späť

Sporenie je drina – časť prvá

Patríte k tým ľuďom, ktorí si myslia, že sporenie je ťažká vec? „Veď ono sa to ľahko povie, sporiť si, ale z čoho si máme odkladať?“ Samozrejme chápem, že po zaplatení všetkých účtov, nájomného, benzínu a „výletu“ do nákupného centra nemusí na účte zostať takmer nič. Žiaľ, u niektorých rodín ozaj nemusí byť z čoho. Našťastie, dovolím si tvrdiť, že väčšina z nás sporiť môže.

Je to o rozhodnutí. Desať percent z príjmu by nemal byť problém.

Na začiatok by sme mali zmeniť návyk. Nenechávať na sporenie to, čo zvýši na konci mesiaca, či tesne pred výplatou. Odkladajme si hneď na začiatku, v deň výplaty. Ideálne tak, že si zadáme trvalý príkaz a de facto peniaze určené na sporenie ani neuvidíme. Zaplatíme tak najprv sebe. Až potom plynárom, bytovému podniku či „pumpárom“. Vyskúšajte.

Prečo vôbec sporiť? Nie je lepšie žiť dnes? Určite, nikto nemá zajtrajšok sľúbený, no môže sa stať (a v to všetci pevne veríme), že on príde. V každom štádiu našej životnej púte máme nejaké potreby. Riešime bývanie, zabezpečenie detí, nejaké to auto, dovolenku. Tí rozumnejší myslia aj na dlhodobejšie ciele, akými sú dôchodok, či zabezpečenie zdravotnej starostlivosti v staršom veku. Mnohé statky (auto, byt,...) si vyžadujú nemálo peňazí a sme nútení riešiť ich úverom a ten skôr či neskôr musíme splatiť. Aj v tom nám však sporenie môže pomôcť. A to tak, že okrem splátok si istú časť sporíme, aby sme jednak mohli úver splatiť skôr (a ušetrili tak zaujímavú sumu) a jednak, aby sme si vytvorili rezervu pre prípad nečakaných výdavkov.

Každé sporenie by malo mať nejaký cieľ. Na začiatku by tí z nás, ktorí nemajú vytvorenú nejakú tú núdzovú rezervu, mali začať sporiť (a to okamžite) za týmto účelom. Stať sa môže kedykoľvek čokoľvek, a nám môžu chýbať peniaze. Taktiež si myslím, že sa každému ľahšie zaspáva, keď má na účte pár korún k dobru a nemusí pred spaním myslieť, ako zaplatí na druhý deň šeky. Takto by sme mali mať nasporené aspoň 2 – 3 mesačné príjmy. Ideálne v konzervatívnych nástrojoch (sporiace účty, peňažné fondy).

Už zložitejším je stanovenie si cieľa, akým je napríklad sporenie na dôchodok. Môžete namietať, že pri dnešnom zhone sa ho nedožijeme. Možné to je, ale čo ak áno? Tí z nás, ktorí sa naň nepripravíme, budeme mať problém. Finančný. Štatistika ukazuje, že priemerný vek sa aj na Slovensku zvyšuje, ako u mužov, tak u žien, ktoré žijú dlhšie J Väčšine z nás teda „hrozí“ život aj po ukončení našej pracovnej kariéry. Myslím si, že vám, čitateľom blogov na týchto stránkach nemusíme zdôrazňovať, že štátny systém dôchodkového zabezpečenia takmer nič nerieši (náš starobný dôchodok bude cca 30-40 % nášho súčasného príjmu). Taktiež 2. pilier nerieši otázku dôchodku úplne. Kto si chce žiť aj v čase voľna na istej úrovni, musí (nebojím sa použiť toto slovo) si zabezpečiť dostatok finančných prostriedkov (najčastejšie sporením). Čím skôr začne, tým menej si musí odkladať.

Sporenie na dôchodok by nemalo byť len preto, lebo je daňovo zvýhodňované. Ani preto, že mi prispeje zamestnávateľ. Motiváciou by nám mala byť kvalita nášho života i života našich blízkych. Tí, i pri najlepšej snahe o pomoc, s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú mať peniaze nazvyš aj pre nás. Je to teda o zodpovednosti. Ešte podotknem, sporením nerozumejte životnú poistku. Tá síce obsahuje kapitalizačnú zložku, jej primárnym cieľom je však poistná ochrana, až v druhom rade nejaké to zhodnotenie.

