späť

Najznámejší filantropi súčasnosti

Slovo filantrop pochádza z gréčtiny: filein znamená milovať, anthropos je človek. Filantropom označujeme takú osobu, ktorá dáva nemalé čiastky na dobročinné účely. V rade milionárov ich nájdeme pekný zástup: nie vždy totiž platí, že peniaze kazia človeka.

Bill Gates

Zakladateľ Microsoftu bol považovaný niekoľko rokov za najbohatšieho človeka planéty. Spolu so svojou ženou založili nadáciu Billa a Melindy Gatesovcov, najväčšiu súkromnú nadáciu na svete, ktorá pomáha v rôznych oblastiach. Nielen, že podporuje študentov z radov menšín pri univerzitnom štúdiu, ale tiež napríklad financuje 90% výskumu detskej obrny, pretože WHO, svetová zdravotnícka organizácia, svoj záujem otočila inam. Jednorázový dar 5 miliárd dolárov predstavuje rekord v dobročinnom dare venovanom jednou osobou.

Mark Zuckerberg

Hovorí sa, že láska hory prenáša: aspoň v prípade zakladateľa Facebooku to platí. Potom, čo si vzal za manželku detskú lekárku Priscilu Chanovú, rozhodol sa venovať veľkú časť svojho majetku na charitu. Napríklad daroval 75 miliónov dolárov nemocnici v San Franciscu, kde jeho žena pracovala. Vo svojom dobročinnom pôsobení sa spolu s ňou zameriava na zdravotnú starostlivosť a vzdelávanie.

Bono Vox

Charizmatického speváka írskej kapely U2 môžeme právom považovať za filantropickú ikonu. Stretnutiami s poprednými svetovými politickými lídrami a usporadúvaním veľkolepých koncertov upozorňuje na ťaživú situáciu v Afrike. Jeho pôsobenie siaha až do roku 1984, kedy inicioval spoločný singel Do They Know It’s Christmas, vďaka ktorému hviezdy britskej hudobnej scény zozbierali obrovskú sumu na riešenie potravinovej krízy.

J. K. Rowling

Autorka príbehu Harryho Pottera sa nemala vždy ako v bavlnke: jej cesta k úspechu je nemenej záživným výletom do fantázie. A iste stojí za obrovským množstvom empatie sprevádzajúcim jej dobročinné aktivity: významne podporuje boj proti chudobe, prispieva aj na výskum roztrúsenej sklerózy.

Michael Bloomberg

Keď chvíľu pôsobíte ako starosta "hlavného mesta sveta", ako sa tiež niekedy New York prezýva, máte svetové problémy naservírované pod nos. A ak disponujete patričným majetkom a nedokážete nechávať problémy len tak bokom, nič vám nebráni začať riešiť aj veci, ktoré sa práve nenosia. Svoje filantropické aktivity smeruje Michael Bloomberg ako zapálený ochranca životného prostredia na boj s globálnymi zmenami klímy.

Ľudí, ktorí sa radi podelia o svoj majetok a starajú sa o tých, ktorí to potrebujú najviac, samozrejme nájdeme nielen v cudzine, ale aj u nás.

Andrej Kiska

Slovenský prezident Andrej Kiska založil neziskovú organizáciu Dobrý Anjel v roku 2006, v roku 2011 pribudol Dobrý Anděl, ktorý funguje v Českej republike. Potom, čo Kiska zasadol do prezidentského kresla, prevzala vedenie nadácií, ktoré pomáhajú rodinám s chorými deťmi, jeho manželka Martina Kisková.

Dalibor Dědek

Zakladateľ firmy Jablotron, jeden z 30 najbohatších Čechov, tvrdí, že skôr ako filantropom je spoločensky zodpovedným. V Jablonci nad Nisou zakladá dom pre seniorov, v Prahe halu poskytujúcu úkryt ľuďom bez domova. Verí, že jeho prístup inšpiruje aj ďalších podnikateľov.
 

Kategórie:

Aktuality, Voľný čas

Tagy:

filantropi