späť

Sledujete paradox? Sadzby úverov na medzibankovom trhu klesajú a v bankách stúpajú.

 

Pozn.: napísané 5.12.2009 pred vyrovnaním základných úrokových sadzieb NBS na úroveň ECB, ku ktorému došlo 9.12.2008.


Určite pozorujete zaujímavý fakt na bankovom trhu. Centrálne banky znižujú základné úrokové sadzby, okrem iného aj na rozhýbanie úverového trhu, o dosiaľ nevídané %, naposledy teraz ECB o 0,75%. Bankoví analytici zníženie kľúčových sadzieb ECB avizovali ešte v novembri. Samozrejme, NBS bude tento krok hneď pri najbližšom zasadnutí bankovej rady nasledovať a tak sa kľúčové sadzby NBS na Slovensku dostanú do čísel, ktoré tu hádam ešte neboli. Aké môžeme čakať kroky od našich bánk (vrátane mBank)? S odvolaním sa na zníženie úrokových sadzieb znížia úroky na vkladoch (predpokladám, že okamžite), ale s odvolaním sa na globálnu finančnú krízu neznížia úrokové sadzby na úveroch. Kto sa so mnou staví, že to tak bude? Čo z toho vyplýva? Že si banky z nás klientov robia srandu a zdierajú nás. Vrátane našej mBank. Finančnou krízou sa dá zdôvodniť každé zvýšenie v neprospech klienta.


Slovenské banky majú toľko hotovosti, že nevedia čo s ňou a ukladajú si stovky miliárd Sk v NBS.
Dennodenne sme (teda ja určite) priam zavalení reklamou a ponukou bánk na predschválené úvery, na zvýšenie limitov na kreditke a pod. Takže kde je tá kríza a dôvod na zvýšenie poplatkov a úrokových sadzieb?


Pozrime sa na postup mBank. K 1. 12. 2008 zvýšila úrokové sadzby na hypoúveroch. Mám hypoúvery v iných bankách, tak som si chcel reštrukturalizovať svoje úverové portfólio.Ale pri tých úrokových sadzbách by bol pre mňa nezmysel meniť, veď mať o 1,5% vyššiu úrokovú sadzbu a ešte platiť 4% „storno“ poplatok je nezmysel. Aj keď musím priznať, že myšlienka kombinovať vklady v mBank so znížením úroku na úveroch je veľmi zaujímavá. Chcel som zistiť, ako vplýva finančná kríza na „ochotu“ dávať rizikové hypoúvery v mBank.  Zadal som preto nasledujúce podmienky, som pár dni zamestnaný, s dobou neurčitou, bez skúšobnej doby, chcem si požičať  toľko, koľko mi v kreditnej analýze vyjde ako maximum, chcem by som hypoúver na 100% hodnoty bytu. Po vypracovaní predbežnej analýzy bol záver pracovníka banky taký, že OK, môžem hypoúver dostať, ale bude to za nejakých 7%. Bankám (teda mBank) nerobí problém naďalej pozičiavať aj „rizikovým“ klientom, akurát si za to chcú nechať viac zaplatiť.  Samotné banky uvádzajú , že čo sa týka nesplácania hypoúverov na Slovensku, zatiaľ je % nesplácaných úverov mizivé a nemajú dôvod robiť kvôli tomu nejaké opatrenia. A že hodnota založených nehnuteľnosti zatiaľ klesá? Bankám to môže byť úplne jedno, pokiaľ klienti splácajú. K stanoveniu hodnoty nehnuteľnosti by som tiež vedel povedať svoje.  Ale aby som nebol len kritický k našej mBank. Verím, že im „bezpoplatkový“ prístup dlho vydrží a že klienti začnú prechádzať do mBank v čo najväčšom počte a tak vytvoria reálny tlak na banky, aby nás prestali zdierať a začali sa správať normálne, s primeraným finančným apetítom. Aj tak sa čudujem, prečo ľudia masovo neprechádzajú do mBamk. Veď platiť dnes za vedenie účtu, za pohyby na účte, keď mám možnosť v mBank zadara sa mi zdá hlúposť. Viem, že slováci sú veľmi konzervatívni a majú najradšej kamenné domy, ale verím, že hlavne mladšia generácia postupne prejde na „bezpoplatkový“ mBank profil.


Čím nás viac odíde z kamenných bánk, tým skôr budú musieť nenažraní  bankári v kamenných bankách zísť z hrušky dole a nasledovať príklad mBank. Tak v tom mBank všetci pomáhajme, aj kritikou  

Kategórie:

Produkty