späť

Kameň namiesto psa vám môže zarobiť stovky eur

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. A každý kameň, na ktorom sa dá zbohatnúť, nie je drahokam. K peniazom sa dostanete aj vďaka úplne obyčajným kameňom, pokiaľ ich však budete vydávať za domácich miláčikov alebo ich vyberiete z tráviaceho traktu zvierat či ľudí. Kto neverí, nech si prečíta náš kamenný blog.


Kameň namiesto psa či mačky?

Psa musíte venčiť a kŕmiť, mačka si o všetko brúsi pazúry, ale kameň vám bude robiť len radosť a vôbec nič po vás nebude chcieť. Predstava kameňov ako domácich miláčikov sa môže zdať úplne scestná, aj napriek tomu s týmto nápadom americký podnikateľ Gary Dahl v 70. rokoch uspel. Údajne ho inšpirovali sťažnosti jeho priateľov - že musia stále venčiť svojich psov alebo sa starať o deti. Gary vtedy zo srandy vyhlásil, že v tom prípade by pre nich bol ideálnym spoločníkom kameň, ktorý len leží, nič nerobí a nič nechce.


Nápad sa mu neskôr rozležal v hlave, a tak po čase skutočne začal predávať kamene zabalené v škatuľkách vystlaných senom a opatrených dýchacími otvormi. Spolu s kameňom a jeho príbytkom posielal záujemcom aj brožúrku s inštrukciami, ako sa o kamenného miláčika starať a ako ho vycvičiť. Kým povel "zostaň!" vraj kameň zvládne veľmi rýchlo, "daj labku!" je pre neho obrovský problém. Záujem o kamenných spoločníkov bol kupodivu obrovský. Dahl ich údajne v priebehu niekoľkých rokov predal cez 1,5 milióna. Vzhľadom na to, že jeden kameň v krabičke s návodom predával za 4 doláre, prišiel si na slušné peniaze a následne si za ne otvoril svoj vlastný bar.


Kameň z čriev
Bezoár je pre mnohých pomerne nechutná vec, ktorá sa ale v mnohých krajinách ešte dnes teší veľkej úcte. V podstate ide o kameň, ktorý vznikol postupným hromadením nestrávených zvyškov v tráviacom trakte živých tvorov, napríklad ľudí, kôz, tiav, opíc alebo gaziel. Na pohľad sa ale bezoár, na ktorého povrchu sa obvykle usadí vrstva vápníku, podobá klasickým kameňom. V Indii a Tibete ho tradičná medicína stále používa. Skutočne veľké bezoáry sa v aukciách predávajú rádovo za tisíce dolárov. Celkom dosť peňazí za niečo, čo vzniklo zo zvyškov jedla v žalúdku alebo črevách, nemyslíte?


Ukradnuté kúsky Stonehenge

Komplex menhirov a kamenných kruhov priťahuje nielen turistov s cieľom zaobstarať si originálne selfie, ale aj "obchodníkov" s cieľom privyrobiť si. Anglickí pamiatkari varujú, že ak budú kusy kameňov zo Stonhenge ubúdať rovnakým tempom ako doteraz, hrozí, že z monumentu za chvíľu nič neostane. Úlomky kameňov pochádzajúce údajne práve zo Stonehenge sa na internete predávajú od 10 eur vyššie. Za jeden výlet s väčším batohom si tak nepoctivý návštevník s kamenárskym kladivkom môže prísť na pekných pár stoviek.


Podľa nás je Stonehenge rozhodne krajší pokope, ako rozkúskovaný po všetkých kútoch sveta. Navyše existujú lepšie spôsoby, ako si udržať korunu - napríklad správne nakladanie s financiami a poctivá práca :)
 

Kategórie:

Produkty