späť

Bezpečnosť na internete : Aj správa od kamaráta vás môže stáť veľa peňazí

Vážení zákazníci,


Ak je niečo, čo by sme nemali podceňovať, je to v prvom rade bezpečnosť .V reálnom prostredí si svoje financie určite dobre strážite a nerozhadzujete ich napríklad pri prechádzke parkom alebo cestou do zamestnania. Svet internetu okrem nespočítateľných výhod bohužiaľ poskytuje aj veľké množstvo hrozieb a nástrah, ktoré vám vynulujú mKONTO jedným kliknutím. Prevencia a ochrana je však pomerne jednoduchá. Venujte prosím pozornosť nasledujúcim situáciám, ktoré si zaslúžia zvýšenú opatrnosť a dôkladné overovanie:

Zaznamenali sme nárast počtu pokusov o získanie citlivých údajov prostredníctvom podvodných platobných portálov alebo formou správy cez Facebook.


Takáto podvodná správa vyzerá ako každá iná správa od vášho priateľa z Facebooku, v ktorej vás žiada napríklad aj o drobnú čiastku na úhradu platby. Obdržíte aj odkaz na platobnú bránu, v ktorej budete vyzvaní na vyplnenie prihlasovacích údajov ( ID + heslo do internetového bankovníctva ), alebo údajov o platobnej karte. Ak vám priatelia ohľadom peňazí píšu bežne, aj tak vám v každom prípade odporúčame radšej im zavolať a potvrdiť si, že o financie naozaj žiadajú a následne zvoliť napríklad cestu bankovým prevodom, ako cez platobné brány. Priateľom dôverujte, ale pri rozdávaní peňazí ich radšej preverujte. :)

O podobných prípadoch nedávno informoval aj server novinky.cz

Skontrolovať URL platobnej brány je určite dobrá ochrana, ale je dostatočná? 

V odkaze ste nič podozrivého nenašli a usúdili ste tak, že je to skutočná brána a tých pár korún, ktoré kamarát tak nutne práve potrebuje na vlak, vás predsa nezruinuje, že? Nechceme vás strašiť, ale ... vlastne aj chceme, je totiž lepšie pripadať si paranoidný, než prísť o všetky peniaze, čo myslíte? :) Môže sa stať, že vám príde odkaz napríklad na platobnú bránu PayU, pričom sa bude jednať o správnu adresu i o naozajstnú webovú stránku, len tá vaša platba akosi odíde v prospech niekoho, kto nie je váš kamarát a na vlak taktiež nečaká...Najčastejšie prípady sú dobitie kreditu do herných portálov.

Nikomu nepreposielajte SMS autorizačné správy. Mohlo by vás to vyjsť dosť draho.


Nielen platobné brány a Facebook si pýtajú zvýšenú pozornosť. Aj taká neškodná SMS od zdanlivého kamaráta, ktorý si autorizačné SMS "omylom" nechal zaslať na vaše číslo a žiada vás o jej preposlanie, môže finančne bolieť. A že stačí SMS dôkladne prečítať a skontrolovať? To bohužiaľ nestačí. Text SMS môže byť úplne správny a na prvý pohľad neobsahuje nič nebezpečné, ale aj správa o autorizácii na 5,53 € môže stačiť k strhnutiu oveľa vyššej sumy a navyše nie z kamarátovho konta, ale z toho vášho. A taká pomoc priateľovi, ktorý vám v skutočnosti žiadnu SMS ani neposlal, by vás mohla mrzieť veľmi dlho. Takže vymažte SMS, "nepozorný" kamarát si iste môže zdarma nechať poslať novú autorizačné SMS. Najčastejšími prípadmi sú situácie, kedy sa Vás údajný kamarát snaží vylákať ako k návšteve podozrivé platobnej brány, tak k zaslaniu autorizačnej SMS. Čudovali by ste sa, koľko ľudí sa už takto nachytalo a miesto hrejivého pocitu z pomoci kamarátovi im ostali len oči pre plač.
Autorizačná SMS samozrejme nemusí byť len od priateľov - ak vám príde správa k autorizácii, hoci ste teraz nič neautorizovali, potom na tom asi bude niečo divné, že ? :)


Ďalšie zásady bezpečnosti nájdete na našich stránkach a určite sledujte aj náš blog, kde podobné upozornenia pravidelne publikujeme.


V prípade podozrenia o pokus o zneužitie internetového bankovníctva alebo akýchkoľvek otázok ohľadom bezpečnosti  kontaktujte mLink na telefónnom čísle ( +420 ) 246 017 777.


Vaša mBank

Kategórie:

Bezpečnosť