späť

Ako bude vyzerať budúcnosť bankovníctva?

Predstavte si, že prídete do obchodu, kúpite si chlieb, mlieko, nejaký ten syr a odídete. Platba prebehla aj bez peňaženky. Je to podľa vás možné? Aké inovácie asi prinesie bankovníctvo budúcnosti?

Predstava, že si účet založíte z pohodlia domova, požiadate o úver priamo z gauča alebo vybavíte kreditnú kartu pri varení rovno od kuchynskej linky, znela skôr ako sci-fi. Napriek tomu dnešný trh nemá núdzu o on-line banky, ktoré tieto služby ponúkajú. Rok 2025 už nie je tak ďaleko - ako podľa vás bude vyzerať každodenné bankovníctvo za necelých 10 rokov?


1)    Virtuálna realita
Vyberáte si novú banku, ale už sa do nej nemusíte chodiť pozrieť. Prezriete si ju priamo z domova. Banky by si pomocou virtuálnej reality mohli vyrobiť vizitku: akúsi demo ukážku toho, ako to u nich na pobočke chodí a vyzerá, prípadne aké ponúkajú produkty, a to so všetkými detailami. Sci-fi, že?


2)    Kryptomeny

O kryptomenách sa v poslednom čase povedalo a popísalo naozaj veľa. Bitcoin či ethereum sú kryptomeny využívajúce technológiu Blockchainu. To je špeciálny druh databázy uchovávajúcej obrovské množstvo stále sa rozširujúcich dát. Najlepšie sa vysvetľujú asi na príklade účtovnej knihy, ktorá uchováva všetky operácie a zároveň chráni pred neoprávnenými transakciami. Nepotrebujete s ňou žiadne hmotné peniaze, len prístup k databáze. A za svoj nákup v obchode veselo zaplatíte napríklad úsmevom :)


3)    Čip pod kožou

Čipom pod kožou si môžete odomknúť dvere alebo telefón a dá sa ním dokonca aj zaplatiť, avšak len v niektorých podnikoch a jedine Bitcoinom. Je to akoby ste mali malinkú mNálepku pod kožou. V Česku si čip pod kožu implementovalo už dokonca 20 ľudí. Vo Švédsku už stovky zamestnancov vstupujú do budovy len vďaka priloženiu ruky.


Nesmieme zabúdať, že ide len o naše dohady a vízie. Čo prinesie budúcnosť je veľký otáznik a nikto z nás si netrúfa s istotou tvrdiť, ako technológie zajtrajška ovplyvnia vývoj ekonomického sektora.

 

Kategórie:

Voľný čas