späť

Fondy sú ako ľudia. Každý je iný...

V minulom príspevku sme začali hovoriť o podielových fondoch. Načrtli sme ich význam a ich miesto v portfóliu každého klienta. Dnes si povieme, aké možnosti slovenský investor má, aké typy fondov sú mu k dispozícii pri napĺňaní jeho investičných cieľov.

Aké fondy teda poznáme?

Podľa druhu cenných papierov, aké fond nakupuje, delíme fondy na tieto hlavné kategórie:
Fondy peňažného trhu, dlhopisové fondy, akciové fondy, zmiešané fondy, fondy fondov, špeciálne fondy a zaistené fondy.

Fondy peňažného trhu sú určené predovšetkým veľmi konzervatívnym investorom, ktorí nie sú ochotní znášať výkyvy trhu alebo investorom, ktorí chcú svoje finančné prostriedky investovať len na krátky čas (cca 1 rok). Manažéri takýchto fondov nakupujú cenné papiere, akými sú napríklad štátne pokladničné poukážky a časť prostriedkov zvyčajne nechávajú i na termínovaných účtoch. Väčšinou dosahujú o niečo vyššie výnosy ako porovnateľné termínované účty v bankách. Ich nevýhodou je, že v období vyššej inflácie nemusia priniesť investorovi reálne zhodnotenie jeho investície.

Dlhopisové fondy nakupujú do svojho portfólia predovšetkým dlhopisy (obligácie), ktoré vydávajú (emitujú) štáty, mestá alebo podniky. Sú určené investorom, ktorí sú ochotní investovať na obdobie aspoň 2 – 3 rokov a znášať aj mierne výkyvy hodnoty svojej investície. Prinášajú zvyčajne vyšší výnos ako fondy peňažné. Sú dobrou alternatívou k strednodobým a dlhodobým termínovaným účtom v bankách.

Akciové fondy sú spomedzi všetkých typov fondov najvýnosnejšie, ale aj najvolatilnejšie (ich hodnota najviac kolíše). Preto sú vhodné pre investorov, ktorí už majú isté skúsenosti alebo sú ochotní a schopní znášať tieto výkyvy hodnoty. Odporúča sa pri nich investičný horizont aspoň 5 rokov. Tieto fondy majú vo svojom portfóliu nakúpené najmä akcie. Buď ide o akcie veľkých firiem (napr. Blue chips) alebo malých podnikov (Small Caps), prípadne nakupujú akcie iba z jedného odvetvia – napríklad akcie farmaceutických firiem a podobne. Platí, že čím je fond užšie zameraný, tým vyšší potenciálny výnos, ale aj pokles, so sebou prináša.

Zmiešané fondy sú, ako už z názvu vyplýva, zložené z viacerých typov cenných papierov, najčastejšie z akcií a dlhopisov. Ich pomer je v každom fonde iný, preto je dôležité si informácie o zložení fondu zistiť v jeho štatúte. Sú akousi strednou cestou medzi volatilnejšími akciovými fondmi a konzervatívnejšími dlhopisovými fondmi. Odporúčaná doba investovania je aspoň 3 roky.

Fondy fondov väčšinu svojich aktív umiestňujú do podielových listov iných fondov. Ich výhodou je, že investor má možnosť investovať aj menšiu sumu do fondov, do ktorých by inak musel investovať vyššiu vstupnú investíciu. Nevýhodou je, že pri nich môže dochádzať k dvojitému účtovaniu poplatku za správu fondu, čo znižuje potenciálny výnos.

Špeciálne fondy predstavujú na Slovensku najmä tzv. realitné fondy, ktoré investujú majetok fondu do veľkých realitných projektov alebo nakupujú akcie realitných a stavebných spoločností.

