späť

Najčastejšie chyby pri investovaní - 2.časť

 

Akým krokom sa ako neprofesionálni investori ešte máme vyhnúť pri investovaní? Okrem tých, ktoré sme spomínali v predchádzajúcej časti, určite neodporúčame pre menej skúsených investorov aj ďalej opísané stratégie.  Ktoré to sú?

  
Začnime veľmi obľúbenou stratégiou a tou je špekulácia. Zámerne sa vyhýbam slovu chyba, nakoľko špekulovať na rast či pokles kurzu chybou byť nemusí, avšak v mnohých prípadoch sa pre laika špekulácia nevypláca. Odhadovať, ako sa v najbližších dňoch (ak sa bavíme o fondoch) bude vyvíjať kurz dokáže len málokto. Ak aj áno, nedokáže povedať, ako sa budú trhy správať o pár týždňov či mesiacov.
Špekulovať preto s vlastnými peniazmi, ktoré budeme čoskoro potrebovať (napríklad na dovolenku či kúpu auta)  len preto, lebo máme „ciťák“, že fondy pôjdu hore, je prinajmenšom nerozumné. Stať sa totiž môže pravý opak. Typickým príkladom špekulácie je napríklad investovanie konzervatívneho klienta na krátke obdobie do akciového fondu iba preto, lebo fond v poslednom období vykazoval vysoké zhodnotenie. Takáto špekulácia vám môže, no rovnako nemusí vyjsť. Preto, ak sa rozhodnete pre špekuláciu, zvážte, aké dôsledky na vaše financie môže mať vaše nesprávne rozhodnutie.

Hovorí sa, že risk je zisk. Avšak pre neskúsených investorov určite neodporúčame všetko vsadiť na jednu kartu.  Rozhodli ste sa investovať povedzme 10 000 € do fondov. Odporúčame, aby ste sa riadili vašim sklonom k riziku a cieľom investície. Pokiaľ nepatríte medzi veľmi dynamických investorov, ktorým poklesy trhov nevadia, zvoľte rozumný spôsob diverzifikácie (rozloženia) rizika. Rozloženie rizika znamená rozdeliť sumu do rôznych druhov fondov prípadne produktov, ktoré v ideálnom prípade spolu nekorelujú. Najčastejším príkladom diverzifikácie je investovanie časti majetku do veľmi konzervatívnych nástrojov – na termínovaný vklad, sporiace účty či do peňažných fondov, časť do konzervatívnych dlhopisových fondov a časť do akciových fondov. Nenechajte sa nalákať na jeden fond len preto, lebo zarobil v poslednom období najviac. Ak nepatríte medzi skúsených investorov, zvoľte na začiatku radšej konzervatívnejšiu stratégiu, ktorá ochráni váš majetok pred výraznejším poklesom jeho hodnoty.

„Warren Buffett číta názory analytikov, iba ak v novinách nie sú žiadne iné vtipy“, prečítal som si nedávno v istých novinách. Pravdepodobne to neplatí doslova, avšak poukazuje to na jednu veľmi častú chybu investorov a tou je unáhlené konanie na základe informácií v médiách. Médiá nám prinášajú často, najmä v ťažších časoch veľmi negatívne prognózy, ktoré môžu investorov od investovania odradiť, alebo naopak, vykreslia budúcnosť veľmi optimisticky a tým môžu prispieť k vytvoreniu mylného úsudku neskúseného investora. Snažte sa preto skôr sústrediť na svoju stratégiu ako na senzačné správy v médiách. Konajte tak, aby ste dosiahli svoj cieľ a tomu prispôsobte aj svoje rozhodovanie.

Investovanie do podielových fondov môže byť veľmi účinným nástrojom, ako dosiahnuť zaujímavejšie zhodnotenie ako to, ktoré ponúkajú veľmi konzervatívne produkty. Pokiaľ si osvojíme princípy fungovania fondov, uvedomíme si úskalia, aké nás môžu stretnúť a správne zvolíme stratégiu, je veľká pravdepodobnosť, že budeme s výsledkom spokojní.

Pevne verím, že sa vám to podarí.
Držím vám palce.

 

 

 

Ľubomír Halász

Špecialista pre depozitné a investičné produkty

 

 

Kategórie:

Produkty