späť

Ako predísť vybieleniu vášho konta

Ukradnúť peniaze z účtu je ťažšie než z peňaženky, ale nie je to nemožné. Niektorí z nás to navyše zlodejom dosť uľahčujú. Prečítajte si, čo robiť a nerobiť, aby sa k vášmu kontu nedostal nikto cudzí.


1.    Nikam si nepíšte PIN
To je úplne najzásadnejšie pravidlo. Nepíšte si žiadne prístupové údaje k vášmu bankovému účtu do mobilu alebo na papierik do peňaženky. Ak máte PIN napísaný na karte, ihneď sa začnite hanbiť. Nepíšte si ho ani na 48. stránku v diári. Skrátka nikam. Tých pár čísiel si iste zvládnete zapamätať.


2.    Pri zadávaní PINu do bankomatu si zakryte klávesnicu rukou

Zdá sa to zbytočné, ale neoplatí sa podceňovať situáciu. Nechceme, aby ste boli úplne paranoidní a podozrievali každého okoloidúceho, že si brúsi zuby na váš majetok. Ale zadávať PIN oboma rukami je to najmenšie, čo pre svoju bezpečnosť môžete urobiť.


3.    Nenechávajte svoju kartu bez dozoru
Odpísať si údaje na karte zaberie asi minútu. Jej odfotenie môže trvať nejakých 5 sekúnd. Nákup na internete vo výške 300 EUR vrátane výberu tovaru sa stihne do hodiny. Vaša pokazená nálada ale môže trvať týždne.


4.    Nastavte si nízke limity
Aby ste zmiernili následky prípadného zneužitia karty, nastavte si rozumné denné limity pre výšku transakcií a ich počet. Ak máte účet v mBank, ľahko to zvládnete urobiť v internetovom bankovníctve nasledujúcim spôsobom: Po prihlásení kliknite na Moje financie – Karty – prejdite kurzorom myši na konkrétnu kartu – objaví sa ponuka, z ktorej zvolíte Limity.


5.    Nepíšte údaje o karte na internet
Na platenie on-line používajte len overené platobné brány. Ak narazíte na nejakú neznámu, najskôr si o nej niečo prečítajte. Číslo karty, dátum platnosti a overovací kód nikdy neposielajte nikomu e-mailom, cez  chat alebo prostredníctvom SMS. Nepíšte ich ani na papier. Aj keď adresáta dobre poznáte a veríte mu, nikdy neviete, komu sa hlúpou náhodou môže vaša správa dostať do rúk.


6.    Po odcudzení kartu ihneď zablokujte

Hneď, ako zistíte, že pri sebe kartu nemáte, zablokujte ju. V mBank potom kartu nemôžete ani znovu obnoviť, a to pre prípad, že by si z nej páchateľ odpísal všetko potrebné k nákupu na internete.


7.    Strážte aj sami seba, aby ste si konto nakoniec nevybielili sami nekontrolovaným míňaním ;)

 

Kategórie:

Bezpečnosť

Tagy:

mKonto