späť

Ide o princíp

Určite ste už toto slovné spojenie počuli. Princípy napomáhajú fungovaniu sveta, spoločnosti. Porušovanie princípov so sebou nesie dôsledky. Mnohokrát nie práve pozitívne. Svoje princípy má aj investovanie.

Rád by som dnes venoval pozornosť práve základným princípom investovania do podielových fondov. Tieto princípy vám môžu napomôcť dosiahnuť vaše investičné ciele.

Prvým princípom, ktorý by ste mali brať na vedomie je určenie si cieľa. Predstavte si, že nemáte cieľ cesty a sedíte v aute. Ak nemáte cieľ, môže sa ľahko stať, že sa ocitnete niekde, kde ste vôbec nechceli byť. Podobne je to pri investovaní. Stanovenie cieľa by malo byť Vašim prvým krokom. Cieľ si časovo ohraničte a kvantifikujte (preveďte do čísel). Napríklad, chcem zhodnotiť peniaze o 12% za 3 roky. Alebo: chcem ochrániť svoje peniaze pred infláciou a dosahovať výnos aspoň 1% nad jej úrovňou. A podobne. Cieľ by mal odrážať použitie finančných prostriedkov v budúcnosti. Môže ísť napríklad o peniaze určené na štúdium vašich detí (vtedy radšej neriskujte) alebo o zhodnocovanie peňazí na váš dôchodok.

Stanovte si investičný horizont, teda dobu, na akú investujete, resp. čas, za ktorý chcete dosiahnuť svoj cieľ. Majte na pamäti, že „nezbohatnete za deň“. Ani za dva. Investovanie je beh na stredné a dlhšie vzdialenosti, nie šprint na 100 m. „Šprint“ je špekulácia (tej sa budeme ešte osobitne venovať).V prípade nie príliš „očakávaného“ vývoja nepodliehajte náladám, rozvážne vyhodnoťte situáciu s ohľadom na svoje ciele a dodržte odporúčaný horizont investovania, ktorý redukuje volatilitu (výkyv hodnoty vašej investície).

Strategická alokácia predstavuje ďalší princíp, na ktorý by ste nemali zabúdať. Na základe svojho investičného profilu (ten vám napovie, aké riziko ste ochotní a schopní znášať) a investičného horizontu dbajte na správne rozloženie vašej investície medzi jednotlivé druhy fondov, jednotlivé meny, regióny či sektory. Práve strategická alokácia najviac vplýva na dosiahnutie vášho investičného cieľa. Pamätajte, že čím väčšia koncentrácia, tým vyššie riziko. Inak povedané, nevsádzajte všetko na jednu kartu. To platí najmä pri volatilnejších fondoch.

Nikto nemá krištáľovú guľu. Ďalší princíp. Čo to znamená? Ani analytici na Wall Street nedokážu i napriek svojim skúsenostiam, informáciám, či kvalitnej technike predpovedať, čo prinesie budúcnosť... Iste, niektoré udalosti sa javia ako veľmi pravdepodobné, ale s istotou predpovedať budúcnosť nemožno. Preto buďte obozretní pri „osvedčených radách o budúcich výnosoch“. Dodržte princípy, tie z dlhodobého hľadiska fungujú.
Čím vyšší výnos chcete, tým väčšie riziko musíte podstúpiť. Staré známe pravidlo. Veru tak. Ak je vašou snahou dosahovať dvojciferné výnosy, s konzervatívnou stratégiou to asi nepôjde. Ak sa rozhodnete pre dynamický štýl investovania, majte na pamäti, že čas môže výrazne pomôcť vašej investícii vyrovnať sa s výkyvmi trhov, ktoré sú zákonité.

