späť

5 najznámejších bankových lúpeží

Asi najslávnejšími bankovými lupičmi sú dodnes Bonnie a Clyde. Zamilovaný pár vylúpil začiatkom 30. rokov niekoľko bankových pobočiek, obchodov a benzínových púmp na americkom stredozápade. Podľa ich príbehu vznikol v roku 1967 dokonca oscarový film. Bonnie a Clyde však nepatrili práve k tým najšikovnejším lupičom. Ich najväčšia korisť nepresiahla 1500 dolárov a vyberali si len malé a zapadnuté pobočky. Prečítajte si o bankových lúpežiach úplne inej ligy, než akú hrali Bonnie a Clyde.


Brazília 2005 – tunelom si prišli po takmer 60 miliónov EUR

Počas troch mesiacov si skupina lupičov vykopala viac ako 200 metrov dlhý tunel k trezorom brazílskej centrálnej banky. Zlodeji si prenajali dom v blízkosti banky a každý deň podľa výpovedí susedov vyvážali z pozemku dodávku plnú materiálu. Nikomu nenapadlo, že ide o hlinu z tunela do banky. Keď bol tunel hotový, kopáči si cez víkend prišli k trezorom po v prepočte takmer 60 miliónov EUR. Úspešne sa vyhli všetkým bezpečnostným senzorom, a tak sa na lúpež prišlo až v pondelok ráno.


Veľká Británia 1987 - predstierali záujem o trezor a ukradli 2,4 miliardy
Lupiči pod vedením Taliana Valeria Viccei, ktorý už mal za sebou niekoľko lúpežných prepadnutí vo svojej domovskej krajine predstierali, že si v londýnskej banke chcú prenajať bezpečnostnú schránku. Keď ich zamestnanci vzali dole do trezorov pre VIP klientov, skupina zlodejov omráčila ochranku aj personál a vlámala sa do trezorov. Ukradli bankovky a klenoty za zhruba 90 miliónov EUR. Vicceiho polícia po čase chytila. Vyslúžil si síce 22 rokov väzenia, ale na druhú stranu v ňom mal čas napísať autobiografiu.


Veľká Británia 2006 -prezliekli sa za policajtov a vzali 2,5 miliardy
Jedna z historicky najväčších lúpeží peňazí v hotovosti neprebehla v banke, ale v trezore bezpečnostnej agentúry. Páchatelia prezlečení za policajtov uniesli manažéra agentúry aj s jeho rodinou. Doviezli ich do trezoru spoločnosti, v ktorom bola hotovosť určená na prevoz do Bank of England, a pod hrozbou smrti donútili vedúceho aj zostávajúcich zamestnancov spolupracovať pri lúpeži. Vďaka tomu si mohli celkom pohodlne odniesť viac ako 2,5 miliardy korún. Peniaze si ale dlho neužili, pretože polícia nakoniec všetkých členov lúpežného gangu dolapila.


Česká republika 2008 - strážnik ukradol z firmy pol miliardy
Najväčšia česká "lúpež v hotovosti" tiež neprebehla priamo v banke, ale v bezpečnostnej agentúre, ktorá pre banky prevážala hotovosť. Zabezpečenie bankových trezorov je v ostatných rokoch extrémne silné, takže pre zlodeja môže byť jednoduchšie ukradnúť hotovosť práve z bezpečnostných agentúr alebo pri jej prevoze. Zamestnancov pražskej bezpečnostnej agentúry, ktorí si z nej pred siedmimi rokmi odniesli pol miliardy českých korún, polícia bohužiaľ zatiaľ nechytila.


Irak 2003 - Saddám Husajn si "požičal" 666 miliónov EUR z centrálnej banky
Tesne pred inváziou spojeneckých vojsk do Iraku v marci 2003 vybral Saddám Husajn z centrálnej banky v prepočte viac 666 miliónov EUR. Podľa zamestnancov banky trvala celá operácia viac ako 5 hodín a údajne im bolo oznámené, že peniaze nesmú padnúť do rúk nepriateľa. Časť peňazí sa neskôr našla v diktátorovom paláci, časť sa nenašla nikdy.
 

Kategórie:

Bezpečnosť

Tagy:

lúpež