späť

Sledujete paradox? Sadzby úverov na medzibankovom trhu klesajú a v bankách stúpajú.

 

Pozn.: napísané 5.12.2009 pred vyrovnaním základných úrokových sadzieb NBS na úroveň ECB, ku ktorému došlo 9.12.2008.


Určite pozorujete zaujímavý fakt na bankovom trhu. Centrálne banky znižujú základné úrokové sadzby, okrem iného aj na rozhýbanie úverového trhu, o dosiaľ nevídané %, naposledy teraz ECB o 0,75%. Bankoví analytici zníženie kľúčových sadzieb ECB avizovali ešte v novembri. Samozrejme, NBS bude tento krok hneď pri najbližšom zasadnutí bankovej rady nasledovať a tak sa kľúčové sadzby NBS na Slovensku dostanú do čísel, ktoré tu hádam ešte neboli. Aké môžeme čakať kroky od našich bánk (vrátane mBank)? S odvolaním sa na zníženie úrokových sadzieb znížia úroky na vkladoch (predpokladám, že okamžite), ale s odvolaním sa na globálnu finančnú krízu neznížia úrokové sadzby na úveroch. Kto sa so mnou staví, že to tak bude? Čo z toho vyplýva? Že si banky z nás klientov robia srandu a zdierajú nás. Vrátane našej mBank. Finančnou krízou sa dá zdôvodniť každé zvýšenie v neprospech klienta.


Slovenské banky majú toľko hotovosti, že nevedia čo s ňou a ukladajú si stovky miliárd Sk v NBS.
Dennodenne sme (teda ja určite) priam zavalení reklamou a ponukou bánk na predschválené úvery, na zvýšenie limitov na kreditke a pod. Takže kde je tá kríza a dôvod na zvýšenie poplatkov a úrokových sadzieb?


Pozrime sa na postup mBank. K 1. 12. 2008 zvýšila úrokové sadzby na hypoúveroch. Mám hypoúvery v iných bankách, tak som si chcel reštrukturalizovať svoje úverové portfólio.Ale pri tých úrokových sadzbách by bol pre mňa nezmysel meniť, veď mať o 1,5% vyššiu úrokovú sadzbu a ešte platiť 4% „storno“ poplatok je nezmysel. Aj keď musím priznať, že myšlienka kombinovať vklady v mBank so znížením úroku na úveroch je veľmi zaujímavá. Chcel som zistiť, ako vplýva finančná kríza na „ochotu“ dávať rizikové hypoúvery v mBank.  Zadal som preto nasledujúce podmienky, som pár dni zamestnaný, s dobou neurčitou, bez skúšobnej doby, chcem si požičať  toľko, koľko mi v kreditnej analýze vyjde ako maximum, chcem by som hypoúver na 100% hodnoty bytu. Po vypracovaní predbežnej analýzy bol záver pracovníka banky taký, že OK, môžem hypoúver dostať, ale bude to za nejakých 7%. Bankám (teda mBank) nerobí problém naďalej pozičiavať aj „rizikovým“ klientom, akurát si za to chcú nechať viac zaplatiť.  Samotné banky uvádzajú , že čo sa týka nesplácania hypoúverov na Slovensku, zatiaľ je % nesplácaných úverov mizivé a nemajú dôvod robiť kvôli tomu nejaké opatrenia. A že hodnota založených nehnuteľnosti zatiaľ klesá? Bankám to môže byť úplne jedno, pokiaľ klienti splácajú. K stanoveniu hodnoty nehnuteľnosti by som tiež vedel povedať svoje.  Ale aby som nebol len kritický k našej mBank. Verím, že im „bezpoplatkový“ prístup dlho vydrží a že klienti začnú prechádzať do mBank v čo najväčšom počte a tak vytvoria reálny tlak na banky, aby nás prestali zdierať a začali sa správať normálne, s primeraným finančným apetítom. Aj tak sa čudujem, prečo ľudia masovo neprechádzajú do mBamk. Veď platiť dnes za vedenie účtu, za pohyby na účte, keď mám možnosť v mBank zadara sa mi zdá hlúposť. Viem, že slováci sú veľmi konzervatívni a majú najradšej kamenné domy, ale verím, že hlavne mladšia generácia postupne prejde na „bezpoplatkový“ mBank profil.