Diverzifikujte (rozkladajte riziko). Určite poznáte to „otrepané“ – „nedávajte všetky vajíčka do jedného košíka“. To isté platí i pri investovaní. Pod diverzifikáciou, čiže rozložením rizika nechápte prosím rozloženie investície do ruských akcií správcu A a ruských akcií správcu B. To nie je diverzifikácia. Diverzifikáciou sa rozumie rozloženie investície do viacerých typov fondov (dlhopisových, akciových...), rozloženie do viacerých mien ( SKK, EUR,...), rozloženie medzi rôzne odvetvia a podobne. Iste, na kvalitnú diverzifikáciu potrebujete aj dostatočnú sumu peňazí. Avšak určite nájdete fondy, kde je vstupná investícia pre vás dostupná a ktoré sú globálne zamerané, čiže investujú na viacerých kontinentoch, do viacerých odvetví. Vsádzať všetko na jednu kartu sa nemusí vzhľadom na váš cieľ oplatiť.

   

 

Ľubo Halász
Sales Investment Funds Specialist

mBank

 

Kategórie:

Aktuality

Komentár (14)

Pridať komentár

Aj by som sa pridal k diskusii, napr. k téme ide o , princíp, princíp je ale v tom, že napriek tomu, že som si ešte 29.4.2008 dával elektronicky žiadosť o založenie konta, dodnes sa ani viacerým urgenciám na m banku, ani na kuriérsku službu remax nič neudialo. Takže ide o princíp, alebo nie? Alebo: v čom je problém? Neviem a už ani neriešim, viem iba toto: dôveryhodnosť k tomuto projektu u mňa nedosahuje ani minimálnu hodnotu. Páni z m banky, nezamyslíte sa nad sebou a svojim predmetom podnikania, keď takto vybavujete svojim klientom to, čo ste im sami nasľubovali? Keby som ja takto vybavoval svojich klientov, tak už by som ich ani nemal, lebo by boli asi niekde inde, keď nie vo večných lovištiach. Mimochodom, podnikám v zdravotníctve. Takže bye bye, milá m banka, tak ako som to písal v jednom z e mailov pri urgenciách, využijem radšej niektorú inú z množiny bánk, pôsobiacich na Slovensku.

Szia insider :)
Ano, samozrejme budeme :)
Pekny den
Lubo Halasz
mBank

SZIA p.Halasz

Budete implementovat vo Vasom shope aj Mifid smernice?

Zdravím Vás youi,
takýto slovník máme pre vás samozrejme pripravený :) Bude obsahovať bežne používané výrazy spojené s investovaním do podielových fondov. Našou snahou bolo vysvetliť tieto pojmy jednoducho a zrozumiteľne. Samozrejme, ak by vám tam nejaký pojem chýbal alebo bol z vášho pohľadu vysvetlený zložito, budem rád, ak nám o tom napíšete.
Slovo, ktoré vám vypadlo je redemácia :)
Prajem vám pekný deň
Ľubo Halász
mBank

Dufam, ze to uz coskoro spustite a hlavne, ze bude ponuka skutocne siroka. Osobne by som privital fondy ABN Amro a Pioneer Investments, verim, ze ich prinesiete:)

Dobry den pan LuboH,
Velmi by som uvytal, a mozno aj iny, keby ste na vasej stranke zaviedli nieco ako "slovnik investora". Kde by boli strucne vysvetlene jednotlive vyrazy. Napr. Investicia, % zhodnotenia, %p.a., konfirmacia, volalita..... a pod. Viem ze v jednotlivych prispevkoch to vsetko chcete (aspon dufam) vysvetlit, priblizit beznym ludom. Bodlo by mi nieco take ako "slovnik cudzich slov". Napr. teraz si neviem spomenut na slovo akym sa oznacuje "spetny odkup podielov". Nie ze by som sa povazoval za odbornika, ale aj odbornikovi moze nieco vypadut.
Pekny den.
youi

Zdravím Vás youi,
Spustenie mFondov plánujeme v blízkej budúcnosti. Naša ponuka bude zahŕňať naozaj známe značky správcovských spoločností a širokú paletu rôznych fondov. Poplatky nebudeme účtovať pri vstupe do fondu ani pri výstupe z fondu. Možnosť vkladov a výberov nebude nijako obmedzená.
Pekný deň vám praje
Ľ.Halász
mBank

