späť

Skôr ako začneme...

Iste mi dáte za pravdu, že pred takým dôležitým krokom, akým je investovanie svojich peňazí, by sa mal každý investor „vyzbrojiť“ tými správnymi informáciami. O tom, kam vlastne investuje, o poplatkoch, o možnom výnose, o riziku a podobne. Skôr ako teda začneme „naostro“, nezaškodí možno ani pre Vás, ktorí ste už „privoňali“ k investovaniu, aby ste si pripomenuli niektoré základné veci...

Podielové fondy – pojem, ktorý je pre väčšinu z vás už iste dobre známy alebo ste už o nich pravdepodobne niekde počuli. Mnohí už, predpokladám, s investovaním máte aj svoje skúsenosti. Niektorí podielové fondy už možno máte a ani o tom neviete. Prečo to hovorím? Je to aj moja osobná skúsenosť s niektorými známymi, ktorí mi povedali, že fondy nie sú pre nich, že sú len pre „bohatých“. No ak si sporíte v 2.pilieri alebo máte doplnkové dôchodkové sporenie (tzv. tretí pilier), vaše peniaze smerujú....Skúste si tipnúť, kam...Áno, tušíte správne, do fondov...

Investovanie do podielových fondov je moderným, vo vyspelom svete bežným spôsobom zhodnocovania finančných prostriedkov obyvateľstva. Či už vo forme jednorazových vkladov alebo sporenia. Investor (podielnik) tak už pri nižších sumách môže profitovať z vývoja na kapitálových trhoch. Podielové fondy vytvárajú správcovské spoločnosti (asset management), ktoré tieto fondy spravujú. Sú, ako som už vyššie naznačil, nástrojom zhodnocovania prostriedkov ľudí, ktorí si šetria na dôchodok v 2.pilieri (DSS), v doplnkovom dôchodkovom sporení (predtým DDP), sú súčasťou investičného životného poistenia.

Investor sa o bezpečnosť svojich peňazí z pohľadu rizika krachu obávať nemusí. Samotný fond je totiž akási „kopa peňazí“, účet, nie je to firma ( a.s., s.r.o,..). Táto „kopa peňazí“ ostáva nedotknutá aj pri prípadnej zmene správcu. Čo však musí brať do úvahy, je riziko výkyvu hodnoty jeho investície, prípadne riziko menové (v prípade investície do fondov vedených v cudzej mene). Výnos nie je dopredu garantovaný, no pri dodržaní princípov investovania sa klientovi ponúka možnosť dosiahnuť zaujímavé zhodnotenie svojich peňazí, ktoré porazí infláciu (stratu kúpnej sily). To je moment, na ktorý mnoho ľudí zabúda pri výbere produktov, ktoré majú síce garantovaný výnos, no voči miere inflácie nedostatočný. To spôsobuje, že ich majetok v čase nerastie, ale skôr naopak.

Investovanie do podielových fondov je ošetrené zákonmi, spadá pod dohľad Národnej banky Slovenska a podlieha kontrole činnosti správcov zo strany ich depozitárnych bánk. Účtovníctvo správcov a fondov podlieha auditu. Z tohto pohľadu môže byť teda bežný investor pokojný.

O samotných princípoch investovania, o jednotlivých druhoch fondov, o rizikách i výhodách si povieme v budúcej časti nášho seriálu :) Teším sa na Vaše podnety.

       

 

Ľubo Halász
Sales Investment Funds Specialist

mBank

 

Kategórie:

Produkty

Komentár (14)

Pridať komentár

Zdravím prispievateľov,

Dnes som sa prvýkrát dostal až tak ďaleko, že si čítam nejaké fórum (vždy som si myslel, že to budú len nejaké kecy). K veci. Som klientom mBank a zatiaľ spokojným. Čítal som si tu príspevky od nejakého whisperra, ktorý stále atakuje nedostatok kvalifikovaných informácií. Ja si myslím, že takéto informácie by mali byť na formálnych stránkach a toto fórum sa mi zdá byť dosť neformálne. A všimol som si, že admin vždy odpovie aj dosť konkrétne na dané otázky prispievateľov, tak neviem prečo im to whisperr tak tvrdo vyčíta. Ja nedržím stranu nikomu, ale nepáči sa mi nekonštruktívna kritika. Tá svedčí skôr o zaujatosti, ako o dobrom úmysle zväčšiť rozhľadenosť a informovanosť prispievateľov. Milý whisperr skús to zobrať z iného konca a menej nadávať a viac poradiť.

