späť

Príbehy najobľúbenejších amerických bankových lupičov

Len máloktorý iný zločin sa v popkultúre teší takej obľube a zároveň podlieha takému veľkému romantickému skresleniu, ako klasická banková lúpež. Vďaka online bankovníctvu však v posledných rokoch klasických bankových lupičov rapídne ubudlo. Lupičské hviezdy pre nás teda žiaria skôr v minulom storočí. A minulosť sa nám navyše vždy zdá trochu ružovejšia ako prítomnosť...


Bonnie a Clyde

Aj keď dnes verejnosť vníma Bonnie Parkerovú a Clyda Barrowa hlavne ako bankových lupičov, pravda je trochu iná. Dvojica sa na bankové lúpeže rozhodne nijako nešpecializovala, vykrádali hlavne obchody s potravinami, benzínové pumpy a v prípade bánk sa sústredili skôr na malé a menej dôležité pobočky. Ani ich lup nebýval nijak závratný, pretože údajne nikdy neukradli viac ako 1 500 dolárov. Príbeh zamilovaného páru lupičov zrejme najviac preslávil oscarový film z roku 1967, ten však oboch vykresľoval v značne romantizujúcom svetle.


John Dillinger
Mladý Američan sa v 30. rokoch tešil rovnakej popularite medzi obyčajnými ľuďmi ako dnešné hollywoodske celebrity. Okrem iného mu nahrávalo, že počas americkej hospodárskej krízy mali chudobnejšie vrstvy tendenciu považovať lupičov za romantických hrdinov v štýle Robina Hooda. Pravda ale je, že Dillinger chudobným rozhodne nič nedával a ulúpené peniaze si nechával len pre seba. Dokázal však veľmi dobre pracovať s vlastným mediálnym obrazom. Pri prepadoch sa vraj predstavil menom a ako prepustil rukojemníkov, každému z nich srdečne potriasol rukou. Keď v Chicagu roku 1934 polícia Dillingera zastrelila, mnohí Američania to považovali za tragickú udalosť.


Herman Lamm
Bývalý pruský vojak emigroval v roku 1914 do USA. Tu sa však rozhodol nepokračovať v armádnej kariére a pustil sa do bankových lúpeží. Je treba priznať, že pre toto "povolanie" mal Lamm extrémne nadanie. Jeho metódami sa následne inšpiroval celý rad ďalších lupičov vrátane Johna Dillingera. Lamm bol napríklad prvý, kto bankové lúpeže detailne plánoval na základe dlhodobého pozorovania diania vo vybranej banke. Podľa takýchto pozorovaní potom vytvoril maketu pobočky a so svojimi komplicmi lúpež dlho a starostlivo nacvičoval. Až keď svojich mužov považoval za dostatočne vytrénovaných, vydali sa lúpiť naostro. Ani táto detailná príprava mu ale nezachránila život. V roku 1930, keď mu hrozilo bezprostredné zatknutie, radšej spáchal samovraždu.


Pretty Boy Floyd
Lupič s prezývkou Fešák Floyd bol prvýkrát zatknutý v osemnástich rokoch. Vtedy na pošte v Oklahome ukradol 350 dolárov. Po prepustení z väzenia sa už začal sústrediť na vyššie finančné čiastky a namiesto pôšt vykrádal banky. Rovnako ako Bonnie a Clyde a John Dillinger aj Fešák Floyd sa v čase hospodárskej krízy tešil značným sympatiám americkej verejnosti. A ani jemu to nebolo nič platné, pretože ho pri zatýkaní v roku 1930 polícia zastrelila.
 

Kategórie:

Aktuality, Voľný čas

Tagy:

zločin, banky, lupič