späť

5 tipov, ako prežiť posledný týždeň do výplaty

Ako prežiť posledný týždeň do výplaty? Podobnú otázku si už niekedy položil asi každý z nás. Výplata by mala prísť až za pár dní a na účte nezostáva veľa voľných prostriedkov. Či už za to môže nerozvážne hospodárenie, alebo náhly výdavok, porekadlo "vlečie sa to ako týždeň pred výplatou" sa zrazu stáva nepríjemne pravdivým. Máme pre vás päť tipov, ako takúto situáciu riešiť.


1) Urobte si denný rozpočet
Denný rozpočet veľmi pomôže najmä psychologicky. Ak máte napríklad posledných 50 eur a do výplaty zostáva ešte päť dní, hodí sa mať na pamäti, že môžete počítať s 10 eurami denne. Uvidíte, že to nie je až také strašné. Asi nebudete mať peniaze na veľký večierok, ale jedla sa vzdať určite nemusíte.


2) Znížte výdavky, ale rozumne
Táto rada sa môže zdať v podstate zbytočná, pretože tak nejak vyplynie zo situácie. Šetriť ale môžete rozumne, bez toho, aby ste si výrazne znížili svoj životný štandard. Jedlo uvarené doma (a navyše z kvalitných surovín) vás často vyjde lacnejšie ako menučko v reštaurácii. Váš partner možno ocení romantický piknik v parku s vlastným jedlom úplne rovnako ako návštevu drahej reštaurácie - pokiaľ to nebude v decembri...


3) Nakupujte kreditnou kartou
Ak vám to predsa len nedá, pokojne si robte radosť aj ďalej. Naše mKreditky ponúkajú až 54-denné bezúročné obdobie, takže napríklad nové oblečenie, ktoré skrátka musíte mať hneď, môžete hravo zaplatiť až po výplate. Navyše sa vám pri nákupe u predajcov pri programe Mastercard Priceless Specials vráti časť peňazí späť na účet.


4) Založte si kontokorent
Práve pre takéto prípady, ako je núdza pred výplatou, slúži povolené prečerpanie. Kontokorent disponuje obvykle relatívne vysokou úrokovou sadzbou, ale keď viete, že po výplate zvládnete požičané peniaze veľmi rýchlo splatiť, vysokých úrokov sa obávať nemusíte. Presvedčte sa sami v on-line kalkulačke k našej mRezerve.


5) Urobte si finančný plán
Napätá finančná situácia tesne pred výplatou by mala byť tou pravou motiváciou pre vytvorenie finančného plánu minimálne na budúci mesiac. Napíšte si napríklad, do čoho chcete investovať svoju budúcu výplatu. Okrem fixných nákladov na bývanie a prevádzku domácnosti si vyhraďte určité sumy na zábavu, nové oblečenie a aspoň pár desiatok eur z príjmu si odložte bokom. Uvidíte, že jasne dané limity a finančný plán vám pomôžu šetriť peniaze a na kvalitu vášho života pritom nebudú mať žiadne negatívne dopady.
 

Kategórie:

Aktuality, Voľný čas