späť

Sporenie je drina – časť druhá

Minule sme načrtli pár úvah o tom, prečo vôbec sporiť. Poďme si povedať viac o tom, ako, koľko a kam sporiť.
Koľko sporiť... hm, hádam toľko, koľko si môžeme dovoliť, nie? Koľko si však môžeme dovoliť? Možno by sme sa mali na to pozrieť inak, od konca.

Koľko potrebujem sporiť? Pomôže nám kalkulačka. Ukážme si to na príklade už spomínaného dôchodku:
Matúš má mesačný príjem povedzme cca 21 000 SK (697,07 €). Od štátu očakáva 35%, t.j. 7 350 Sk (243,98 €), z 2.piliera 20%, t.j. 4 200 Sk (139,41 €). Spolu teda 11 550 Sk (383,39 €). Jeho cieľ je ale udržať si na dôchodku svoj príjem. Potrebujeme teda ešte „zohnať“ 9 450 Sk (313,68 €). Predpokladá odchod do dôchodku vo veku 65 rokov a dobu poberania dôchodku 15 rokov. Matúš potrebuje teda nasporiť 1 701 000 Sk (56 462,86 €). Matúš má dnes 30. Doba sporenia bude 35 rokov. Koľko si teda musí odkladať, keď predpokladá priemerné ročné zhodnotenie 4,5% p.a. ? Matúš podľa výpočtov musí sporiť 1 671 Sk (55,47 €). V príklade abstrahujeme od iných faktorov, ako je napríklad úročenie nasporenej sumy na dôchodku, dane, poplatky a podobne. Ak by Matúš ale začal sporiť už ako 25 ročný, stačilo by mu odkladať si 1 268 Sk (42,09 €).. Ak by začal sporiť v 40ke, potreboval by na dosiahnutie rovnakého cieľa 3 076 Sk (102,10 €). Ako vidíme, je ozaj pravdou, že čas sú peniaze 
Jedine....jedine, že by mal vyššie zhodnotenie. Aj preto pri dlhodobých sporeniach odporúčame sporiť do výnosnejších nástrojov (napr. akciové fondy) a pred ukončením sporenia, napríklad tých 5 – 7 rokov postupne nasporenú sumu stabilizovať do konzervatívnejších nástrojov (napr. dlhopisové a peňažné fondy).
Situáciu by Matúšovi pomohlo zlepšiť aj to, keby už mal na začiatku sporenia k dispozícii istú nasporenú sumu (napr. 100 000 SK/ 3 319,39 €), ktorú by bol ochotný ponechať zhodnocovať sa na dôchodok. Potom by mu stačilo sporiť menšiu sumu alebo by pri rovnakej sume nasporil viac.
Na jeden fakt ale poukážem osobitne, je ním inflácia. Potrebujeme peniaze zhodnotiť reálne, nie iba nominálne. Predpokladajme priemernú ročnú mieru inflácie na úrovni povedzme 2,5%. Matúš by po zohľadnení inflácie mal sporiť 2 800 Sk (92,94 €) mesačne, aby reálne dosiahol svoj cieľ. Čo už je teda pri jeho príjme nezanedbateľná položka, že ?
Pomôcť by mu mohlo sporenie do akciových fondov, ktoré z dlhodobého hľadiska infláciu porážajú ( cca o 4%). Iste, mnohí budú namietať, že akcie sú dole. V tomto prípade tvrdím... chvalabohu. Ideálna krivka pre sporenie by totiž vyzerala nejako takto:

Prečo? Po celý čas nakupujeme podiely lacno a ku koncu nám pekne ich cena vyletí nahor. To by bolo ideálne. V skutočnosti to ale vyzerá inak. Pravidelným sporiteľom pomáha tzv. efekt priemerovania nákladov, teda to, že pravidelným nákupom podielov nakupujeme raz drahšie, inokedy lacnejšie, čím dôjde k spriemerovaniu ceny podielov.
Podobným spôsobom by sme v ideálnom prípade mali postupovať aj pri iných cieľoch, ktoré chceme dosiahnuť sporením. Začať teda treba od konca, od cieľa (sumy), akú chceme nasporiť. Prepočet si musí každý urobiť sám. Vyžaduje si to prácu. Sadnúť si a počítať. Zamyslieť sa a rozhodnúť sa niečo podniknúť. Pretože mnohí z nás iba čítajú, principiálne súhlasia, avšak „skutek utek“ a dennodenný stereotyp a pohľad na výpis z účtu udusí prvotné nadšenie. Ide o náš život, naše plány, naše túžby a ciele.
Verím, že váš prípad to nie je. Veľa zdaru praje

 

Ľubo Halász
Sales Investment Funds Specialist

mBank

Kategórie:

Produkty

Komentár (10)

Pridať komentár

Tak dakujem. A na tuto temu uz nechame diskusiu zatial tak, pockam na dalsi clanok o sporeni len este tak zaverom s tymi 3,7 % by ste mali ist troska vyssie;) si myslim. A ta kreditka ak bude spoplatnena ( myslim ze v polsku je) tak bude prepadak, ale bezpoplatku a 45 dni bez uroku to bude trhak! ( podla mna) Drzim palce.

