späť

Platobné karty - Slovníček pojmov

Okolo platobných kariet je veľa pojmov. Keď už človek zistí, aký je rozdiel medzi debetnou a kreditnou kartou, vypadnú na neho NFC platby či PayPass. Preto sme pre vás pripravili malý kartový slovníček.

Debetná karta - platobná karta, ktorú štandartne dostanete k svojmu bežnému účtu, umožňuje čerpať peniaze až do výšky zostatku na vašom účte vrátane povoleného prečerpania (alebo do výšky limitu, napríklad denného či týždenného).

Kreditná karta - platobná karta, s ktorou čerpáte peniaze zo svojho kreditného účtu a ak už vám na účte nezostávajú žiadne prostriedky, môžete čerpať vopred schválený úver. S kreditnou kartou je väčšinou spojené určité bezúročné obdobie, ktoré je napríklad v mBank až 54 dní. Zároveň má kreditná karta stanovenú minimálnu mesačnú splátku úveru.

Predplatená karta - je vopred nabitá určitou sumou, slúži ako náhrada hotovosti. Niektoré z predplatených kariet je možné znovu nabíjať, iné sú len jednorazové.

Charge karta - ide o formu kreditnej karty. Vyznačuje sa tým, že v prípade charge karty nemožno úver splácať postupne, ale musí byť splatený celý a do konkrétneho dátumu.

Embosované karty - ide o vyhotovenie platobnej karty s reliéfnym (vystúpeným) písmom. S jej pomocou môžete vyberať peniaze z bankomatu a platiť v kamenných aj internetových obchodoch, je akceptovaná po celom svete.

Indentované (neembosované) karty - od embosovaných sa líšia tým, že sú hladké, bez vystúpeného písma. U nás si s jej načítaním poradia všetky platobné terminály, v zahraničí sa ale môže stať, že vám ich nevezmú.

PayPass - systém bezkontaktnej platby spoločnosti MasterCard, pri ktorom nie je nutné vkladať platobnú kartu do platobného terminálu, stačí pred čítacím zariadením kartou iba "mávnuť".

PayWave - podobný systém bezkontaktnej platby, len od spoločnosti VISA.

Technológia NFC - bezdrôtová technológia (Near Field Communication) umožňuje vykonávať bezkontaktné platobné transakcie napríklad cez mobilný telefón. Ešte nie je užívaná plošne, ale mobilné platby, ktoré fungujú vďaka tejto technológii, sa už začínajú rozširovať.

POS (platobný) terminál - elektronické zariadenie, vďaka ktorému môžete platiť v obchodoch bezhotovostne svojou kartou (debetnou aj kreditnou). Do niektorých je potrebné kartu vložiť, inými kartou prebehnete a tie najmodernejšie fungujú bezkontaktne - k tým stačí kartu priložiť alebo ňou pred terminálom "mávnuť".

CVC/CVV kód
- kontrolný verifikačný kód na zadnej strane platobnej karty, spravidla trojčíslie. Slúži pre overenie karty pri online platbách. CVC označenie používajú karty Master Card, CVV karty VISA.

Skimming - podvodné konanie, pri ktorom páchateľ skopíruje údaje z magnetického pásika na platobnej karte a tie potom nahrá na novú falšovanou platobnú kartu.

Phishing - podvodná technika na internete, pri ktorej páchateľ získava vaše heslá a napríklad čísla platobných kariet. Používa k tomu falošnú identitu, vydáva sa napríklad za e-shop, inštitúciu, úrad, priateľa na Facebooku a podobne.

Pharming - podobná podvodná technika na internete, páchateľ ale získa prístup k vášmu účtu vďaka presmerovaniu skutočného webu banky na podvodnú stránku. Presmerovanie spôsobuje vírus, ktorý prepíše vašu IP adresu.
 

Kategórie:

Aktuality, Voľný čas