späť

Bezpečná mBank - 7. časť - Základné pravidlá bezpečného používania platobných kariet

Bezpečná mBank

Milí klienti,

V poslednom dieli nášho seriálu Bezpečná mBank sme sa rozhodli vám pripomenúť základné pravidlá bezpečného používania platobných kariet.

Blíži sa obdobie dovoleniek a častejšieho používania platobných kariet v zahraničí. Veríme, že vám náš článok pomôže lepšie a bezpečnejšie používať vaše karty.

Túto tému sme už v Bezpečnej mBank preberali. Platobná karta je kľúčom k peniazom a opatrnosti nikdy nie je dosť.

 

  • Kartu nikomu nepožičiavajte, ani členom rodiny.

 

  • PIN kód si zapamätajte. V žiadnom prípade ho nenoste napísaný v peňaženke, alebo dokonca priamo na karte. Nikomu ho neprezrádzajte.

 

  • Pravidelne kontrolujte, či máte kartu skutočne pri sebe. Čím skôr stratu ohlásite, tým je menšie riziko zneužitia.

 

  • Vždy pri sebe majte telefónne číslo, na ktorom môžete svoju kartu v prípade straty okamžite zablokovať. Stratu karty ohláste banke čo najrýchlejšie.

 

  • Vašu kartu nenechávajte bez dozoru, majte ju stále na očiach. Nespúšťajte ju z očí ani v reštaurácii, alebo v hoteli. Kartu nikdy nenechávajte ako zálohu obchodníkovi, či napríklad v požičovni automobilov. Každý tak môže ľahko opísať číslo karty, čas expirácie a CVC, alebo CVV* kód na zadnej strane karty. Pomocou týchto údajov podvodník môže napríklad nakúpiť v akomkoľvek internetovom obchode.


*Kódy CVC (Card Verification Code – MasterCard) a CVV (Card Verification Value – Visa) sú dodatočné čísla umiestnené na zadnej strane karty pri podpisovom vzore. Využívajú sa na zvýšenie ochrany pred zneužitím pri elektronickom prevode peňazí.

  • Pri platení kartou si skontrolujte správnosť údajov a sumu na potvrdení. Uistite sa, že karta, ktorú vám obchodník vrátil je skutočne vaša.

 

  • Ak sa obchodník pokúša kartu načítať v niekoľkých rôznych termináloch, zbystrite pozornosť. Každý terminál vydáva potvrdenia o platbách a to i v prípadoch, keď neprebehnú.

 

  • Kartu používajte, ak je to možné, v bankomatoch v pobočkách, alebo v ich blízkosti. Často ich strážia bezpečnostné kamery.

 

  • Ak bankomat vašu kartu zadrží bez akejkoľvek informácie na displeji, či potvrdenky, neodchádzajte od neho a ihneď sa spojte s vašou bankou. Rovnako postupujte aj v prípade, ak z bankomatu nevyšli bankovky. Môže na ňom byť nainštalované zariadenie, ktoré bankovky zadržuje.

Tip:

V Internet Bankingu si môžete kedykoľvek zadarmo nastaviť limity na svojej karte pre platby u obchodníka a pre výbery z bankomatu.

Ak cestujete do krajiny, kde môže byť vyššie riziko zneužitia platobnej karty, môžete si nastaviť nižšie limity, ktoré si po návrate z dovolenky opäť zvýšite. Tieto operácie nie sú spoplatnené a limity si môžete meniť kedykoľvek potrebujete. Všeobecne však neodporúčame vysoký denný limit a to práve z dôvodu prípadného odcudzenia karty.


Rovnako si môžete na karte znížiť limit pre internetové platby na 0 EUR. Tým zabránite zneužitiu karty na internete.  Pokiaľ budete chcieť nakupovať v e-shope, dočasne zvýšite limit pre internetové platby a po skončení nákupu je nastavíte opäť na nulu.

Kategórie:

Bezpečnosť