späť

Pozor na falošné SMS správy, môžete kvôli nim prísť o kartu!


Podvodné SMS asi poznáte – príde vám správa od kuriéra o doplatení poštovného, úrad vám vracia preplatok na daniach alebo po vás chce banka aktualizovať údaje.

 

Je to pasca! Na odkazy v SMS nikdy neklikajte. Môžete sa tak dostať na podvodné stránky, kde vás pod rôznymi zámienkami presvedčia, aby ste zadali osobné informácie alebo sa dokonca prihlásili do svojho internet bankingu.Nielen, že  tak predávate svoje citlivé údaje podvodníkom, je to aj vstupná brána pre komplexnejší podvod. V súčasnej dobe evidujeme, že podvod vyzerá nasledovne: 

V tejto chvíli môže podvodník vyberať hotovosť z akéhokoľvek bankomatu pomocou vašej tokenizovanej karty vo svojom mobilnom zariadení, a to až do výšky zvýšeného limitu.

 

 

Ako sa chrániť?

  • Neklikajte na odkazy SMS a už vôbec na nich nezadávajte žiadne citlivé údaje, ani sa cez ne neprihlasujte  do svojho účtu.
  • Cez mobilnú aplikáciu mBank si overujte, že hovoríte so zamestnancom banky a nie podvodníkom.
  • Do svojho internet bankingu sa prihlasujte vždy iba cez oficiálnu stránku banky, ktorú sami napíšete do prehliadača.
  • Bankové aplikácie nesťahujte cez zaslané odkazy, ale vždy z oficiálnych úložísk (Google Play, App Store a pod.) a vždy skontrolujte hodnotenie a počet stiahnutí, či nejde o falošnú aplikáciu.
  • Venujte pozornosť tomu, čo potvrdzujete – či už pomocou SMS alebo mKľúča. Stačí chvíľka nepozornosti a namiesto zníženia sa vám limity zvýšia alebo autorizujete platbu, ktorú ste nezadávali.

 

 

Ak vám bol tento podvod povedomý, okamžite si všade zmeňte prihlasovacie heslá, obnovte telefón do továrenského nastavenia a ihneď nás kontaktujte na mLinke.