Dobry den pan Halász,
mohli by ste nas troskunavnadit, aspon predbezne. S akymi spolocnostami a ich fondami budete zacinat? Bude to este v tento rok? Co sa tyka poplatkov, bude to nejak obmedzene? Jeden vklad ci vyber za rok? Alebo bude jedno kolkokrat za rok vlozim a vyberiem (nakupim, predam podiely)?
Pekny den.
youi

Zdravim Vas dodo,
Dakujem Vam za povzbudenie i za nahravku na smec :) Len pripominam aj pre ostatnych citatelov, ze v nasej ponuke budu vsetky fondy bez vstupnych a vystupnych poplatkov. Hypermarket mFondy bude odrazat jednak poziadavky klientov a jednak ponuky jednotlivych spravcov. Budeme sa snazit vytvorit co najsirsiu paletu fondov tak, aby si vybral kazdy. Nebranime sa ponuke click fondov ci inych typov zaistovanych fondov. Verim, ze ponuku budeme postupom casu rozsirovat.
Moznost priameho nakupu certifikatov, komodit, akcii, dlhopisov ani vytvorenie portalu s danou problematikou momentalne neplanujeme. Na trhu si skuseny investor urcite najde tieto nastroje v ponuke obchodnikov s cennymi papiermi.
Pokial ide o vynos,fondy dnes vo svojich denominacnych menach vykazuju vykonnost od cca -33% do cca 50%, takze ako vidime, ide o naozaj siroku skalu investicnych moznosti len v samotnom segmente fondov.
Prajem Vam uspesny den a vela spravnych investicnych rozhodnuti.
S pozdravom
L.Halasz
mBank

Dobry den pan Halász,
suhlasim, ze je vhodne zacat podielovymi fondmi, snad len zopar myslienok. Vyber fondu uz je prvy druh rizika, nasledne prip. dalsie riziko je menove, nemyslim len v akej mene je podiel, ale aj na aku menu je region/ odvetvie naviazane. Ak vsak vezmeme do uvahy priemerne zhodnotenie akcii (nemyslim slovenskych) cca 7-9% pa. ale ak odpocitame poplatky (dufam ze som Vam nahral na smec), zostane nieco blizke lepsej terminovej ulozke resp. zhodnotenie nehnutelnosti. Akcie su vsak neporovnatelne rizikovejsie a preto by mali vykazovat nasobne vyssie zhodnotenie.
Ako z tohto kolotoca von? ETF , sektorove fondy, regionalne fondy resp. indexy. Investicnym dotaznikom sa da osetrit nielen mifid ale aj skutocnu orientaciu klienta a aktivovat len cast moznosti investovania.
V neposlednom rade, preco nespristupnit ponuku fondov s nizkymi poplatkami, garantovene voci poklesu? Preco este neponuknut aj zaistenie menoveho rizika, ak niekto investuje do fondov inej meny? Preco neponuknut doplnit si portfolio o komoditny fond/ alebo priamo komodity, ci ich certifikat?
BTW flatex uz pripravuje CFD, co naznacuje trend. Prave pre ludi s jazykovou zrucnostou nie je problem, mat vsetky horeuvedene moznosti investovania uz davno. Co vsak ostatni? Ved by sa uz aj vyplatil specializovany portal, Vasa vyhoda je pribuznost slovenciny s cestinou. S Polska mimochodom prisiel aj xtb. Tak by sa dalo este dlho pokracovat...
Vela zdaru!
dodo

