späť

4 tipy na jarné upratovanie vo vašich financiách

Teplejšia polovica roka vyzýva mnoho ľudí k ambicióznym projektom ako je upratovanie šatníka či umývanie okien. Toto upratovanie by však nemalo ostať len na úrovni obytných priestorov – poriadne upratovanie si zaslúžia aj vaše financie.

 

Otázka riešenia osobných financií nie je práve najobľúbenejšou témou. Existujú však otázky, ktoré by ste si rozhodne mali položiť: Máte dostatočné úspory? Mohli by ste ušetriť nejaký z vašich pravidelných výdajov? Máte nevyrovnané podlžnosti? Robíte všetko preto, aby boli vaše pôžičky splatené? Mike Sullivan, osobný finančný poradca neziskovej organizácie Take Charge America v tom má jasno „Je dôležité organizovať a rozvíjať svoje plány za účelom dosiahnutia väčšej finančnej nezávislosti.“ My vám prinášame 4 tipy, ktoré by ste vo svojom finančnom jarnom plánovaní mali rozhodne zvážiť.

 

1. Obnovte svoj rozpočet

Realistický rozpočet je nástrojom číslo jedna vo vašom finančnom arzenále. Pozrite sa na to, na čo míňate najviac a koľko peňazí z vášho rozpočtu si odkladáte na splnenie vašich cieľov (auto, dom či byt). Skúste sa zamyslieť nad tým, ako môžete vaše finančné zvyklosti pozmeniť. Sú vaše výdaje prevažne naplnené nevyhnutnými potrebami alebo tým, čo chcete? Pretože nie sú potreby ako potreby. Skúste si vytvoriť zoznam, ktorý vám pomôže splniť vaše dlhodobé ciele.

 

2. Vyskúšajte mobilné aplikácie

V prípade, že nemáte čas na spisovanie všetkých vašich finančných možností aj nemožností, vyskúšajte niektorú z mobilných aplikácií na spravovanie osobných financií. Aplikácie sa líšia minimálne, niektoré poskytujú správu viacerých účtov, prípadne dokážu spravovať účty v rôznych menách, dokážu viesť podrobné štatistiky či dokonca spravovať hypotéky. Skúste napríklad aplikáciu Wallet, eÚčty.cz alebo aplikáciu zo Slovenska RQ Money. Určite stojí za spomenutie aj náš internet banking. Môžete v ňom spravovať svoj rozpočet a sledovať, za čo najčastejšie platíte. Pravidelné návštevy vám pomôžu sprehľadniť všetky vaše výdaje a tiež poskytnú prehľad o tom, na čo míňate. 

 

3. Poriadok v platení účtov

Vytvorte si kalendár, ktorý vám pomôže s termínmi splatenia rôznych účtov či splátok hypoték. Mať zaužívaný proces v tejto veci je dôležité pre rodiny, páry či spolubývajúcich. Vďaka tomu, že si vytvoríte včasné pripomienky sa vám už nestane, že zmeškáte datum splatnosti niektorého z vašich účtov či kreditných kariet.

 

4. Skontrolujte si svoje poistné zmluvy

Prejdite si svoje poistné zmluvy, prípadne kontaktujte svojho poskytovateľa poistenia ohľadom možnosti zmeny poplatkov. Informujte sa o možnostiach nižších sadzieb z poistenia auta, domu či životného poistenia. Nižšia sadzba vám uvoľní väčší počet peňazí, ktoré si budete môcť odložiť napríklad na váš sporiaci účet.
 


 

Kategórie:

Voľný čas