Zdravím Michal,
Vaše príspevky neberiem ako kritiku, som úprimne rád, že sa delíte o svoje názory a námety. Samozrejme, konštruktívnej kritike sa nebránime, stále bude čo zlepšovať. Banka samozrejme uvažuje o rozširovaní produktovej škály, no všetko si vyžaduje čas. Osobne budem aj ja rád, keď sa nám podarí umožniť nákup cenných papierov cez mBank :)
Myslím si, že práve ľudia ako vy, nie iba banky, poradcovia či novinári môžu ľuďom na Slovensku pomôcť posunúť sa ďalej vo finančnej gramotnosti. Práve tým, že sa s nami delíte o svoje skúsenosti, názory, námety, tým, že diskutujeme, upozorňujeme na plusy i mínusy, na nové možnosti a podobne. Som ozaj rád, že prispievate aj do tejto diskusie. Ďakujem Vám aj v mene kolegov za Vaše uznanie.
Prajem Vám ešte pekný deň :)
Ľubo Halász

ja sa zas tesim z mbank na slovenskom trhu, lebo moje komentare pod vasim clankom nemaju byt kritikou ale snahou o rozsirenie produktov a moznosti mbank, ja sam nezmenim myslenie slovakov a ani nerozsirim ponuku na trhu vasa spolocnost vsak nieco take dokaze, a bol by som rad keby tuto sancu nepremrhala. Slovensky kapitalovy trh prakticky neexistuje, narozidiel od toho vidime v polsku ako dobre moze fungovat a ze kazdy tyzden moze byt IPO na burze vo varsave, a zaroven mozu byt bezny ludia ktory tie akcie nakupuju. Co moze byt vasim plusom ? Produkty ako hypermarket fondov ktory bude uplne bez poplatkov a nieco podobne aj v oblasti akcii. Idealne aj investicneho poistenia a stavebneho sporenia. Vsetko bez poplatkov. Nesuhlasim s tym ze by to malo prichadzat postupne ... cim skor by ste vsetky tieto produkty mali zaviest a nechat ludi aby ich zacali vyuzivat, spolahnut sa na to ze trh vas vynesie hore. Pomozete sebe aj ludom.
S pozdravom Michal B. ;)

Zdravím Vás Michal,
To heslo ste si všimol dobre :) História sa však tvorí postupne. V Poľsku umožňujeme klientom aj nákup akcií, nie iba fondov. Verím, že postupom času túto službu umožníme aj klientom na Slovensku. No tak, ako sa postupne tvorí história, aj ľudia sa postupne oboznamujú so zákonitosťami fungovania kapitálových trhov, s princípmi investovania. V tomto "oboznamovaní sa" majú fondy svoje nezastupiteľné miesto. Najmä pre ľudí, ktorý chcú niečo viac ako úroky na knižke, no nemajú vzťah k sledovaniu diania na trhoch. Sporenie a priemerovanie nákladov pri nákupe podielov rozhodne nepovažujem za bežné riešenie. Prečo ? Koľko ľudí to uplatňuje v porovnaní s vkladmi na klasické depozitné produkty ? A takýmto sporením sa inflácia poraziť dá.
Samozrejme, investovanie priamo na kapitálovom trhu má svoje čaro a postupne si získava priaznivcov aj na Slovensku, čo je fajn. No ako ste správne podotkli, v prípade akcií sa odporúča vyhľadať podhodnotené akcie, prípade tie, u ktorých sa predpokladá rast. Koľkí to ale dokážu ? Čítať výsledovky, výkazy ziskov a strát, diskontovať Cash flow a podobne ? Sú samozrejme rôzne odporúčania na kúpu či predaj akcií. Odporúčal by som skôr, než niekto investuje priamo na burze, aby si v tomto smere rozšíril vedomosti a nevrhol sa strmhlav do pre neho "neprebádaných vôd", len preto, lebo tam skáču iní.
Investovanie ponúka ozaj širokú škálu nástrojov a prostriedkov a je to tak dobre, každý si môže nájsť to, čo mu vyhovuje, o čom si myslí, že mu to prinesie želaný efekt. Niekto termiňák, niekto fondy, iný akcie. Všetko má svoje silné stránky i tie menej spomínané :) (napr. inflácia a balíčky pri 4,66% :) ) Je naozaj na každom z nás, čo si vyberie. Každopádne s Vami súhlasím, ľudia by mali v prvom rade prestať uvažovať "bežne", rovnako, ako možno ich rodičia či starí rodičia a mali by vo vlastnom záujme postupne rozširovať svoj obzor a začať sa viac zaoberať svojimi financiami, veď táto téma je večná :) Navyše, keď je tak často témou našich rozhovorov a žiaľ aj starostí. Ak budeme robiť stále to isté, budeme dosahovať rovnaké výsledky. Ak sa chceme mať lepšie, niečo musíme zmeniť.
Michal, prajem Vám čo najviac ziskových nákupov a veľa úspechov :)
Nech sa Vám darí. A píšte ďalej :) Budem sa tešiť na Vaše príspevky.
S pozdravom
Ľubo Halász

jaj tak mimochodom vsimol som si na nejakom zabere alebo fotografii heslo u vas v kancelarii "tvorime historiu" tu beznym riesenim ako je dlhopisovi fond asi tazko vytvorite;) musite prist s niecim co tu nebolo bezne napr akcie priamo a nie cez fond.