Čím nás viac odíde z kamenných bánk, tým skôr budú musieť nenažraní  bankári v kamenných bankách zísť z hrušky dole a nasledovať príklad mBank. Tak v tom mBank všetci pomáhajme, aj kritikou  

Kategórie:

Produkty

Komentár (14)

Pridať komentár

aký zisk mala mBank v minulom roku? a v roku 2008 a 2007? aha žiadny, stále v strate :-(( akcionári sa potešia, všetko zadara len tak ďalej :-)))

UPLNY SUHLAS

Takze realne to v mBank funguje takto: ziadal som o mHypoteku, som zamestnany na stabilnej pozicii odborneho specialistu a fluktuacia je v tomto zaradeni takmer nulova. Mam zmluvu na dobu neurcitu a potreboval som pozicat asi len 20% zakladanej nehnutelnosti, poradca mi vypocital, ze si mozem zaziadat 1,2 mil. Sk ale mne stacilo 0,75 mil.Sk a tak sa zdalo byt vsetko priechodne. Lenze po dlhom cakani ktore ma zdrzalo natolko, ze ak by som nedokazal tento financny obnos vykryt po vlastnej osi, tak by som prisiel o spominanu nehnutelnost v hodnote 3,5 mil. Sk. A najlepsie bolo arogantne vyjadrenie mBanky, ze pri zamietnuti hypoteky nemusia uvadzat dovod, co je sice pravda, ale ku klientovi by sa snad mohla banka spravat aj podla etickeho kodexu bank, ktory hovori jasne, ze banky vysvetlia dovod a ponuknu alternativu, no mne ponukli, len zaryte mlcanie a arogantny postoj nadradeneho clanku spolocnosti. Dakujem za taku komunikaciu s klientom, mali si dat rovno do loga, "Klient je pre nas hovno!" a bol by som vedel kam lezem, resp. by som vedel, ze tam liezt nemam.

Otik:
To, že autá, pohonné hmoty, oblečenie a iné veci na Slovensku sú podstatne drahšie ako inde v Európe ťa neštve? Hypo si berieš jednu až dve za život. Aut si kúpiš šesť za život, tankuješ raz za týždeň, atď. Pričom keď si kúpiš byt na hypo za tých tridsať rokov preplatíš asi raz toľko, tvoj byt strojnásobí hodnotu a k tomu ešte reálna hodnota peňazí klesá - dnes 500,-eur rovná sa 300,- eur o 15 rokov. Takže čo, je to zlý biznis aj za tie peniaze? Keď pôjde nafta hore na 1,50eur prestaneš tankovať? Proste kým sa to bude predávať, tak pôjde cena hore, prestane sa nakupovať cena pôjde dole. Kým budeme ochotný to kúpiť za takú cenu, tak si budú obchodníci a banky zvyšovať svoje zisky. Poradoxom je, že po zvýšení úrokových sadzieb mBank zaznamenala zvýšený dopyt po hypo.

váš komentár

Jedneho krasneho slnecneho dna aj tak budu musiet banky zavriet :) pretoze uz im tam nebude mat kto chodit :D

Pracujem v istej banke a tento postreh je naozaj pravdivy

Nastastie ja mam v zmluve s kamennou bankou 6M BRIBOR + 1%, takze som uplne vysmiaty teraz....

v sucasnosti ma mBank prirazku na 3M Bribor 3,5%. :( mBank by mohla na svojej stranke v sadzobniku uvadzat aj aktualnu vysku prirazky. Ved nakoniec 1500 Sk za zmenu zmluvnych podmienok moze priniest ovela vacsiu usporu na urokoch.

Problem je ze ten fix navysernie pre mBank uz nieje 1 az 2 % ale 3 az 4 % co je znacny rozdiel, hlavne ked je nemenny po celu dobu uveroveho vztahu. K tomuto fixu sa uz len pripocitava od 1.1.2009 3m EURIBOR.

no teraz si matne spomina, ze hypoteka mala urocenie zavisle na NBS + nejaky fixny pre mBank ... cize cize urocenie nie je fixne (fixne je len navysenie pre mBank nieco medzi 1 az 2%) ale je zavisle len od sadzby NBS ... teraz neviem ako sa ten ukazovatel presne vola ...

bilancny mechanizmus je fasa ale len v pripade ak tie peniaze neminiem vsetky, inak je bezpredmetny :-)

Ja to vidim takto:
pri 20 rocnej viazanosti a uvere 2 mil. ti rozdiel 1% v urokovych sadzbach urobi 1185 sk na splatke mesacne. To mBank usporou 100 Sk za vedenie uctu nema sancu zachranit. (jedina sanca je bilancy mechanizmus, ale aj tu je na zvazenie, ci radsej nezobrat nizsi uver alebo ho predcasne nesplatit). Najhorsie na tom je ze sa upisujes na marzu (ktora sa uz v case nemeni), ktora je teraz neumerne vysoka. Tak mam pocit ze sa im s konkurencnej vyhody, ktoru mali stal nastroj ich vlastnej sebevrazdy.

:-)

Vyrazne zvysit marzu k hypouverom je prejavom nenazranosti alebo diletantizmu?