Konečne je preč. Rok, na aký sa mnohí klienti, poradcovia, manažéri či samotní obchodníci nepamätajú. Rok neistoty. Horší rok na akciových trhoch bol zaznamenaný iba v r.1931 v čase tzv. Veľkej hospodárskej krízy.
Pád investičných bánk v USA, veľké finančné problémy bánk vo vyspelých ekonomikách, rast nezamestnanosti, kríza dôvery vo finančné inštitúcie a trh ako taký, pochybnosti o vierohodnosti ratingových agentúr. Akoby to nestačilo, podvody na Wall Street (Madoff), komoditná kríza, lokálne vojnové konflikty.
Investor toto všetko pocítil najmä na poklese ceny akcií na svetových trhoch. Poklesy nabrali ozaj závratné tempo a prekonali hranicu – 40%. Trh ovládla panika a neistota.
Svet sa skĺzol do recesie.
Centrálne banky v snahe oživiť ekonomiku prudko znižovali základné úrokové sadzby v očakávaní ľahšie dostupného kapitálu pre podnikateľské subjekty a domácnosti. Ten by mal následne podporiť dopyt po výrobkoch a službách a prispieť tak k znovuoživeniu ekonomiky. Na výsledok týchto krokov si ale budeme musieť chvíľu počkať, zmeny sa totiž neprejavia hneď.
Slovenské subjekty zaznamenali výrazný odliv majetku z podielových fondov (cca 1,36 mld. EUR/ 41 mld. Sk) Klienti dali prednosť termínovaným úložkám v bankách a nebyť konverzie koruny na euro, mnohí by ich iste opäť zašili do vankúšov. Do mínusu sa okrem akciových fondov dostali dokonca aj niektoré fondy peňažného trhu, čo nie je bežný jav. Jednou z príčin boli aj nakúpené dlhopisy Islandu a skrachovaných investičných bánk v USA v portfóliách týchto fondov. Toľko minulosť.
Čo však odlišuje úspešných jedincov od tých menej úspešných? Neustrnú v kŕčoch pri lamentovaní nad rozliatym mliekom a snažia sa nájsť v súčasnej situácii zárodok niečoho nového, nájsť príležitosť. Najmä, nenasledovať dav.
Počet portfólio manažérov, ktorí veria v nasledujúcom roku v zlepšenie situácie na trhoch rastie, i keď byť prorokom sa dnes neodváži nikto. Trhy signalizujú rast ekonomiky cca. 6 mesiacov vopred. Čo pri predpovediach konca recesie v prvej polovici roka 2010 znamená, že rastu na akciových trhoch by sme sa mohli dočkať už v lete, resp. v druhej polovici roka.
Agentúra S&P očakáva rast svojho známeho indexu S&P 500 o 33%, iní analytici sú trocha skeptickejší a očakávajú rast „iba“ o 17%. Samozrejme v USD. Nuž, uvidíme.
Akcie sú dnes teda lacné, podhodnotené a čaká ich rast. Pomaly by sme sa mohli chystať na nákupy.
Iste, je tu ešte veľa otáznikov, napr. ako sa popasujú s problémami veľké automobilky v USA, či mnohé banky. Ako zvládne spomalenie ekonomík EÚ. No a v neposlednom rade, aký sentiment na trhu prevládne.
Zaujímavou výhodou pre investovaniachtivého našinca je od začiatku roka odstránenie kurzového rizika pri investovaní do eurových fondov a prístup k širokej ponuke investičných príležitostí v rámci eurozóny. Práve kurzové riziko uberalo slovenským investorom na nálade i pri pozitívnom vývoji fondov v EUR či USD. Dolár sa v poslednej dobe posilnil, čo by pre eurového investora, ktorý nakúpi americké akcie prinieslo zaujímavejší zisk v EUR. Práve v amerických akciách vidia mnohí odborníci príležitosť na nasledujúce mesiace. Paradoxne teda na trhu, odkiaľ k nám negatívne udalosti prišli.
Pevne verím, že sa nás všetkých kríza dotkne čo najmenej a naopak, nasledujúci rok nám prinesie mnoho pozitív a dôvodov na radosť.
Prajem vám veľa správnych, nielen investičných rozhodnutí.
späť