späť

Dajte si pozor na podvodné odkazy v e-mailoch

Poznáme to všetci – na e-mail nám denne chodia desiatky e-mailov od rôznych osôb či spoločností. Väčšina z nich končí v spame, ale niekedy sa predsa len niektoré vlúdia do hlavnej schránky. Často sa jedná o neškodné reklamné oznámenia, ale môžu sa medzi nimi objaviť aj e-maily, ktoré majú za úlohu vyvolať stres a paniku, a tak vás presvedčiť na zdieľanie citlivých údajov. Dajte si pozor, aby ste kvôli pár minútam nepozornosti neprišli o všetky úspory.

 

 

Ako tieto podvody fungujú?Ako tieto podvody fungujú?

1. Podvodníci rozošlú hromadný e-mail s rôznymi zámienkami, aby príjemcu prinútili ku kliknutiu na odkaz alebo otvoreniu škodlivej prílohy.

2. E-maily môžu na prvý pohľad vyzerať ako správy z banky, oznámenia o výhre v súťaži, urgencia na zaplatenie faktúry od dodávateľa alebo len výzva na skontrolovanie dokumentu v prílohe. Jedno majú ale spoločné – urgujú k akcii.

3. Príjemca v domnení, že uhradí zatúlanú platbu alebo odblokuje svoj internet banking, klikne na odkaz v e-maili.

4. Otvorí sa mu stránka, ktorá pripomína reálnu platobnú bránu či prihlasovaciu stránku do jeho banky, a vyzýva ho k zadaniu citlivých údajov (číslo karty, prihlasovacie údaje do internet banking, rodné číslo a pod.).

5. Podvodníci potom dáta zneužijú napr. k žiadosti o úver a všetky úspory obete prevedú na svoje účty.


 

 

Ako sa pred podvodmi chrániťAko sa chrániť?

1. Do svojho internet bankingu sa nikdy neprihlasujte cez zaslané odkazy.

2. Neotvárajte e-maily od neznámych odosielateľov.

3. Pokiaľ taký e-mail náhodou, zo zvedavosti či nepozornosti otvoríte, nikdy neklikajte na uvedené odkazy a neotvárajte prílohy.

4. Venujte pozornosť spôsobu, ako s vami odosielateľ komunikuje – napríklad, či vás oslovuje menom, či text neobsahuje gramatické chyby, preklepy a pod.

5. Vždy sa pred vykonaním akcie zamyslite, či by s vami takto banka alebo iná organizácia komunikovala. Pokiaľ máte akékoľvek podozrenie na podvod, kontaktujte zákaznícku linku danej spoločnosti.

 

 

Viac praktických rád a tipov, ako sa môžete jednoducho chrániť na internete, nájdete na našom webe v sekcii Bezpečnosť.

 

#NaBezpecnostiZalezi

 

 

 

 

 

 


 

Kategórie:

Aktuality, Bezpečnosť