späť

Platenie cez Apple Pay či Google Pay je bezpečné a rýchle

Určite ste sa už stretli s tým, že zákazník pred vami namiesto hotovosti či platobnej karty použil pri platení svoj mobilný telefón. Umožňujú to aplikácie Google Pay a Apple Pay, ktoré sú pravdepodobne nainštalované aj vo vašom smartfóne.

Patríte medzi tých konzervatívnejších zákazníkov, ktorých cesta k moderným technológiám je o čosi dlhšia? Obávate sa bezpečnosti bezkontaktných platieb mobilnými zariadeniami? Myslíte si, že je náročné „vložiť“ platobnú kartu do mobilu? Veríme, že týmto článkom zmeníte váš pohľad, prípadne, že vám poskytneme odpovede na viaceré vaše otázky.

 

 

V dnešnom článku sa dozviete:

  • aký je rozdiel medzi Google Pay a Apple Pay
  • ako si nahrať karty do vášho telefónu
  • ako sa dá platiť hodinkami
  • aké sú najväčšie výhody platenia mobilným zariadením

 

 

Apple Pay alebo Google Pay? Záleží od výrobcu vášho zariadenia

Apple Pay aj Google Pay sú služby umožňujúce bezkontaktné platenie prostredníctvom mobilných zariadení. Rozdiely medzi nimi sú minimálne a to, ktorú z nich budete na platenie využívať, záleží od výrobcu vášho zariadenia. Ako už názov naznačuje, Apple Pay je pre vás dostupný, ak máte zariadenie od spoločnosti Apple s operačným systémom iOS – iPhone, iPad,... Naopak, ak máte zariadenie so systémom Android, využívať budete Google Pay.

 

 

Ako funguje platenie telefónom?

Platenie telefónom je úplne jednoduché. Jediné, čo musíte urobiť, je vytiahnuť telefón, prebrať obrazovku zo spánku, pri vyšších sumách telefón odblokovať. Potom len priložíte telefón k platobnému terminálu, presne tam, kde ste boli zvyknutí prikladať platobnú kartu. Aby však platenie telefónom fungovalo, musí podporovať NFC platby. Či váš telefón má funkciu NFC, zistíte v užívateľskom manuáli.

Aby ste ale mohli začať platiť telefónom, je potrebné si kartu najskôr do zariadenia nahrať. Postup je v podstate rovnaký pri obidvoch službách.

  1. Nainštalujte si aplikáciu mBank – okrem možnosti platieb získate vo vašom mobilnom zariadení množstvo ďalších užitočných a praktických funkcií.
  2. Otvorte si aplikáciu Wallet (v zariadeniach Apple) alebo Google Pay (Android) a naskenujte svoju debetnú a/alebo kreditnú kartu, prípadne ju vyberte priamo v aplikácii mBank.
  3. Vyjadrite súhlas s podmienkami využívania služby a aktiváciu karty potvrďte PIN kódom, ktorým sa prihlasujete do aplikácie mBank.
  4. Plaťte bezkontaktne, pohodlne a bezpečne u všetkých obchodníkov, ktorí disponujú terminálmi pre bezkontaktné platenie.

 

 

Platiť môžete aj hodinkami

Ešte novší spôsob platenia za služby či tovary je prostredníctvom hodiniek. Samozrejme, musíte mať hodinky, ktoré bezkontaktné platenie umožňujú. Napríklad modely značiek Garmin (Garmin Pay) a Fitbit (Fitbit Pay), do ktorých je možné nahrať aj vaše karty z mBank.

Postup pridávania kariet je podobný, ako v prípade platenia mobilným telefónom. Do mobilu si nainštalujte aplikáciu Garmin Connect/Fitbit a spárujte ju so svojimi hodinkami. Procesom pridania karty vás bude sprevádzať aplikácia. Nakoniec si zvolíte štvormiestne heslo pre prípad potreby overenia počas platenia.

 

 

Platenie mobilom je bezpečné

Ak ste sa obávali o bezpečnosť platieb mobilom, môžete byť úplne pokojní. Je možné povedať, že vykonávanie transakcií cez mobil, napríklad pri platbe v online obchodoch je bezpečnejšie ako cez počítač. Ten je totiž možné napadnúť vírusom podstatne jednoduchšie ako mobilný telefón. Zablokovať kartu v prípade odcudzenia telefónu môžete rovnako, ako pri odcudzení fyzickej platobnej karty. Buď cez internetbanking alebo zavolaním na asistenčnú službu.

Medzi najväčšie výhody platenia mobilom cez Google Pay alebo Apple Pay patria:

  • komfort – mobil máte pri sebe v podstate stále, nepotrebujete peňaženku a nosiť/vyberať kartu
  • rýchlosť – stačí priložiť mobilný telefón k čítačke kariet
  • praktickosť – do mobilu si môžete nahrať viacero vašich kariet a pri platení sa rozhodnete, ktorú použijete.
  • vyššia bezpečnosť – zvážte kvalitné zaheslovanie telefónu
  • platby v obchode fungujú aj bez internetového pripojenia