späť

Ako správne vybrať byt?

Kúpa nehnuteľnosti je pre väčšinu z nás najväčšou a pravdepodobne tiež najdôležitejšou životnou investíciou. Prečítajte si pár tipov, na čo sa zamerať, ak ste sa rozhodli kúpiť si vlastný byt. Napríklad dispozícia bytu môže byť oveľa dôležitejší faktor ako veľkosť jeho plochy. A prečo by ste sa pred nákupom mali pozrieť do územného plánu?


Lokalita

Kým celý rad vecí, vrátane takej dôležitej dispozície, môžete v byte zmeniť, s lokalitou toho veľa nenarobíte. Ak teda máte radi kultúrne vyžitie a spoločnosť, asi sa vám nebude páčiť v byte, ktorý bol síce finančne výhodný a dostatočne veľký, ale je ďaleko od centra diania a za kultúrnym vyžitím musíte cestovať desiatky minút. Rovnako tak tí, ktorí majú domácich miláčikov a radi trávia čas pri zeleni, si asi budú len ťažko zvykať na život vedľa malého parčíku, v ktorom navyše psy musia chodiť výhradne na vôdzke.


Územný plán

Pozor si v prípade lokality dajte aj na to, aby sa za pár rokov nepremenila na nepoznanie. Kúpite si byt v novostavbe s výhľadom do zelene, ale developer vám môže za oknami postaviť ďalších dvadsať domov. Pred kúpou bytu je preto lepšie pozrieť sa do územného plánu, aby ste vedeli, aké prípadné zmeny môžete v okolí v najbližšom čase očakávať.

Dispozícia
Veľkosť plochy bytu vám samozrejme všeličo napovie, ale nezabudnite sa zamerať aj na jeho dispozíciu. Metre nevyužiteľnej plochy vám totiž bývanie nijak nespríjemní. To sa týka najmä pôdnych bytov, kde je síce podlahová plocha veľká, ale kvôli prípadnému zúženiu môže byť v niektorých častiach strop taký nízky, že ho nijako nevyužijete.


Združenie vlastníkov

Pred nákupom bytu si skúste zistiť, ako vo vami vybranom dome hospodári združenie vlastníkov bytových jednotiek. V prípade novostavieb sa samozrejme združenie ešte len zakladá, ale v prípade bytov v staršej zástavbe sa hodí zistiť si jeho plány a záväzky. Ak si totiž napríklad združenie vzalo pôžičku na rekonštrukciu fasády či strechy, je pravdepodobné, že sa premietne do výšky mesačných poplatkov a vy potom budete nepríjemne zaskočení.


Poschodie a orientácia bytu
Rovnako veľké a dispozične riešené byty v nižších poschodiach domov bývajú o dosť lacnejšie, ako tie vo vyšších. Dajte si ale pozor, aby ste kúpu lacného bytu na prízemí neľutovali. Hluk a nedostatok svetla bývajú v nižšie položených bytoch o poznanie väčším problémom než v priestoroch nad nimi. Zaujímajte sa aj o to, na aké svetové strany je byt orientovaný. Ak budete mať spálňu smerom na západ, najskôr v nej bude večer teplo a svetlo, takže sa vám v lete, obzvlášť ak ste zvyknutí chodiť spať skoro, bude horšie zaspávať. A ak je obývacia izba orientovaný na sever, môže byť veľmi tmavá a po čase vám začne pripadať neútulná.


 

Kategórie:

Aktuality, Voľný čas