späť

Čo rozhodne urobiť, keď stratíte chytrý telefón

Nepoznáme človeka, ktorý by nikdy nič nestratil. A telefóny sa strácajú obzvlášť rady. Je úplne jedno, či ste mobil niekde zabudli, vypadol vám z vrecka alebo vám ho z neho niekto vytiahol. Nikdy neviete, komu sa dostane do rúk, a preto by ste mali postupovať podľa rád v našom článku.


Predpokladáme, že vaša prvá - a veľmi správna - reakcia bude zavolať svojmu operátorovi, nahlásiť mu stratu zariadenia, blokovať SIM kartu a vybaviť si novú. Pri tom by ale zostať nemalo.


Mobilné bankovníctvo

Dnes už je úplne bežné nosiť si svoju banku v mobile. Ak mobilnú aplikáciu máte, neriskujte, že sa do nej dostane niekto cudzí. Zrušte spojenie medzi mobilným telefónom a svojím bankovým kontom. Ak máte našu mobilnú aplikáciu, môžete to urobiť jednoducho po prihlásení do internetového bankovníctva v sekcii Nastavenia - Zabezpečenie - Prístup do banky. Pri stratenom zariadení potom zvolíte Zablokovať prístup.
 


Heslá
Ak sa váš mobil dostane do rúk nečestnej, ale schopnej osoby, nie je v bezpečí ani váš e-mail, facebookový účet alebo iné aplikácie. Vo vašich súkromných správach sa skrývajú citlivé informácie a vašu e-mailovú adresu je možné zneužiť rôznymi spôsobmi, medzi nimi aj na získanie ďalších prístupových údajov. Radšej si teda zmeňte všetky prístupové heslá, ktoré ste na svojom telefóne používali.


Prevencia
Najlepšie je sa pripraviť  na možnosť straty telefónu vopred. Svoje súkromné údaje by ste mali chrániť a našťastie existujú nástroje veľmi ochotné vám s tým pomôcť:


Zámok klávesnice
Tak po prvé - nastaviť si heslo pre odomykanie klávesnice telefónu je niečo, čo urobiť chcete, nie vec, ktorá vás zbytočne zdržiava! :) PIN kód totiž platí len pre vašu SIM kartu, ale k aplikáciám na telefóne sa hanebný zlodej dostane aj bez nej. Zaheslovaná klávesnica už blokuje prístup do telefónu samotného. Zamykať si ju je minimum a prvý krok k ochrane pri strate zariadenia.

Aplikácia na ochranu proti zlodejom
Zvážte inštaláciu aplikácie, ktorá zhýralým zloduchom značne skomplikuje nakladanie s vašimi súkromnými údajmi. Na prvý pohľad v telefóne nie je vidieť, ani po resete z mobilu nezmizne. Ponúka funkcie ako fotografiu tváre zlodeja, vyhľadanie pomocou GPS alebo spustenie hlasnej sirény. Niekedy býva súčasťou antivírusu, ale je možné ju stiahnuť aj samostatne. Patria medzi ne napríklad Lost Android, Avast Anti-Theft, Cerberus proti krádeži. Rozhliadnite sa po nejakej takejto vychytávke na internete.


GPS vyhľadávanie
Nový telefón už dnes väčšinou kúpite s možnosťou zaregistrovať sa na webe jeho výrobcu. Pomocou svojho účtu potom môžete vysledovať, kde sa mobil túla, a to cez GPS signál. Výrobcovia navyše sami ochotne radia, ako stratený telefón dohľadať. Službu ponúka Samsung, Apple, Microsoft a ďalšie.


Na záver už len podotýkame, že je celkom praktické mať kontakty uložené v cloude (napríklad ako súčasť svojho Google účtu), nech ich potom nemusíte zase všetky zháňať. A nabudúce, až stratíte svoj mobil - nie že by sme vám to priali - si môžete byť istí, že tým neurobíte radosť nikomu, kto si ju nezaslúži.