späť

Najobľúbenejší boháči - kto si podľa vás najviac zaslúži svoje milióny?

Sú boháči populárni aj veľmi neobľúbení. Napríklad taký Steve Jobs sa stal pre mnohých ikonou a vizionárom, ktorý si svoje rozprávkové zárobky zaslúžil. Na druhej strane talianskemu politikovi a podnikateľmi Silviovi Berlusconimu, jednému z najbohatších Európanov, jeho peniaze väčšina ľudí nepraje. My sa ale radšej zameriame na tie inšpiratívne a obdivované. Je medzi nimi váš najobľúbenejší boháč?

Bill Gates
Billa Gatesa rešpektujú aj skalní fanúšikovia jablčnej konkurencie. Geniálny programátor založil prvú IT firmu už v sedemnástich rokoch. Jeho súčasný majetok sa odhaduje na viac ako 80 miliárd dolárov. V roku 2008 opustil všetky manažérske pozície v Microsofte. Od tej doby sa naplno venuje len svojej charitatívnej nadácii, ktorá okrem iného bojuje proti AIDS, obrne a čiernemu kašľu v rozvojových krajinách.

Elon Musk
Tento vizionár investuje do vecí, ktoré iní označujú za nemožné. Prvé veľké peniaze zarobil ako spoluzakladateľ služby online platieb PayPal. Od tej doby sa venuje investíciám do svojich snov - elektromobilov,  zelenej energie, osídlenia Marsu... Rovnako ako väčšina boháčov má svoju vlastnú nadáciu. Peniaze z nej putujú hlavne na podporu rozvoja solárnej energie v chudobných krajinách a v miestach postihnutých prírodnými katastrofami.

Lionel Messi
Spolu s Cristianom Ronaldom zrejme najobľúbenejší a zároveň najbohatší futbalista súčasnosti. V porovnaní s najmajetnejšími ľuďmi sveta sú ale futbalisti a ostatní vrcholoví športovci celkom slabí. Messiho majetok sa odhaduje zhruba na 200 miliónov euro. Priazeň davov si získal nielen výkonmi na ihrisku, ale aj nadáciou podporujúcou vzdelávanie chudobných detí, ktorú založil v roku 2007. Ľudí navyše dodnes dojíma Messiho životný príbeh. Jeho rodičia si nemohli dovoliť liečbu rastovej poruchy, talentovaného chlapca si ale vyhliadol klub FC Barcelona a po presťahovaní z Argentíny do Španielska mladému futbalistovi lieky zaplatil.

Madonna
Z chudobných pomerov pochádza aj finančne najúspešnejšia umelkyňa všetkých čias - a zároveň jedna z najúspešnejších podnikateliek všetkých čias. Za vysoké zárobky totiž vďačí svojim obchodným schopnostiam viac než svojmu spevu. Bohužiaľ ju však mnohí osočujú z toho, že na obchodné účely a hlavne vlastnému zviditeľnenie používa aj charitatívne projekty, a to najmä v Afrike.

Mark Zuckerberg
Programátor, podnikateľ a hlavne šéf Facebooku spustil túto sociálnu sieť v roku 2004 zo svojho študentskej izby na Harvarde. Sám vtedy určite netušil, že o jedenásť rokov neskôr bude patriť k najbohatším ľuďom sveta. Jeho majetok je odhadovaný na viac ako 42 miliárd dolárov. Aj napriek tomuto rozprávkovému bohatstvu sa ale Zuckerberg snaží zostať normálnym človekom. Je jedným z tých, ktorí sa pripojili k výzve Billa Gatesa a venuje minimálne polovicu všetkých svojich ročných príjmov na charitu. Predvlani navyše venoval charitatívnej organizácii Silicon Valley Community Foundation osemnásť miliónov akcií Facebooku, ktorých hodnota vtedy bola takmer miliardu dolárov.

Ivo Lukačovič
Obľúbeného boháča ale nemusíme hľadať len vo vzdialených krajinách. Zakladateľ českého Seznamu je ľuďom sympatický okrem iného tým, že pre svoj úspech musel všeličo obetovať a nevzdával sa ani vtedy, keď situácia nevyzerala ružovo. V 4. ročníku sa rozhodol odísť z ČVUT a vzdal sa tak akademického titulu. To preto, aby sa mohol naplno venovať svojmu podnikaniu. Začiatky tohto vyhľadávača totiž neboli vôbec jednoduché. V čase, keď Lukačovič začínal, bol internet v Česku pre ľudí veľká neznáma. Seznam si preto spočiatku nedokázal zarobiť ani na splácanie investícií do hardvéru a prenájmu kancelárií. Lukačovič sa ale nevzdal a až časom sa ukázalo, že to bolo dobre.

Väčšina z nás asi praje bohatstvo hlavne tým, ktorí sa dokázali vypracovať z chudobných pomerov. Úspechy šťastlivcov s bohatými rodičmi bývajú často považované za menej významné, pretože ich cesta k zárobku sa môže zdať jednoduchšia. Príkladom je aj americký magnát Donald Trump, o ktorom sa niekedy hovorí, že je bohatý jednoducho preto, že bol bohatý jeho otecko. Kto si podľa vás svoje peniaze zaslúži najviac? Športovci, ktorí si ich takzvane vydreli na ihrisku? Podnikatelia, ktorí prichádzajú s prelomovými nápadmi a vynálezmi? Speváci a herci obdivovaní tisíckami fanúšikov a vytvárajúci hudbu a filmy druhým pre radosť?
 

Kategórie:

Voľný čas