späť

Koľko stojí novoročné predsavzatie?

Nový rok je predo dvermi a s ním ruka v ruke koncoročné plánovanie toho, čo chcete v najbližších 12 mesiacoch dosiahnuť. Je skutočne ťažké udržať si všetok ten entuziazmus ohľadom nových predsavzatí aj mesiace potom, čo sme pozametali zbytky silvestrovskej párty. No rozhodne nie nemožné. Chcete vedieť, koľko vďaka takému predsavzatiu môžete ušetriť? To je totiž dobrá motivácia...


Od nového roku prestávam...
Každý z nás to pozná: „Budúci rok budem... Budúci rok chcem... Budúci rok začnem...“ Čo by bolo, keby ste prestali fajčiť, keby ste začali cvičiť, keby ste začali viac čítať a kultúrne žiť? Možno keď takto vedľa seba uvidíte, za čo ušetríte a do čoho investujete, aj vy začnete premýšľať inak :)


Úspory


Ak by ste prestali fajčiť
Veď to poznáte, piatok v bare pripomína skôr jazdu na parnej lokomotíve ako priateľské posedenie s kamarátmi. Tak si to poďme zrátať. Pri priemernej spotrebe 10 krabičiek za mesiac a zaokrúhlenej sume 3,20 eura za jednu krabičku vás tento zlozvyk vyjde až na 420 eur za rok.


Ak by ste prestali piť alkohol

Dajme tomu, že na párty chodíte dvakrát do mesiaca. Vaša priemerná večerná spotreba je 30 eur. Za rok na tieto zábavné špásy miniete až 720 eur.


Ak by ste sa začali stravovať doma
Zhon, stres, málo času, no kto si má nájsť ešte hodinu na varenie obeda? Tak si predstavte, že čo i len 20 krát za mesiac zájdete na večeru či obed do reštaurácie. Priemernú sumu menučka určíme na 3,20 eur. Za rok máte našetrených nádherných 768 eur.


Momentálne máte nasporených viac ako 1 900 eur. Čo je tak zhruba ultra all inclusive na 2 týždne v päťhviezdičkovom hoteli či mesačná dovolenka na surfe...
 


Investície


Ročná permanentka do fitka
Samozrejme, tu sa jednoznačne nedá určiť cena ročnej vstupenky, nakoľko existujú rôzne zľavové portály, ktoré vám permanentku ponúknu za zvýhodnené ceny. Tak sme si zobrali sumu, ktorá bola najčastejšia. Rok makania vo fitku vás tak vyjde zhruba na 300 eur.


Čítanie kníh
Dajme tomu, že si za rok prečítate aspon 5 kníh. Priemerná cena jedného bestselleru sa pohybuje okolo 20 eur. Taký intelektuálny (teraz nehovoríme o knihách o upíroch) zážitok vyjde len na 100 eur rok.


Divadlo
Raz za čas má každý z nás chuť nahodiť sa do gala a vychutnať si kultúru v podaní šikovných hercov či árií známych spevákov. Raz za dva mesiace, povedzme. Cena lístku sa pohybuje okolo 10 eur. Za rok by ste tak do neopakovateľného kultúrneho vyžitia investovali 60 eur!
 


Kultúrny a "zdravý" životný štýl vás vyjde lacnejšie, než ten "nezdravý". Vo výsledku je ročná investícia ani nie 500 eur a z toho, čo ušetríte, vám stále ostáva nejakých 1 440 eur. Ako sami vidíte, rozhodne sa do novoročných predsavzatí oplatí investovať! Či už časom na ich plnenie alebo skutočnou investíciou v podobe peňazí. Tak to skúsme v roku 2017 lepšie, a ak nie, nevadí, veď o rok máme šancu opäť :)


P.F. 2017! 

Kategórie:

Voľný čas