Osobitnú skupinu predstavujú tzv. zaistené fondy, ktoré investorom garantujú návratnosť istiny (prvotného vkladu) aj pri negatívnom vývoji kurzu podielu. Zvyčajne ho však aj ochudobňujú o potenciálny výnos. Niektoré garantujú aj minimálny výnos. Predčasný výber je na rozdiel od „klasických“ fondov spoplatňovaný nezanedbateľným poplatkom. Investor musí rátať zvyčajne aj s možnosťou, že v prípade negatívneho vývoja nemusí reálne zhodnotiť svoju investíciu (výnos nižší ako inflácia, resp. len vrátenie istiny). Tieto fondy majú poväčšine vopred určenú životnosť (na Slovensku obyčajne 2 – 5 rokov) a investícia je možná v tzv. upisovacom období, ktoré trvá zvyčajne 1 mesiac.

Tak, máme za sebou, možno pre niektorých z vás, niekoľko prvých a nových pojmov. Veríme, že vám pomôžu zorientovať sa v širokej ponuke fondov a nájsť si pre vás tie správne.

       

 

Ľubo Halász
Sales Investment Funds Specialist

mBank

 

Kategórie:

Produkty

Komentár (12)

Pridať komentár

Okrem ineho sa fondy delia este na:
- aktivne manazovane
- pasivne

Dalej na
- no load fondy - fondy bez vstupneho poplatku
- front/back load fondy - fondy so vstupnym, ci vystupnym poplatkom

Kopec info o nich je na www.morningstar.com, ci ich CZ dcere www.morningstar.cz

Okrem vsetkych tych technickych veci ohladne investovania sa furt zabuda na jednu dolezitu vec: temperament (mentalna disciplina) investora. Ked az investor nema dobru mentalnu disciplinu (teda ze acne investovat tesne pred vrcholom, ked tak robi kazdy, dokonca aj stara mama, a potom redemuje tesne pred dnom), tak nema co investovat do fondov/akcii a pod.

Potencionalny investor, zazijuc tuto recesiu, sa preto musi sam seba spytat. Dokazal by som investovat EUR5000 v january 2009, v case vrcholiacej paniky?

Ak odpovedou je cudny pocit v oblasti zaludka a zmatok v hlave, tak lepsie nerbit nic....


--Jano

Tak kedy to spustíte? Ďakujem.

Dobrý deň Soňa a Marek,
som rád, že sa zamýšľate nad poplatkami. Vstupné a výstupné poplatky sú v prvom rade veľmi často akousi odmenou alebo sankciou. Vysvetlím...
Vstupné poplatky sú v drvivej väčšine prípadov odmenou za predaj fondov. Napríklad pracovníkom bankových pobočiek alebo tzv.finančným poradcom či iným predajcom.
Výstupné poplatky môžu napríklad motivovať klientov nevyberať peniaze skôr, ako je odporúčaný investičný horizont, potom ich bude mať klient nulové.
Správcovský poplatok je určený ako % z priemernej ročnej hodnoty aktív vo fonde a slúži ako odmena správcovi za správu prostriedkov vo fonde.
Depozitárny poplatok je zase odmenou depozitárnej banke za jej činnosť, ktorá je bližšie špecifikovaná v zákone.
To, že si mBank nebude účtovať vstupné a výstupné poplatky je pre vás, klientov veľkou výhodou. Za čo by sme si ich mali účtovať ? Veď rozhodnutie kam investovať i samotné investovanie bude plne vo vašich rukách :)
Teším sa na vaše ďalšie podnety a názory.
Príjemný deň vám praje
Ľubo Halász
mBank

Zdravím Vás Peter,
ďakujem Vám,že ste sa s nami podelili o svoju skúsenosť. Vidím, že patríte medzi tých skúsenejších investorov. Máte pravdu v tom, že na trhu je kríza. Odporúčam však brať správy v médiách s rezervou a ak má investor k dispozícii voľné zdroje, využiť situáciu na nákup podielov, presne tak, ako píšete. Opäť však, nie všetko naraz.
Máte pravdu i v tom, že menové riziko je potrebné pri každej investícii zohľadniť.
Od januára slovenských investorov však už nebude musieť zaujímať kurz EUR/SKK.
Fondy, ktoré si účtujú svoju províziu podľa toho, ako zhodnotia klientove peniaze existujú, nie je to však prípad podielových fondov. Žiaľ. Spravidla sú však tieto fondy oveľa rizikovejšie.
Prajem Vám ešte veľa správnych investičných rozhodnutí.
S pozdravom
Ľubo H
mBank

