späť

Ako funguje bezúročné obdobie pri kreditnej karte?

Niektorí z vás sa nás pýtali, ako je možné, že platia všetky úroky na mKreditke, aj keď majú nastavenú automatickú splátku napríklad na 90%. Má to svoje vysvetlenie - prečítajte si, ako správne splácať, aby ste mohli využiť bezúročné obdobie.

 

V mBank máte k dispozícii takzvané bezúročné obdobie v dĺžke až 54 dní. Počas tohto obdobia si smiete požičiavať peniaze od banky, ale nemusíte za to zaplatiť žiadne úroky. Jednoducho vrátite presne toľko, koľko ste si požičali. Jedinou podmienkou je splatiť úplne všetko do konca bezúročného obdobia.

 

Nemáte čas čítať celý článok? Pustite si aspoň naše video

 

 

 Vysvetlime si to pekne od začiatku:

 1. Kúpite si kreditnú kartu od mBank
 2. Ihneď pri zriadení karty si zvolíte, kedy chcete dostávať mesačný výpis transakcií. Od toho sa potom totiž odvíja dátum, dokedy musíte vypožičané peniaze splatiť.
 3. Platíte kreditkou
 4. Každých 30 dní vám automaticky pošleme výpis transakcií a pripomenieme vám v ňom, do akého dátumu je potrebné splátku odoslať. Od dátumu vyhotovenia výpisu máte ešte 24 dní na splatenie požičanej sumy. Celkové bezúročné obdobie je tak maximálne 54 dní.
 5. Skôr ako uplynie 54 dní, musíte splatiť VŠETKY svoje záväzky plynúce z používania účtu ku kreditnej karte.

 

Odporúčame teda zladiť výpisy s dátumom výplaty - aby ste po uplynutí 24 dní od prijatia výpisu vždy mali peniaze na konte. Napríklad:

 • Viete, že výplata vám na účet príde vždy najneskôr 10. deň v mesiaci.
 • Dátum, kedy chcete dostávať výpis, nastavíte na 20. deň v mesiaci.
 • Keď vám príde výpis 20. mája, máte na splatenie celej čiastky čas do 13. júna. Tým získate trojdňovú rezervu pre prípad, že sa výplata oneskorí, a zároveň z nej ešte nestihnete skoro nič minúť, takže vám zostane na splátku.
 • Keď koniec bezúročného obdobia pripadne na nedeľu alebo štátny sviatok, posúva sa dátum splatnosti na prvý nasledujúci pracovný deň.

 

Pokiaľ do dňa splatnosti uhradíte dlžnú sumu v plnej výške, neplatíte vôbec žiadne úroky. A práve na to niektorí z vás zabudli a zvolili si taký spôsob splácania, kvôli ktorému úroky platia. Neuvedomili si, že: Ak načas splatíte napríklad iba 90 % z požičanej sumy, nenaúčtujú sa vám úroky len za zvyšných 10 %, ale za plných 100 %!

 

 

V zásade máte tri možnosti, akým spôsobom splátku hradiť:

 1. Môžete si nastaviť 100 % automatickú splátku.
  To je niečo ako inkaso - každý mesiac sa vám z mKonta strhne celková čerpaná čiastka z posledného výpisu, ktorú je potrebné splatiť, a odošle sa na účet vedený ku kreditnej karte. Tým pádom sa vám nikdy nestane, že by ste splátku zaplatili neskoro. Táto služba vás vyjde na 1€ mesačne.
   
 2. Môžete si nastaviť 3 % - 99 % automatickú splátku.
  Aj v tomto prípade ide o inkaso, ale bez poplatku. Avšak, ak nesplatíte celý dlh pred skončením bezúročného obdobia, úroky sa vám naúčtujú! Použime znovu príklad napísaný vyššie: Nastavili ste si automatickú splátku vo výške 90 %, ktorá sa vždy odošle v deň výplaty, teda 10. júna. Kartou ste na prelome apríla a mája zaplatili 200€. Túto transakciu uvidíte na výpise z 20. mája. 12. júna odíde splátka vo výške 180€. Vy ale nebudete platiť úroky len zo zvyšných 20€. Naúčtujú sa vám za celých 200€. Neuhradených 10 % sa prevedie do ďalšieho mesiaca (a zúročí sa podľa aktuálneho úrokového lístka).
   
 3. Môžete splatiť 100 % bez využitia automatickej splátky. 
  A nakoniec je tu pre zábudlivých trochu riskantná možnosť. Stačí si spomenúť a 100 % dlžnej sumy splatiť ručne prevodom z ľubovoľného bankového účtu priamo vo svojom internetovom bankovníctve alebo vkladom hotovosti na pošte. Tým sa vyhnete úrokom a nebudete musieť platiť poplatok za automatickú splátku. Len si hlavne nezabudnite dať pripomienku do kalendára, nech dátum splatnosti neprešvihnete!
   

Na záver radšej ešte upozorňujeme, že bezúročné obdobie platí len pre všetky vaše bezhotovostné operácie. Na hotovostné transakcie, ako je výber z bankomatu, sa vzťahujú pravidlá z úrokového lístka.