späť

Ako vyťažiť maximum

 

Máš peniaze a chceš, aby pre teba zarobili čo najviac. Podnikať sa bojíš, obchodovanie na burze obdivuješ menej ako krásy kvantovej fyziky, fondom neveríš. Držíš peniaze a vravíš si, tak do banky s nimi. Nuž vitaj vo svete bankových služieb.

  

 

Prečo si sa rozhodol uložiť peniaze do banky? Chceš istotu, že peniaze vyberieš v dohodnutý deň, alebo keď ich budeš potrebovať. Jednoducho povieš „Dajte mi!“ a oni dajú a dajú všetko. Chceš mať istotu, že dajú viac, ako si im dal ty. Chceš pokojne spávať a hovoriť si „mám čo mám a o niekoľko mesiacov budem mať viac“. Chceš ušetriť čas, jednoducho, vieš čo ťa čaká a chceš byť spokojný, že žiadne prekvapenie sa konať nebude. Chceš jasné pravidlá a istotu.

 

Dobre, máš peniaze, ktoré teraz nepotrebuješ a na druhú stranu chceš, aby ich za nejaký čas bolo viac a rozhodol si sa pre banku. Skontroloval si konkurenciu. Banky ponúkajú sporiace účty, vkladné knižky a termínované vklady ako základné služby pre odloženie nepotrebných peňazí. Predstav si, že máš 1000 EUR, ktoré zatiaľ nepotrebuješ. Niekto ti povie, „Diverzifikuj. Obmedzíš tak riziko! Máš šancu získať viac!“ a snaží sa ťa presvedčiť, že z piatich vajec urobíš desať koláčov. Nechajme koláče na večeru a pozrime sa, aké máš možnosti priamo v mBank.

 

Úrokové sadzby stále klesajú a tak by bolo fajn si fajné úroky zaistiť na trocha dlhšie obdobie. Pri troche šťastia prečkáš čas keď budú úroky na dne. Kto vie, možno sa to na jeseň zlepší.

 

Na sporiacom účte sa môžu zmeniť úroky kedykoľvek. Ty si chceš zaistiť pokojný spánok aspoň na pol roka. Pozrel si termínované vklady. Vidíš 2,5% ročne. Povieš si fajn, tak moja tisícka hodí za rok 25 eur, čo je lepšie ako prstom do oka a určite najlepšie, čo si našiel. I povieš si, „dobre, ak to dám na jeden rok, môžem získať najlepšie úroky. Dva alebo tri roky je už trochu dlhá doba. Kto vie, čo bude o toľko rokov... a čo ak to budem potrebovať skôr?“

 

Veľmi dobrá otázka. No jednoducho to vyberieš a je! Ako? Jáj, že poplatky za predčasný výber... Áno, no a? Hovoríš, že prídeš o časť výnosu. Jasné, v mBank ti pri predčasnom výbere znížia úrok o polovicu. To je stále fér, veď čo je to polovica z 2,5 alebo z 2,2? Je to 1,25 alebo 1,1. Tak sa pozrieš, kde dávajú takých 1,2% alebo 1,3% a za čo. Zistíš, že toľko dávajú niekde za rok, niekde za 6 mesiacov a niekde za mesiac.

 

Čo z toho vyplýva? Daj si pokojne svoje peniažky na 6 mesiacov alebo 1 rok na mVKLAD. Veď keď budeš potrebovať peniaze skôr, stále získaš toľko, ako by si získal v inej banke pri oveľa dlhšom vklade. Veď polovičný úrok z 2,5% je 1,25% a to je ešte viac, ako zostať na sporiacom účte. A ešte, môžeš si urobiť naraz viac vkladov a keď bude treba, ukončíš ten najmenší a ostatok pofičí stále na maximum. Predstav si, že si uložil peniaze na 12 mesiacov. Medzitým úroky klesli a ty si prečkal celých 12 mesiacov s najlepším úrokom, aký si našiel. Je to vždy lepšie, ako mať peniaze na sporiacom účte alebo 1 mesačnom „termiňáku“ a tŕpnuť, či úroky zostanú. Ak vložíš na mVKLAD, a vyberieš skôr, získaš toľko ako teraz na sporiacom účte. Pokiaľ vydržíš, získaš najviac. A možno aj vyhráš to legendárne auto...

Tak čo, ideš do toho?

 

Kategórie:

Aktuality