Dobrý deň dodo,
teší ma, že sa do našej diskusie zapájajú aj skúsenejší investori. Plne s Vami súhlasím v tom, že investovať bez toho, aby som mal všetky podstatné a správne informácie a ďalej sa aspoň trocha v problematike nevzdelával nemusí byť tá správna cesta.
Avšak rád by som na tomto mieste pripomenul, že hlavnou témou našich príspevkov sú a istý čas aj budú podielové fondy, nie priame investovanie do akciových titulov či konkrétnych dlhopisov. Toto je problematika naozaj náročná a vyžadujúca si jednak dostatok financií, vzdelania, technických či jazykových zručností a v neposlednom rade na to treba mať aj "povahu".
Našou snahou je sprístupniť a objasniť klientom investovanie do podielových fondov, ktoré prinášajú bežným klientom možnosť využívať výhody investovania na kapitálových trhoch, ktoré by inak pre nich boli nedostupné. Fondy majú mnohé výhody. Možnosť vyššieho výnosu, dostupnosť (neviazanosť) prostriedkov atď. O výhodách ešte určite budeme písať.
Fondy určite nie sú jediným nástrojom na zhodnocovanie peňazí, no osobne som toho názoru, že podielové fondy majú svoje opodstatnenie a nájdu si svoje miesto v portfóliu mnohých klientov.
Príjemný a slnečný deň Vám praje
Ľubo Halász
mBank

Zdravím Vás Rasťo,
ďakujem za Váš podnet. Neviem presne aké konkrétne informácie by ste uvítali, budem rád, ak mi to napíšete. Súhlasím s Vami v tom, že to pre mnohých nie je jednoduchá problematika a ľuďom je potrebné investovanie objasniť zrozumiteľným spôsobom. To je aj snahou týchto príspevkov, ktoré budú venované otázkam investovania do podielových fondov. Začali sme samozrejme všeobecnejšie, nakoľko sme toho názoru, že najprv by si mal klient urobiť prehľad, pochopiť základy a postupne prenikať do hĺbky.
Ako píšete, stretávate sa s klientmi osobne, čo Vám samozrejme prináša výhodu v tom, že môžete reagovať na ich otázky a požiadavky veľmi promptne a názorne. Blog či fórum nie je natoľko "osobný" komunikačný kanál. To znamená, že i pri najlepšej snahe nemusí byť diskutovaná problematika pochopená každým rovnako. Niekto si odpoveď na svoju otázku nájde, niekto nie. Samozrejme, môže nám zaslať konkrétnu otázku či návrh na tému, na ktorú sa mu budeme snažiť odpovedať k jeho/jej spokojnosti.
Som rád, že aj Vašim príspevkom sa postupne vytvára forma našej spoločnej komunikácie.
S pozdravom a prianím úspechov vo Vašej práci
Ľ.Halász
mBank

Dobry den
suhlasim, osvety nikdy nie dost a nikto nepadol ... uceny.
Zaroven by sme si mali klast aj ambiciozne ciele, napr. do konca tohto roka nieco ako flatex.de.
Investicie cez fondy boli aj su problematicke, investor sa nemusi nicim zaoberat, to je zla cesta. Fondy by mali byt doplnkom (napr. chcem investovat do Tureckych akcii a neviem ako, vyberiem si specializovany fond - samozrejme z viacerych ...).
Vzdelavanie nikdy nekonci, to je vsak uz ina debata.
Pekny novy tyzden
dodo

Zdravim pan Halasz...
toto je uz Vas tusim 3 alebo 4 blog o investovani. Ak sa pozriem na to ocami cloveka, ktory v zivote neinvestoval a je nalakany a namotany Vasim slubmi o spusteni mFondov, tak sa zatial s tychto blogov nic nedozvedel.
Ja osobne sa venujem investiciam do podielovych fondov ako osobny financny poradca, a viem, ze to vobec nie je jednoducha problematika, hlavne pre obycajnych ludi.
Co tak pripravit kvalitnu skolu investovania do fondov, kde by sa ludom jednoduchym a jasnym sposobom vysvetlil problem investovania do podielovych fondov - s nazornimy grafmi atd.
V pripade, ze by bol zaujem o moje tipy tak sa mozeme o tom porozpravat (e-mailovy kontakt by ste mali mat - je to povinny a nezobrazujuci sa udaj)
Prajem pekny den.
Rasto