späť

Brigáda, ktorá vás môže stáť nemalé peniaze aj slobodu

Nenechajte sa zlákať vidinou ľahkého zárobku. Podvodníci vás dnes nemusia pripraviť len o peniaze, ale aj o slobodu.

 

Ponukami podvodných brigád sa to v online priestore, hlavne na sociálnych sieťach, iba hemží. Sľubujú jedinečné zárobky za podozrivo nenáročnú prácu. Poslednou dobou je v kurze lajkovanie videí na Youtube alebo preposielanie peňazí na cudzie účty. Bohužiaľ ale ide o „ponuku“ tzv. bieleho koňa, kedy sa klient nevedomky môže dostať do stretu so zákonom. Nielenže nezarobíte žiadne peniaze, ale môžete prísť o vlastné prostriedky alebo skončiť na polícii. Bohužiaľ, nie ako svedok, ale spolupáchateľ trestnej činnosti.

 

 

Kto je biely kôň?

Ide o osobu, ktorá prepožičiava svoje osobné a ďalšie údaje na rôzne, hlavne ekonomické trestné činy. Vedome alebo nevedome. Teda zjednodušene povedané, v tomto prípade osoba preposiela peniaze, ktoré prijala, na ďalšie účty. Síce sa na trestnej činnosti nepodieľa priamo, ale napomáha jej a tým sa stáva spolupáchateľom.

Isto, poviete si, že to sa vám nemôže stať, že na niečo podobné by ste nikdy nepristúpili. Finta je ale v tom, že to, že ste zrazu bielym koňom, sa pokojne môžete dozvedieť až na polícii.

 

 

Takže, ako sa aj z vás môže stať biely kôň?

Sledujte, lajkujte, zarábajte. Jednoduché, že? Kto by nestál o tak ľahko zarobené peniaze. Lenže, ono je to inak a verte, že keď sa stretnete s podobne lákavou ponukou, ide určite o podvod.

Podvodníci svoje obete oslovujú väčšinou na sociálnych sieťach s ponukou brigády či práce z domova. Často ide o študentov, cudzincov alebo ľudí v ťažkej sociálnej situácii. Hneď ako podvodník uspeje s prvým kontaktom, vyplatí za prvú „prácu“ niekoľko drobných súm, aby získal vašu dôveru. Potom vás požiada o stiahnutie aplikácie, najčastejšie Telegramu, a ďalšiu prácu podmieni nutnou investíciou vo výške až tisícok eur. Keď ich získa, prestane komunikovať a vy o svoje peniaze nenávratne prichádzate.

Ďalším a horším variantom je už spomenutý biely kôň. Z obete sa stáva spolupracovník na „vyššej pozícii“. Preposielate peniaze, ktoré vám prídu na účet a z týchto súm si už môžete nechávať percentá ako zárobok. V tú chvíľu sa z vás ale stáva spolupáchateľ a nesiete trestnú zodpovednosť za legalizáciu výnosov z trestnej činnosti. Ľudovo povedané, ide o pranie špinavých peňazí.

 

 

Ako poznáte, že ide o falošnú ponuku práce?

Je to už spomínané nerealisticky vysoké ohodnotenie veľmi jednoduchej práce. Ďalším takým znakom je, že podvodník od vás chce rodné číslo alebo číslo účtu, peniaze vopred za „tréningové materiály“ alebo vám nedáva vôbec žiaden čas, aby ste si ponuku premysleli. To všetko sú varovné signály, ktoré nesmiete prehliadať.

Dajte si určite pozor aj na tzv. deepfake videá známych osobností. Ani prezident, známy herec z televízie či žiadna iná celebrita vám skvelo platenú brigádu rozhodne neponúkne. To môžu byť len ich dokonalé mutácie vytvorené pomocou umelej inteligencie. V neposlednom rade je vhodné spoločnosť, ktorá s ponukou prichádza, skontrolovať v  obchodnom registri alebo v iných verejne dostupných zdrojoch.

 

 

A čo robiť, ak vám už neznáme peniaze na účet prišli?

Dôrazne odporúčame neprevádzať ich na iné účty. Túto skutočnosť nahláste svojej banke a Polícii Slovenskej republiky alebo administrátorovi sociálnej siete.

 

 

Na záver už len jednu radu. Hoci chápeme, že sú tieto ponuky lákavé, nenechajte sa, prosím, zmiasť. Ide o vaše peniaze, vašu bezpečnosť a tiež o vašu trestnú bezúhonnosť. Na rozdiel od vás sa totiž podvodníci pred ničím nezastavia a je im jedno, že vás vystavia trestnému stíhaniu alebo vás pripravia o nemalé sumy. Buďte obozretní.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategórie:

Aktuality, Bezpečnosť