So long

No tippy,
ja sa celkom nevyznam do tejto oblasti ale chcel by som zacat investovat do
podielovych fondoch co to prinasa atd... len informacne aby som si urobil predstavu, lebo z clankov vidim ze ty sa do toho isto aj vyznas ...tak mi napis... pls.

diky Expert_sk

Zdravim Vas $H,
mam radost, ze sa nase mFondy tesite. Chapem aj Vasu otazku i zdravu nedockavost :). Snazime sa Vam priniest sluzbu, ktora by splnila Vase ocakavania a uspokojovala Vase poziadavky. Preto je dolezite pre nas a verim,ze i pre Vas, aby sme nasu platformu mFondy pred jej uvedenim do zivota "doladili na ten spravny ton" :) Ubezpecujem Vas, ze prave na tom sa intenzivne pracuje.
Dakujem Vam i ostatnym klientom a zdravo nedockavym investorom za pochopenie.
Prajem Vam pekny den.
Lubo

Dobrý deň,
podľa mňa je mBANKA bankou ktorá na slovenskom trhu chýbala, preto som rád že je tu. Práve zajtra si idem do Avionu založiť mKONTO a eMAX, síce ste len začínajúca banka ale mnohé banky ako napríklad TB, v ktorej mám účet aj fondy, by sa od Vás mohla naučiť čo znamená hodnota peňazí kedže Vaše služby sú prakticky ZADARMO. Vaša ponuka je zatiaľ malá, ale aj tak mi vyhovuje. Chcel by som Vás spýtať kedy založíte tie dlhoočakávané (dúfam že takmer bezpoplatkové) podielové fondy, už sa ich nemôžem dočkať a preto by som bol veľmi rád keby ste dátum konretizovali.

S pozdravom $H.

Rada by som ťa videla "tippy".
Koľko "kultúry" je v tebe?
Možno tak "jogurtová":)

Whisperr,
ubezpečujem Vás, že naši klienti na našich stránkach nájdu aj, ako to vy nazývate, "praktické" informácie o tom, ako investovať prostredníctvom podielových fondov. Medzi našimi klientmi sú aj ľudia, ktorí s investovaním ešte len začínajú resp. o ňom uvažujú, čomu prispôsobujeme aj štýl komunikácie. Ak to vyvolalo vo Vás pocit, že je to ako z učebnice, som tomu len rád, to bol môj cieľ. Priblížiť fondy tým, ktorí o nich nemajú ešte veľa informácií a hľadajú aj iné možnosti ako iba tie, ktoré im ponúkajú klamlivé reklamy. Samozrejme, ak klient patrí medzi skúsených investorov, môže čerpať aj z iných zdrojov.
Ak aj Vy patríte medzi nich, iste viete, že korekcie na akciových trhoch, na ktoré pravdepodobne narážate, sú prirodzeným javom. Doplatia na nich väčšinou tzv. špekulanti a tí,ktorí podľahnú dezinformáciám tzv.poradcov, neovládajú a nedodržiavajú základné princípy investovania.Skutoční investori, ktorí vedia, že investovanie do akciových fondov je "beh na dlhšie trate"vedia, že korekcie so sebou prinášajú príležitosť nakúpiť podiely lacnejšie a získať tak zaujímavejší výnos v budúcnosti.
Navyše,okrem rastových akciových fondov existujú ešte aj iné druhy ( nielen akciových ) fondov, z ktorých si môže vybrať aj konzervatívne naladený klient.
Prajem Vám, aby ste na trhu našli pre Vás to pravé...Nech sa Vám darí.
Mimochodom, už mám niekoľko rokov po skúškach :)
S pozdravom
Lubo

O tom ako môže byť investor pokojny z pohľadu zákonov . účtovníctvaa spravovania je myslím zbytočné písať...odporúčam prejsť si článok v HN z dňa 14.04.2008...o tzv. rastových podielových fondoch...mimochodm toto je už druhý príspevok o fondoch a stále ma to nedokáže ani len navnadiť na myšlienku investovať cez mBank..rozmýšlal som čo chýba , možno je to len málo kvalifikovaných informácii a praktických rád...dnešný prípevok je ako odpísana kapitola zo skrípt EU v predmete finančníctvo...možno je autor akurát pred skúškou...takže pre tých ktorí fondy vnímajú aj inak ako " kopu peňazí" odporúčam odborné diskusie na www.openiazoch.sk alebo www.financnik.cz alebo www.fio.sk kde si môžete priamo vyskúšať demoverziu ako potenciálny investori a tak sa dostať do tejto problematiky....každopádne dnešnú avizovanú stratu mBanky na Slovensku vo výške 110,6 mil. SKK je určite nevyhnutné skorigovať. Tak hurá prispievať !!!!!

Milá iná,

nie nie som z konkurencie, dokonca mam účet v tejto už mojej banke. A zrušil som účet v PB. Len ma trochu trápi, ak manažér banky robí príliš veľa chýb v reklamom článku, ktorým sa snaží prilákať klientov. Hovorí to aj o akejsi kultúre... Takže nič v zlom... A navyše tejto banke fandím...

Add Janka:

ako povieš... :-(

tippy
Chcem sa stať klientkou mBank,lebo sa mi pozdávajú ich produkty a veľa iných vecí,ktoré robia. Chcela by som vedieť, prečo sa "pipláte" v maličkostiach v texte a nečítate podstatu textu.
Nebudete Vy náhodou od nejakej konkurencie,ktorá chce nájsť za každú cenu nejaké "out" tejto banke???

Sme ludia, nie ... ? chyby sa robia .. a taketo male grameticke - to je to najmenej v dnesnej dobe.. tak si daj pohov !

Nechcem byť drzý, ale ešte to jednorazových, poprosím...

Tippy dakujem za pripomienku :)

Tak prídu fondy...

Dobrý deň,

prosím opravte si tie chyby v článku. Ja ich vidím minimálne tri. Aj to o niečom hovorí...