späť

Ako je to v skutočnosti s poplatkom za platbu kartou?

Poplatky obchodníkov za bezhotovostné transakcie platobnou kartou sú pre mnohých ľudí dodnes nejasné, a preto sa neraz stávajú terčom kritiky. Rozhodli sme sa vysvetliť, ako to s poplatkami za platbu kartou v skutočnosti je.

Asi sa zhodneme na tom, že platba kartou je veľmi pohodlný spôsob platenia. Nemusíme pri sebe nosiť hotovosť, ktorú v prípade nepozornosti ľahko vytratíme z vrecka, alebo nám ju v nestráženom okamihu niekto odcudzí. Ak nám niekto ukradne platobnú kartu, jednoducho ju necháme zablokovať a požiadame banku o novú. Ak nám niekto ukradne stoeurovku, nikto nám novú rozhodne nedá a zablokovať ju na diaľku tiež nepôjde.

U niektorých obchodníkov platba kartou stále nie je možná, pretože tvrdia, že sa im vybavenie platobného terminálu neoplatí. K rozšíreniu pohodlnej možnosti platiť kartou by ale mohlo prispieť rozhodnutie Európskeho parlamentu o obmedzení poplatkov, ktoré banky účtujú obchodníkom za obsluhu platieb kartou.

Zníženie transakčných poplatkov vstúpi do platnosti 9. decembra. Pri transakciách vykonávaných debetnými kartami bude strop po novom predstavovať 0,2% z platenej čiastky, pri transakciách kreditnými kartami potom 0,3%. Zástancovia tohto opatrenia si od neho sľubujú hlavne väčšie rozšírenie možnosti platiť kartou a väčší počet platobných terminálov najmä v maloobchodných prevádzkach.

V súčasnosti môžu byť transakčné poplatky až 1,5 % z celkovej platby, obvykle sa ale pohybujú maximálne okolo 1 %. Väčšina predajcov ich priamo premieta do ceny predávaného tovaru, a to aj zákazníkom, ktorí platia v hotovosti.

Celý poplatok nejde do vrecka banke, ako si niektorí myslia. Samotná prevádzka platobného terminálu logicky niečo stojí, rovnako tak aj finančná transakcia medzi jednotlivými bankami v prípade, keď má majiteľ obchodu konto v inej inštitúcii ako majiteľ karty.
 

Kategórie:

Voľný čas