späť

Poznáte rozdiely medzi platobnými kartami?

 

 

Na prvý pohľad vyzerajú všetky rovnako. Dve karty, obe sú z plastu, rovnako veľké, majú na sebe vaše meno a ďalšie identifikačné údaje. Myslíte si, že je jedno, ktorú použijete? Nenechajte sa zmiasť, každá vám totiž bude slúžiť trochu inak. S oboma síce v obchode zaplatíte, ale za trošku iných podmienok. Radi vám pomôžeme vysvetliť rozdiely, ktoré „debetku“ a „kreditku“ stavajú do opačnej strany ringu.

 

 

Platobná karta je už dnes každodennou súčasťou väčšiny ľudí. Ťažko si bez nej vieme predstaviť aj bežný nákup drobností. Aj napriek tomu, že ju čím ďalej tým viac ľudí nahradzuje mobilným platením, stále patrí k stáliciam moderného spôsobu platenia a nutnosti výberu peňazí z bankomatu. Za pojmom platobná karta sa ale skrývajú dve kategórie, ktoré sa od seba značne odlišujú – ide o debetnú kartu a kreditnú kartu. Aký je medzi nimi rozdiel?

 

 


DEBETNÁ KARTA
Táto karta slúži ku každodennému plateniu nákupov z peňazí, ktoré máte na svojom bežnom účte. Pokiaľ na účte máte dostatok financií, debetná karta vám poslúži skvele. V momente keď peniaze vyčerpáte, s kartou už nebude možné platiť.

 

 

KREDITNÁ KARTA
Na rozdiel od debetnej karty, kreditka nie je viazaná na bežný účet. Využívate peniaze banky, ktoré môžete čerpať do výšky predom určeného úverového limitu. Tieto peniaze ale musíte vrátiť podľa pravidiel, ktoré sú vopred stanovené. Výhodou je aj tzv. bezúročné obdobie, kde sa vám za pôžičku neúčtujú úroky. Každá banka si dĺžku tohto obdobia stanoví sama. Aby ste na to náhodou nezabudli, môžete si nastaviť automatické splátky k tzv. dni konca zúčtovacieho obdobia. Týmto dátumom končí jedno a začína druhé zúčtovacie obdobie a býva raz mesačne.

 

 

A to už je veľký rozdiel, nemyslíte?
Kreditné karty majú rozhodne svoje výhody. Aké to sú?

  • Cashback – tento pojem znamená, že môžete čerpať odmeny za uskutočnené platby. Či už formou vrátenia časti peňazí, alebo v rámci rôznych programov, ktoré sú vám s kreditnou kartou ponúknuté.
  • Poistenie – kreditné karty ponúkajú rôzne poistenia, ktoré sa automaticky vzťahujú na držiteľa karty.
  • Oceníte ju pri rezervácii hotelov – nemusíte si nechávať blokovať peniaze na vlastnom účte, nakoľko vám postačia prostriedky kreditnej karty.
  • Požičanie auta – táto výhoda vás poteší predovšetkým v zahraničí, pokiaľ si niekde chcete vypožičať automobil. Na debetnú kartu vám ho požičovne často neprenajmú, ale na kreditku už áno.
  • Pomôže vám prekonať zložité obdobie (krátkodobo) – potrebujeme mať rezervu vo vrecku? Kreditka poslúži ako opora na prekonanie tohto obdobia. Veľké projekty ale financujte iným druhom úveru!
  • Stačí ju mať raz – pokiaľ vám ju banka raz schváli, môžete ju využívať opakovane bez ďalších žiadostí v banke. Ak potrebujete časté malé a krátkodobé úvery, je to vhodný pomocník.

 

 

Pri používaní kreditky je dôležité dať si pozor na to, aby sa vám platby nevymkli z rúk. Sú s ňou spojené riziká, ktoré sme pre vás zhrnuli do niekoľkých bodov. Tie vám môžu slúžiť ako návod na to, ako kreditnú kartu rozumne používať.

  • Starostlivo zvážte výšku limitu – posúďte sami, koľko si môžete dovoliť požičať. S tým je spojené aj rozumné zváženie vlastnej schopnosti tzv. „mínus“ splatiť.
  • Vzdelávajte sa! Naštudujte si parametre kreditnej karty ešte predtým, než si ju vybavíte. O čom je reč? Napríklad poplatky, ktoré sa väčšinou platia za vedenie karty, za rezerváciu limitu a za bezhotovostné transfery. To všetko sa prejaví vo vašich útratách.
  • Pozor na bezhotovostné transakcie – za tým sa skrývajú poplatky za výbery z bankomatu, ktoré bývajú u kreditiek pomerne drahé a nevzťahuje sa na nich bezúročné obdobie.
  • Poplatky sa môžu objaviť aj u platobných príkazov z účtu kreditnej karty.
  • Na kreditnú kartu nie je vhodné požičiavať si veľký objem peňazí,  nakoľko má táto karta relatívne vyššie úrokové sadzby. Pokiaľ teda uvažujete o požičaní väčšej čiastky, zvážte radšej financovanie cez spotrebiteľský úver.
  • Vysoký limit na kreditnej karte vás môže znevýhodniť pri žiadosti o hypotéku, nakoľko v očiach finančnej inštitúcie takýto limit zhoršuje vašu kreditnú kapacitu. Zvoľte si tak limit rozumne aj vzhľadom k takým okolnostiam, ktoré môžu nastať v blízkej budúcnosti.


 

Ako vidíte, pri rozhodovaní o kreditnej karte treba byť zodpovedný a zistiť si všetky potrebné informácie. Veríme, že pri správnom používaní môžu výhody prevážiť riziká. Pokiaľ premýšľate nad kreditkou, pomôžeme vám s výberom. Platí totiž, že k šťastnému vzťahu vás a vašej karty platia naše kreditkové rady: využívajte bezúročné obdobie, splácajte včas, hľadajte najvýhodnejšiu ponuku pre vás, spoznajte výhody kreditky a používajte ju správne.

 

 

Vyberajte potom podľa svojich priorít – pokiaľ ste klient/ka, ktorý/á nepotrebuje využívať peniaze mimo bezúročného obdobia, ale napríklad veľa cestujete, hľadajte kreditku s výhodnými kurzami.

 

 

Naopak, pokiaľ len výnimočne potrebujete peniaze napríklad na nákup elektroniky a nemáte celú čiastku okamžite po ruke, môžete si rozdeliť platbu na 3 mesiace. Hľadajte tak kartu s nižšou úrokovou sadzbou alebo s poistením predĺženej záruky, čo je služba, ktorú ponúkajú predajne (napr. elektroniky) za pár centov až eur a je tu tak priestor na zníženie nákladov.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategórie:

Aktuality, Produkty