späť

Vytriezvenie

Častokrát dokáže jednoduchá vec výrazne ovplyvniť naše ďalšie smerovanie. Jednou takouto vecou bolo u mňa osobne vedenie si vlastného „účtovníctva“. Teraz sa mnohí možno zasmejete, no zo skúsenosti môžem potvrdiť, že pohľad na moje výdavky bol pre mňa ozaj vytriezvením.

Začal som si denne zapisovať, koľko som za čo minul. Odkladal som si každý jeden blok a večer som si položky prepísal do zošita. Keď nemáte blok, zaznačte si výdavky napr. do mobilu. Výdavky som rozdelil do kategórií – potraviny, benzín, dane, nájomné, atď. Jednotlivé kategórie si môžete rozdeliť aj na podkategórie, ak chcete mať prehľad, koľko z potravín miniete napríklad na pivo :)

Každý mesiac som si moje výdavky zosumarizoval a vyhodnotil. Samozrejme, časom som začal porovnávať. Ukončený mesiac s mesiacom predchádzajúcim, rok s rokom a podobne. Výsledky boli pre mňa ozaj prekvapivé. Bežne som si vravieval: „Ále čo, veď dvacka ma nezabije....“ No a keď som takéto „dvacky“ zrátal za rok, vyšlo veľmi zaujímavé číslo, rádovo v tisícoch. Hm, ak by som tieto „dvacky“ ušetril a neminul na veci, ktoré neboli vôbec nevyhnutné, mohol som si kúpiť niečo kvalitné, potrebné, na čo som „nemal peniaze“, napríklad aj dovolenku čí kvalitné topánky. Alebo si ich jednoducho sporiť a nechať úročiť. Samozrejme, život by nemal byť fádny, založený len na nevyhnutnom míňaní (nájom,energie...) a žgrlošení. Avšak takáto analýza podľa môjho názoru môže mnohým pomôcť nájsť peniaze na veci, ktoré si myslíme, že si nemôžeme dovoliť. Odhalí, kde príliš míňame, kde plytváme, za čo dávame najviac peňazí. Výsledkom by mali byť aktivity smerujúce k vylepšeniu vášho osobného finančného hospodárenia.
Ďalším významným krokom, ktorý vrelo odporúčam, je robenie si rozpočtu. Prečo ? Viete si naplánovať (podľa výsledkov z minulosti), koľko peňazí kedy a na čo budete potrebovať. Napríklad viete si zaplánovať mesačné výdavky (nájom, poistenie,...), výdavky na narodeniny, sviatky (Vianoce), dovolenku a podobne. Viete si určiť sumu, ktorú si môžete odložiť do „rezervného fondu“ v prípade, že vám vypadne telka alebo chladnička.
Avšak pozor ! Varovanie ! Vedenie si účtovníctva a robenie rozpočtu si vyžaduje v prvom rade dať si záväzok, chcieť to robiť. Vytrvať a rozmýšľať. Vyžaduje si to „obetu“. Napríklad si namiesto večerného „zmysluplného“ filmu sadnúť nad škaredé čísla. (Alebo radšej ráno, pre tých z vás, ktorí máte problém so spánkom :).
Na záver len podotknem, že v USA istí dvaja páni profesori robili 20 ročný výskum, kde zistili, že ľudia, ktorí sledujú svoje výdavky a robia si rozpočet, zbohatli skôr a častejšie, ako tí, ktorí tak nerobia. Tak, ... rozhodnutie je na každom z nás....
Držím vám palce.

 

Ľubo Halász
Sales Investment Funds Specialist

mBank

Kategórie:

Produkty