späť

Úroky, mHYPOTÉKA a novinky v roku 2009

Rozhodol som sa, že prostredníctvom blogu vám napíšem niekoľko odpovedí naraz na množstvo otázok, ktoré sa počas posledných dní nazbierali na mFóre a viditeľne vás zaujímajú.

Tak poďme na to...Úrokové sadzby a ich určovanie, alebo prečo klesli úrokové sadzby na eMAX-e na 2,60% p.a.

Viem, že mnohých z vás nepotešilo zníženie sadzieb od 5. januára. Ani mňa nie. Pýtali ste sa či, sme nemohli znižovať sadzby postupne. Mohli, to by však malo len dočasný efekt, pretože od 15. Januára ECB znížila kľúčové sadzby znova a verte, že potom by bol ten pokles sadzieb podstatne výraznejší. Pamätám si, že na mFóre bol príspevok, ktorý hovoril „len aby tých 2,60% o chvíľu neznelo ako príjemná hudba“ alebo približne niečo v tomto zmysle. Keď sa dnes pozriete na úrokové sadzby na termínovaných vkladoch na trhu, možno už tých neviazaných 2,60% a množstvo bezplatných benefitov neznie tak zle, však?

Musíme sa pripraviť na to, že ak bude ECB chcieť ekonomiku eurozóny stabilizovať, znižovanie sadzieb bude pokračovať. Dnes však pracujeme na tom, aby sme čím skôr priniesli upgrade eMAX-u, čiže eMAX Plus a verím, že potom už nad výškou úrokovej sadzby nebudete musieť premýšľať.

Ako je to s mHYPOTÉKOU?


Na mFóre sa objavili otázky, alebo „zaručené správy“, že končíme s mHYPOTÉKOU. Úprimne povedané, očakával som, že tieto otázky prídu a to najmä vďaka tomu, že na mFórum môže svoje dojmy napísať slobodne každý z nás. Ako to teda je?

Minulý týždeň sme externým partnerom oznámili, že mHYPOTÉKY budeme predávať už iba prostredníctvom internej obchodnej siete mBank. Čo nás k tomu viedlo?

V dnešnom čase, kedy každý deň počúvame správy o tom, ktorý podnik má ťažkosti alebo sa chystá prepúšťať, sa musíme správať veľmi zodpovedne a  prijať opatrenia, aby sme sa nevystavovali vysokému riziku. To znamená, že aj keď budeme predávať mHYPOTÉKU už iba vo vlastnej obchodnej sieti, budeme posudzovať riziko podstatne prísnejšie, aby sme sa v budúcnosti vyhli prípadným problémom pri ich splácaní.

Čo chystáme ďalej?

Viem, že všetci očakávate, kedy už konečne prídu nové produkty. Je to veľký dlh, ktorý voči vám cítime. Nové produkty sú pre nás najvyššou prioritou. Hneď ako sme dokončili eurokonverziu, dali sme sa do práce na produktoch mKREDITKA a mFONDY.

Pripravujeme už finálne nastavenia, aby sme v krátkej dobe začali s poslednými testmi. Ak chcete vedieť niečo o architektúre kreditných kariet, pozrite sa na stránky českej mBank. Naše kreditky budú takmer identické, pričom by sme pri spustení radi ponúkli karty už aj s poistením. Prví z vás, ktorí sa budú môcť ku kreditkám dostať, budú tí, ktorí aktívne využívajú svoje mKONTO. Na základe vašich obratov vám ponúkneme adekvátny limit na kreditku a 3 rôzne tarify. Jedna z nich bude určite bez poplatku. Ponuku na vydanie karty vám pošleme my. Ostatní z vás budú môcť požiadať o kreditnú kartu buď cez web alebo v našich mKioskoch a Finančných centrách, podobne ako pri mHYPOTÉKE alebo mPÔŽIČKE.

Vývoj nových úverov plánujeme zamerať na produkty pre financovanie spotreby, čo je inak povedané aj „motor ekonomiky“. Tešiť sa môžete na nový rad úverov. Zameriame sa na účely financovania vybavenia domácnosti, rekonštrukcie bývania, ale aj na financovanie nákupu automobilov, kde sa chceme spojiť aj s vybraným predajcom áut a priniesť vám zaujímavú ponuku.

Pri vývoji úverových produktov nevynecháme ani podnikateľov. Zameriame sa na dva základné produkty, ktorými budú kontokorenty a kreditné karty. Aj tu bude platiť pravidlo, že tí, ktorí budú najaktívnejšie využívať svoje mKONTO Biznis,dostanú sa k týmto úverom najskôr.

Všetky tieto produkty plánujeme priniesť v tomto roku. Budeme sa snažiť nájsť aj priestor na vylepšenia v internet bankingu a zapracovať aj niektoré z požiadaviek, o ktorých nám na mFóre píšete.

Som presvedčený, že tento rok prinesie množstvo zmien, ale pevne verím, že v mBank sa dočkáte len tých pozitívnych.

Prajem vám veľa úspechov!

Kategórie:

Zo života banky