Poľnohospodári si časť úrody ponechávajú ako osivo, aby mali zabezpečenú úrodu aj v budúcich rokoch. Čo my? Máme nejaké tie rezervy, alebo sa spoliehame iba na svoje kreditky či zamestnávateľa?

To, ako si sporiť a kde, si povieme nabudúce :)

Zdraví vás

 

Ľubo Halász
Sales Investment Funds Specialist

mBank

Kategórie:

Produkty

Komentár (9)

Pridať komentár

eMAX je výborný a vlastne celá myšlienka internetovej banky je moderný spôsob sporenia. Mrzí ma však, že eMAX sa už úrokovou sadzbou nechytá na OTP Net Konto (úročenie: 4,55 % p.a. - aj keď nie je úplne bez poplatkov...). Očakávam od mBANK zvýšenie úroku.

stewco, ak sa nemylim 3,7 percentnym urokom ti urocia priemer na ucte za nejake obdobie, t.j nepomoze ak si par dni pred zurocenim posles na ucet nejaku vacsiu sumu penazi....

na e maxe sa ale peniaze nezhodnocuju kazdy den ale pocas dvoch dni na konci mesiaca vam pripisu 3,7%- dva dni uvadzam preto lebo tolko trva prevod penazi z uctu na ucet... ti sikovnejsi si domyslia

ja som si to vyriesil sposobom, ze mi vyplata chodi na eMAX a ked potrebujem nieco riesit, tak si prehodim na mkonto. nevyhodou je, ze na eMAXe mi nikdy nic nakoniec neostane:)), to je vsak v pohode,lebo som o nic neprisiel (poplatky za presuny a podobne)

Dobry napad. po najblizsej vyplate dam zbohom TB a zacnem pouzivat uz aktivovane ucty v mBank. a kazdy mesiac co i len tisicku poslem na eMax a hned sa budem citit lepsie.. a hlavne bez tych sialenych poplatkov.

To je fakt super myslienka, HNED po obdrzani vyplaty na ucet nejaku aj ked malinku ciastku supnut napr. na eMAX.
Dobra myslienka, dik p.Halasz.
Vyskusam to.
Pekny den!

toto bude sice uplne mimo temy ale chcem sa spytať kedy sa spustia už konečne kreditne karty...k tomu sporeniu..su ludia ktory si musia na konci mesiaca požičať aby z vyplaty mohli požičane nasledne vratiť....

Presne tak, ako je napísané v blogu. Hneď po výplate, časť peňažných prostriedkov presunúť napr. na sporiaci účet (eMax, ING konto...). Ešte odporúčam, (tak ako to robievam ja) tiež čo ostane na osobnom účte deň pred výplatou "šupnúť" na sporiaci účet - buď na tvorbu rezervy, či krátkodobé šetrenie si, napríklad, na buducoročnú dovolenku :) .
Čo sa týka sporenia na dôchodok = súhlasím s pánom Halászom, motiváciou by mala byť kvalita nášho života i života našich blízkych. Prečo však nevyužiť daňové zvýhodnenie, keď sa nám ponúka. Čo sa týka životného poistenia - áno, to slúži primárne na poistenie. V súčastnosti však, sú produkty (podielové fondy dostávajú konkurenciu), kde celá suma sa dá investovať (v prípade, že poistenie nie je potrebné) a tým celý vklad tvorí kapitalizačnú zložku. V prípade potreby sa kedykoľvek dá pripoistiť (napr. pri hypotéke atd.)...
Všetko je to o "pre a proti", čo by si každý mal zvážiť.

Tento článok sa môže považovať za šírenie poplašnej správy. Všade počujeme ako sa máme dobre, dokonca že tak dobre sme sa ešte nemali. tak potom prečo to strašenie s nízkym dôchodkom? Veď 40% zo 100 000 je 40 000 a to musí každému dôchodcovi stačiť. Že vy zarábate 10 000? A koho to trápi. veď sa máme..........
kľudne si odložte na sporenie nedeľný obed, veď prejedať sa nie je zdravé.