beznym ludom by som navrhol "nie bezne" riesenie lebo beznym riesenim sa obavam je vkladna knizka emax ing konto otp banka s ich 4,66% a podobne ... co by znamelo bezne riesenie? kostolany povedla ze urazku ich kapitalu a ja by som povedla ze znehodnotenie ked si vezmeme LEN inflaciu ...
aj bezny ludia musia mat moznost vyuzit neobvykle riesenia, finacne planovanie by nemalo byt len pre privatnych klientov, kazdy klient by sa mal dozvetiet aspon zaklady o moznostiach diverzifikacie "portfolia" ... a asi by bolo vhodne ho "ovalit" niecim ako ABN amro brazil equiti 50 % p.a. alebo Espa eastern europe equiti ... alebo ze napr pomocou firiem ako je rms finport im staci aj 10 000 sk a uz mozu investovat do akcii napr v USA a zabezpecit si tak pravidelny dividendovy prijem narast cenny akcie a podobne. jedina cesta pre beznych ludi je prestat byt beznymi a zacat aj nieco robit, a netreba k tomu vela ... pritom ziskat je mozne doslova miliony;)

Zdravím Michal,
tu knihu, ktorú spomínate mám a patrí medzi moje najobľúbenejšie. Za pána Grahama a jeho nasledovníkov hovoria ich výsledky (napr. spomínany W.Buffet). Áno, súhlasím s ním, že je rozumné kupovať podhodnotené akcie, samotne (P/E je len jednym z ukazovatelov).
Avsak, i ja mam otazku, ak dovolíte :) ....aky sposob by ste navrhli vy pre beznych ludi, aby si realne zhodnotili prostriedky na stredno a dlhodobe ciele, ked nedisponuju velkym kapitalom a nerozumeju kapitalovemu trhu ?
Pekny den a dakujem za Vas prispevok :)
S pozdravom
Lubo Halasz

vas clanok som sice len preletel ale zda sa mi ze je troska " za vodou" a to som asi nezvolil vhodne spojenie skratka prekonany ... preco ?
tvrdite ze je vhodne vyuzivat "dollar avegare cost" metodu, avsak v mnohych sucasnych aj starsich odbornych publikaciach sa dozviete ze nie je prave naj idelanejsia odporucam napr "inteligentnyh investor" od benjamina franklina warren buffet povedal ze to je najlepsia kniha o investovani co kedy cital a ten teda nieco o investovani vie. A skratka akcie (rovnako aj fondy kedze su na ne priamo naviazane teda akciove of course) treba kupovat ked su dole pri vhodnom P/E a dobrej vizii do buducnosti a nie denno denne mesacne pol rocne ci rocne a primerovat si. Kupovat treba lacno inak draho nepredame a nas ciel je predsa zarobit co najviac. Nesuhlasite?

Zdravím Karol,
žiadna banka, nech by mala akýkoľvek titul, vám nezaručí výnos vo fonde (iba ak v garantovanom fonde). Fond predstavuje predovšetkým PRÍLEŽITOSŤ dosiahnuť vyššie zhodnotenie a to v stredno až dlhodobom horizonte. Nepíšete,kedy ste investovali ani kam. Posledné roky však boli "zaujímavé" kvôli viacerým korekciám na trhu či vývojom kurzu USD/SKK, ktorý ovplyvnil výnosy slovenských investorov.
Nepoznám vaše ciele, ktoré ste chceli dosiahnuť investovaním ani váš rizikový profil. Riešením by však mohlo byť dokúpenie podielov (investovanie ďalších peňazí). Kúpite lacnejšie, relatívna strata sa zníži a pravdepodobnosť dosiahnutia zaujímavého zhodnotenia sa zvýši. Že je to odvážna rada, pre niekoho, kto mal zlú skúsenosť ? Možno, je však dobre mienená so snahou pomôcť vám zhodnotiť vaše peniaze.
Odporúčam taktiež investovať do fondov pravidelne, buď sporením, alebo vkladaním vyšších čiastok postupne a pravidelne. Spriemerujete tak cenu podielov.
Dalo by sa ozaj veľa písať o tom, ako si vybrať fond, aj to rozhoduje o tom, aký bude váš konečný výsledok.
Karol, prajem vám už len pozitívne skúsenosti so svetom financií.
S pozdravom a prianím pekného dňa
Ľubo Halász
mBank

Ahoj,

už dvakrát som investoval do fondov (zaručene dobrých, so zvučnými menami bánk, ktoré sa hrdia titulmi "Banka roka" a pod.) a už dvakrát som na tom prerobil.

Fondy neodporúčam, lebo akcie môžu klesnúť aj na NULU = čistá strata. ...a môžete počítať koľko chcete...

Máte riešenie?