späť

Podľa čoho správne vybrať sporiaci účet? Poradíme Vám

Financie riešime snáď úplne všetci - jedni ich nedostatok, druhí zhodnotenie prebytku. Či už do druhej skupiny patríte, alebo by ste v nej radi boli, mali by ste sa zoznámiť s možnosťami ukladania financií tak, aby vám zarobili niečo navyše. Existuje ich relatívne veľa. Najpopulárnejšia cesta je zavedenie sporiaceho účtu.

Dôvody sú jasné : založenie takéhoto sporenia sa dá ľahko zvládnuť online za niekoľko chvíľ a na rozdiel od iných druhov sporenia máte v tomto prípade prístup k financiám kedykoľvek (teda aspoň v mBank). Nebol by to však finančný svet, keby tu bolo všetko ružové a bez, na prvý pohľad zložitých údajov. Poďme si spoločne povedať niečo o najdôležitejších parametroch sporiaceho účtu.


Úroková sadzba a jej hodnoty


Najznámejšie a vždy uvádzané číslo, ktorým nás sporiace účty lákajú, je percento úrokovej sadzby. Súčasná situácia na trhu síce nie je príliš priaznivá, stále vám však môže priniesť zaujímavé peniaze navyše - tie sa vždy hodia a motivujú k ďalšiemu sporeniu.

Peňazí mám dosť, vložím ich na ,,sporák“ a budem bohatý


Bohatstvo je relatívny pojem a pre každého znamená inú hodnotu. Ako sme už viedli v úvode - situácia na trhu bohužiaľ dovoľuje bankám tak nízke úroky a limity, že by sme mali sporiace účty brať skôr ako príjemné vreckové navyše, než ako privýrobok do domáceho rozpočtu.

Krásne tu funguje aj osobný pocit, kedy čím viac na sporiacom účte máte, tým viac tam chcete prihadzovať. A hromadiaci sa majetok je vždy príjemný. Ruku na srdce: neminúť všetko, čo máme na bežnom účte, je podstatne zložitejšia úloha. :)


p.a. = Per annum = za rok


Podľa serveru etrend.sk je v tejto dobe na sporiacich účtoch priemerná úroková sadzba 0,9 % p.a.. Na cestu okolo sveta si touto cestou asi nezarobíte, ale na zemi peniaze navyše len tak nenájdete, že?

Sporiace účty teda berme najmä ako finančnú rezervu a miesto, kam si odkladáme peniaze navyše. Kedykoľvek je potreba, môžete si svoje financie vybrať prostredníctvom internetového bankovníctva, čo je obrovská výhoda. Kým sa potreba nedostaví, budete zarábať.

Samozrejme vyberajte sporiace účty bez poplatkov – poplatky ku sporeniu příliš nepomôžu. :)


Flexibilita výberu – naozaj môžete vybrať peniaze sporiaceho účtu kedykoľvek potrebujete?


Overiť by sme si mali aj stanovenú dobu pre možný výber zo sporiaceho účtu. Ak v mBank máte prístup ku sporeniu 24 hodín denne a 7 dní v týždni vďaka internetovému bankovníctva. Finančnú rezervu v podobe ušetrených peňazí budete mať k dispozícii okamžite. Je tomu takto ale všade? Ani náhodou.


a)    Existujú sporiace účty so stanovenou lehotou pre výber - k svojmu bohatstvu sa tak dostanete napríklad až za týždeň, pretože váš " sporák " môže vyžadovať oznámenie výberu až so sedemdňovým predstihom. A tomu dostupná finančná rezerva rozhodne my nehovoríme. :)

b)    Vyberte si peniaze hneď, ale tento mesiac vám žiadne úroky nepričítajú. Áno, aj také situácie sú. Je pred výplatou, na sporiacom účte máte síce 2 000 €, ale na karte už skoro nič. Vybrať 50 € síce môžete, ale pozor, daný mesiac nedostane úroky vôbec alebo len časť. To ste si mohli rezervu rovno všiť do vankúša, že ? Možno by sa vám aj lepšie spalo...


c)    V mBank môžete vybrať kedy chcete a úrokový sadzbu Vám necháme. Sú to Vaše úspory a ich zhodnotenie sme Vám sľúbili, takže Vám ho samozrejme dáme.





Jako často sa úroky zhodnocujú?


Úroková sadzba je len jedna vec, ktorá ovplyvňuje efektivitu zhodnotenie vašich peňazí. Vedeli ste, že veľký podiel na výslednej nasporenej sume má aj frekvencia pripisovania úrokov?

Ak sa rozhodujete , v akej banke si otvoriť sporiaci účet, nemali by ste sa pýtať len na výšku úrokov, ale aj na to, ako často vám ich bude banka pripisovať .

Prečo? Frekvencia pripisovania úrokov k zostatku na účte má totiž vplyv na skutočné ročné zhodnotenie nasporených peňazí. Zjednodušene povedané - čím častejšie sa úroky pripisujú, tým lepšie pre vás.

Radšej vám to skúsime vysvetliť. Ak vložíte napríklad 2 000 € na účet s ročným zhodnotením ( a nesiahnete na ne), na konci roka sa vám pripíše zhodnotenie 2 000 € s úrokom, ktorý na účte máte. Ak sa ale úroky pripisujú mesačne, zhodnocuje sa vám každý mesiac vyššia suma, pretože sa k vašim pôvodným 2 000 € pripočítajú peniaze z úrokov. Pripísaný úrok sa totiž ďalej úročí, ako by na účet prišiel ďalší vklad. Reálne teda úročíte každý mesiac vyššiu sumu. Čím skôr sa vám na účet pripíše , tým skôr sa začne úročiť. A vy tak získate viac peňazí.

Ako správne porovnať úroky?


Logicky je teda mesačný pripisovanie úrokov výhodnejšie, ako keď sa pripisujú len raz za rok. Pri dvojpercentnej úrokovej sadzbe je rozdiel medzi denným a ročným pripisovaním úroku za desať rokov 0,2 percentuálneho bodu.

Vybrať sporiaci účet je pomerne jednoduché, keď viete, čo všetko si musíte overiť. V mBank počítame úroky denne a peniaze pripisujeme mesačne na všetkých sporiacich účtoch. Tiež ponúkame úrokové sadzby vyššie ako je súčasný priemer : eMax Plus aktívnym klientom nasporí ročne 1 % a ak využijete naše mSporenie, ktoré za vás sporí kedykoľvek platíte, získate 1,4 % p.a. z vami stanovenej sumy. A ako sme už povedali, vaše úspory vrátane úrokov vám poskytneme, kedykoľvek budete potrebovať.

Na záver už tradične rýchla rekapitulácia:


-    sporenie Vám zhodnocuje peniaze, ktoré práve nepotrebujete (=je výhodné mať sporenie, ak Vám aspoň niečo zostáva)
-    dôležité je mať kedykľvek možnosť si peniaze vybrať alebo ich previesť na bežný účet a následne ich použiť a to okamžite
-    tým pádom môžete mať na sporiacom účte rezervu pre nečakané prípady
-    priemerná úroková sadzba na Slovensku je momentálne 0,9 % p.a.
-    p.a. = Per annum = za rok
-    pozerajte sa , ako často sa vám peniaze pripisujú - čím častejšie, tým viac získate. Je absurdné platiť poplatky za sporiaci účet alebo výber z neho
 

Kategórie:

Aktuality, Produkty