daco aj ja skusenost k fondom.mam super skusenost ale aj zlu.super skusenost visegradsky fond ING kde som dosiahol vynos 50% za dva roky.tento fond som si nasiel sam sa si ho prestudoval a vlozil prachy.a potom som si povedal ze dost uz som zarobil prachy vybral a dal sa ukecat OVB poradcom na Adriatic balkan funds a som pekne zasa v 50% strate.takze je to taka hra ale samozrejme ze neivestujem vsetku svoju hotovost na jednu kartu :-).teraz vplyvom americkej krizy su vsetky fondy dole a problematika je zlozita lebo ak investujes do USD alebo EUR fondu a mas aj daky narast tak ti to moze zozrat posilnenie SKK voci tymto menam.teraz by som povedal ze je vhadny cas na nakup nakolko su ceny fondov nizke ale zasa neviem ci este nespadnu viacej lebo vyhliadky svetovej ekonomiky su dost mizerne.takze moj nazor :-) a inak sa tesim na fondy bez poplatkov a to z jedneho hladiska ze akykolvek spravca fondu vyzije len z poplatkov a netrapi ho az tak ci si v pluse ci minuse to ma stvalo vzdy ze nezarobili ti ani korunu ale hned ti stiahli poplatok a mali zarobene.uplne v pohode by som prijal aj vyssie poplatky ale odvijajuce sa z toho kolko ti dany fond zarobi napr. 10% z profitu, ktory ti fond urobi si moze nechat

Ja sa prisávam k názoru že vstup a výstup beu poplatku z fondu sa mi nezda, ved kto bude platiť investičné, manažérske a iné poplatky? Poplatky sú tam vždy predsa spojené s realizáciou investície či už v zahraničí alebo aj u nás? Kto a ako to zaplatí?
Tiež by ma zaujmalo z čoho bude mať banka výnos ak nie sú spoplatnené vedenia účtov? To žiadneho ? Prevody , trvalé príkazy, inkaso , výber kartou to je všetko bez poplatku? Z čoho bude žiť banka ? ďakujem

p.Halasz-ovi

No ked je vedenie uctu bez poplatkov to pochopim a viem si to logicky odovodnit, ale ze, vstup a vystup z fondov, podla vsetkeho akychkolek, bude absolutne bez poplatkov, tak to sa mi nzda a musi v tom byt nejaky "hacik" :-).

Dobrý deň Sam,
naša banka Vám umožní nákup podielových fondov bez vstupných a výstupných poplatkov. Verím, že táto správa poteší nielen Vás ale i ostatných našich súčasných a budúcich klientov.
S prianím pekného dňa
Ľ. Halász
mBank

Dobŕy deň, dnes som si pozrel poľskú stránku mBank v ktorej ponuke som našiel mnoho fondov, väčšina z týchto fondov je od známych investičných spoločností ktoré vyberajú nemalé poplatku za vstup respektíve výstup z daného fondy. Preto by som sa Vás chcel opýtať či cez Vašu banku budú tieto fondy spoplatňované.

Zdravím Vás Palo,
v našej ponuke budete môcť nájsť fondy, ktoré sú denominované v domácej mene SKK( neskor EUR ) alebo sú schopné prijímať vklady a oceňovať NAV v lokálnej mene (SKK resp. EUR).
S pozdravom
Lubo H.

Budete predavat aj fondy denominovane v USD? AKo sa bude potom robit prevod? BUde sa dat urobit prevod priamo v USD?

Už to rozbehnite.Určite sa na to veľa ľudí teší a ja som samozrejme medzi nimi.

Želá veľa úspechov všetkým investor:-)