späť

Kto a prečo predal zlatú olympijskú medailu? 4 príbehy

Olympijské hry sú pre väčšinu športovcov vrcholom kariéry. Magická aura olympiád priťahuje divákov aj sponzorov a športovcov často vybičuje k životným výkonom. Odmenou za tvrdú drinu na tréningu je potom pre tých úspešných nielen obdiv fanúšikov a prípadné sponzorské dary, ale tiež medaily z cenných kovov. Po skončení kariéry sa však mnohí športovci rozhodnú svoju najcennejšiu medailu predať. Za koľko a aký majú dôvod?


Ed Belfour - zlatá medaila z OH v Salt Lake City 2002
Kanadský hokejový brankár predal zlatú olympijskú medailu začiatkom tohto roka. Prečo? Oficiálna verzia znie, že potrebuje peniaze na rozjazd podnikania. Údajne chce spolu so synom rozbehnúť vlastný liehovar a vyrábať whisky. Medaila sa v aukcii nakoniec predala za necelých 35 tisíc dolárov, čo je niečo okolo 31 tisíc eur. Zlé jazyky ale tvrdia, že Belfour žiadne podnikanie rozbehnúť neplánuje a peniaze potrebuje preto, že je skrátka a jednoducho švorc.


Vladimir Kličko - zlatá medaila z OH v Atlante 1996
Ukrajinský boxer Vladimir Kličko vydražil svoju zlatú medailu pred štyrmi rokmi. Cena sa vyšplhala na 1 milión amerických dolárov, v prepočte teda neznámy kupec zaplatil za medailu viac ako 880 tisíc eur. Výťažok z predaja venoval Kličko na charitatívne projekty pre deti, ktorým sa spolu s bratom venujú pod hlavičkou nadácie Klitschko Brothers Foundation. Je nutné dodať, že neznámy kupec síce za medailu zaplatil, ale hneď po dražbe oznámil, že chce, aby si ju Vladimir Kličko nechal.


Lukáš Pollert - zlatá medaila z OH v Barcelone 1992 a strieborná medaila z OH v Atlante 1996

Bývalý vodný slalomár a súčasný lekár predal obe olympijské medaily za 150 tisíc českých korún, čo je približne 5 500 eur. Získané peniaze venoval organizácii Drop In, ktorá pomáha drogovo závislým. A prečo medaily predal? "Týmto aktom som dal najavo, že olympiáda pre mňa nie je dôležitá," hovoril vtedy.


Otylia Jędrzejczak - zlatá medaila z OH v Aténach 2004
Poľská plavkyňa už pred účasťou na olympiáde oznámila, že ak získa medailu, predá ju a peniaze venuje na charitu. Jej zlatá trofej za víťazstvo v kategórii 200 metrov motýlik sa v prepočte vydražila za necelých 75 tisíc eur. Peniaze išli na pomoc deťom chorým na leukémiu.
 

Kategórie:

Aktuality, Voľný čas

Tagy:

medaila