späť

Spotrebný úver - 5 rád a tipov

Keď sa ocitneme v situácii, že nám našetrené peniaze nepokryjú náklady,  môže sa k slovu dostať spotrebný úver, čiže pôžička. Najviac si podľa štatistík požičiavame na jar - kupujeme autá, motorky, rekonštruujeme bývanie. Ako si požičať a pritom sa veľmi nezadĺžiť? Prinášame 5 rád a tipov.

1. Na čo všetko dostanem spotrebný úver? 
Slováci si podľa posledných prieskumov požičiavajú najviac na kúpu nového auta a na zariadenie bytu. Ak sa jedná o bezúčelovú pôžičku, požičať si môžete prakticky na čokoľvek a bez dokladovania. Obozretnosť je ale na mieste. Rozhadzovanie je totiž po strate zamestnania druhou najčastejšou príčinou zadĺženosti. Preto odborníci radia si radšej vôbec nepožičiavať na príležitosti, akými sú svatby alebo dovolenky.

2. Na čo si dať hlavne pozor?
Poplatky, poplatky, poplatky. Za mimoriadne splátky, za vedenie účtu, za predčasné splatenie, za vybavenie úveru. Ten býva väčšinou do výšky cca 2% z požičanej sumy, v mBank ho ale vôbec neplatíte. Zmluva o pôžičke by mala byť základným dokumentom a mala by všetky poplatky obsahovať. Pri rozhodovaní o tom, ktorý spotrebný úver je najlepší, vám vždy pomôže úverová kalkulačka, na ktorej si vyrátate výšku splátky aj celkovú zaplatenú sumu.

3. Do akej výšky si môžem požičať?
Pôžičky sa pohybujú od pár stoviek eur, až do niekoľko tisíc. Takisto variabilná je aj doba splácania. Nenechajte sa však zlákať iba nízkym úrokom, ktorý banky avizujú - často ho získate až po splnení určitých podmienok, ktoré vám nemusia vyhovovať. V tejto súvislosti odporúčame pozrieť sa najmä na výšku ročnej miery percentuálnych nákladov (RPMN). Vyjadruje celkovú úrokovú mieru úveru, pretože zohľadňuje nielen úrok ale aj ostatné poplatky súvisiace s úverom.

4. Nestačí mi kreditka?
Ak si potrebujete požičať väčší objem a na dlhšie obdobie, zadĺžiť sa na svojej kreditnej karte nie je dobrý nápad. Úroky na kreditkách sa pohybujú okolo 20% ročne,neraz aj vyššie. Preto je výhodnejší bezúčelový spotrebný úver, kde sú sadzby výrazne nižšie. V mBank sa dostanete už na úrok 9,9% p.a., a môže byť ešte nižší. Uvedený úrok získa každý, kto splní podmienky. V mBank máme pre našich klientov pripravené aj predschválené ponuky, kedy peniaze môžete mať na účte takmer okamžite a všetko vybavíte cez internet.

5. Čo ak mám už viac úverov?
Ak si potrebujete znížiť mesačné splátky alebo ušetriť na poplatkoch na viacerých úveroch, riešením je refinancovanie úveru. Dva až tri staršie úvery ešte nemusia znamenať zásadný  problém. Keď ale máte na krku okolo 10 úverov, je pre vás oveľa výhodnejšie spojiť ich do jedného a celkovú splátku môžete výrazne znížiť.  Konsolidáciu pôžičiek je dobré využiť, ak máte napr. úver zo stavebného sporenia alebo lízing, prípadne ste si vzali niečo na splátky.

 

Kategórie:

Aktuality