späť

Plaťte mobilom! Je to bezpečnejšie, než si myslíte

Úvodný obrázok - mobilné platenie

Okolo platenia mobilom koluje veľa fám, ktoré často pochádzajú z našej nevedomosti. Často bola pre mnohých predstava, že by platili obyčajným priložením mobilu k terminálu ešte nedávno ťažko uveriteľná.  Neistota, či je tento druh platby bezpečný, ale nie je na mieste. Platenie mobilom je totiž bezpečnejšie než ostatné druhy platieb. Ako to je možné? Pripravili sme vám prehľad dôvodov prečo.

 

 

Rok 2020 praje bezkontaktnému plateniu

Viac než inokedy tento rok vstupuje do popredia jedna z výhod bezkontaktného platenia, ktoré sme si v minulosti nevšímali – bezpečnosť z hľadiska hygieny. Nie je potrebné vyberať peniaze alebo mince, riešiť ich dezinfekciu, ktorá je navyše iba čiastočná. Pri platení mobilom priložíme mobil k terminálu a je to. Nedôjde k žiadnemu dotyku ani prenosu baktérií alebo vírov.

 

 

Nehovorte, čo nemusíte

Ďalšia z výhod mobilného platenia, ktorá chráni vaše súkromie je, že sa obchodník nedozvie žiadne citlivé informácie. Pri platbách dochádza k vygenerovaniu tokenu, ktorý si môžeme predstaviť napríklad ako virtuálnu kartu. Tá má unikátne číslo a pri transakcii sa tak neuvádza skutočné číslo vašej platobnej karty, ale číslo tohto tokenu. Vďaka tejto forme platby tak nikto nezistí citlivé informácie a vy nikomu nepoviete číslo vašej skutočnej karty.

 

 

Biometria – čo to je?

Pokiaľ ste ešte neskúšali platenie mobilom, možno vás prekvapí schválenie platby. Na rozdiel od platobných kariet je omnoho sofistikovanejšie a tiež jednoduchšie. Ponúka hneď niekoľko variant. Poďme si ich predstaviť! Okrem potvrdzovania PINom, ktorý je k dispozícii totiž môžete potvrdzovať platby tiež pomocou biometrických prvkov – ide o vaše jedinečné charakteristiky ako je napríklad odtlačok prstu, vzhľad očnej dúhovky alebo rysy vašej tváre. Tie pomocou smart telefónu môžu slúžiť k overeniu platcu a potvrdeniu platby. Záleží na type vášho telefónu a či tento druh overenia umožňuje.

Jedinečnosť odtlačku vášho prstu, palcu, dúhovky alebo rysov tváre sa v súčasnej dobe považuje za jeden z najbezpečnejších druhov overovania. Menší problém nastáva pri overovaní tvárou v čase povinného nosenia rúšok. Ale aj napriek tomu stále platí možnosť potvrdenia platby odtlačkom prstu – overovacie metódy si môžete nakombinovať ako chcete.

 

 

Online nákupy jednoducho a rýchlo

Veľmi jednoduché platenie ocenia milovníci online nakupovania na mobile. Stačí mať totiž prepojenú kartu s mobilom a zaplatiť pomocou Apple Pay alebo Google Pay. Nemusíte vypĺňať zdĺhavé informácie o karte a zdržiavať sa so zadávaním dlhých čísel. Platbu overím opäť pomocou vašej biometrie alebo zadaním PIN kódu. Jednoduchšie to už nemôže byť!