späť

Bezpečná mBank- 6.časť - Riziká pri používaní verejných počítačov a WiFi sietí

Bezpečná mBank

Vážení klienti,


Projekt Bezpečná mBank sa chýli ku koncu.

V predposlednom dieli nášho seriálu by sme vás radi upozornili na riziká spojené s používaním verejných počítačov a verejne prístupných bezdrôtových sieti.

Každý z nás už niekedy pracoval s verejným počítačom, napríklad v knižnici, či internetovej kaviarni, alebo sa pripojil cez WiFi v obchodnom centre, reštaurácii, kaviarni... Viete ale, aké základné pravidlá bezpečnosti treba dodržiavať, aby ste sa nevystavili zbytočnému riziku?

 

Ako bezpečne pracovať na verejnom počítači


•    Pokiaľ je to možné, pracujte na internete pomocou bezpečného prehliadača, ktorý napríklad automaticky zabraňuje ukladaniu histórie, súborov cookies a podobne.
•    Ak nie je možné použiť bezpečný prehliadač, po ukončení práce odstráňte záznamy o svojej činnosti – skontrolujte, či ste v počítači nenechali uložené nejaké vaše súbory, heslá, zmažte históriu v prehliadači.
•    Nezabudnite sa odhlásiť z používaných aplikácii (e-mail, sociálne siete...). Nestačí iba zadať inú adresu, či zavrieť okno prehliadača.
•    Do verejne prístupného počítača nikdy neukladajte žiadne svoje prihlasovacie údaje, napríklad k e-mailu.
•    Buďte ostražití, dávajte si pozor na osoby, ktoré sa pohybujú okolo vás. Je možné, že chcú odpozorovať napríklad vaše prihlasovacie údaje.
•    A predovšetkým nikdy na verejnom počítači nepracujte s dôvernými informáciami, nezadávajte čísla platobných kariet ani sa neprihlasujte do Internet Bankingu. Riziko zneužitia je v týchto prípadoch vysoké.

Bezpečné využívanie verejných WiFi sietí


Väčšina laptopov a tabletov umožňuje pripojenie k verejnej bezdrôtovej sieti – WiFi. V reštaurácii, kaviarni, či na stanici sa tak môžete rýchlo a pohodlne pripojiť na internet. Aj tu sú však určité riziká a je dobré dodržiavať základné pravidlá a chrániť tak seba a svoj počítač.

•    Nielen pri práci na verejne prístupných bezdrôtových siatiach je nutné používať aktualizovaný antivírový program, firewall a programy proti spywaru a adwaru. Tie chránia váš počítač pred neoprávnenými zásahmi zvonku.
•    Pri používaní verejných WiFi sietí väčšinou nie je možné ovplyvniť spôsob šifrovania prenosu dát. Ak máte vo svojom počítači uložené akékoľvek citlivé informácie, zvážte investíciu do operačného systému, ktorý zahŕňa nástroje pre ochranu dát pomocou šifrovania. Taká investícia sa určite oplatí.
•    Nikdy nezadávajte čísla platobných kariet, alebo prihlasovacie údaje do Internet Bankingu. Ochránite tak svoje citlivé dáta pred zlodejmi, ktorí sa špecializujú na „odpočúvanie“ komunikácie prostredníctvom verejných bezdrôtových sieti.
•    Pokiaľ sieť prestanete používať, vypnite pripojenie. Znížite riziko napadnutia počítača.

Kategórie:

Bezpečnosť