ľahšie dostupný.
 

Kategórie:

Aktuality, Bezpečnosť