späť

Jednu dobrú radu ti dám... Poraď si sám!

V živote sa stretávame s množstvom ťažkých situácií a rozhodnutí, na ktoré sami nestačíme, prípadne nemáme čas. Kto z nás by neuvítal dobrú radu? Nech sa týka čohokoľvek. Kúpy niečo vzácneho, dovolenky a v neposlednom rade financií. Tým sa chcem, pochopiteľne, venovať bližšie.

Prvou možnosťou, ako získať radu, sú finanční poradcovia. Na finančnom trhu pôsobí mnoho finančno-poradenských firiem. Len pár z nich je však skutočne poradenských. Sú to tie, ktoré sa snažia pre klienta vybrať najoptimálnejší produkt. Nie iba ten, ktorý sa dobre predáva alebo za ktorý dostanú najvyššiu sprostredkovateľskú províziu. Tieto firmy väčšinou nie sú vyhľadávané, iniciatíva skôr vychádza z ich strany.

Mnoho ľudí sa na druhej strane snaží byť sebestačnými. Aj pokiaľ ide o financie. Prípadne si nechajú poradiť alebo odobriť svoje rozhodnutie známymi, či rodinnými príslušníkmi. Že to poznáte? Ruku na srdce - čo však vie väčšina ľudí o financiách? Sme finančne gramotní? Hovoria za nás naše výsledky. To, ako sme poistení, kam ukladáme svoje úspory a pod. Výsledky sú rôzne. Od absolútnej spokojnosti, až po totálne fiasko.

Ako z tohto začarovaného kruhu von?
Opäť si dovolím zacitovať W. Buffeta, najbohatšieho muža sveta. „Nikdy neinvestujem do niečoho, čomu nerozumiem.“ Riadil som sa v živote radami mnohých. Cez kvetnaté reči manažérov rôznych firiem, zaručenými tipmi z kníh, až po rady mojich emócií. Výsledky boli rôzne. V princípe som sa však naozaj mnoho naučil. Prípadné straty sú zrejme neoddeliteľnou súčasťou procesu vzdelávania a získavania skúseností. Myslím si, že čím skôr človek začne robiť chyby v snahe učiť sa, tým lepšie. Menšie zakopnutia nebudú mať tak ďalekosiahle následky, akoby to mohlo byť v prípade, že sa učí s ťažko získanými peniazmi v rodinnom rozpočte.

Naskytá sa možnosť učiť sa aj zo skúseností druhých. Zopakovať to, s čím uspeli, vystríhať sa toho, čo im uškodilo.

Najdôležitejšie však je byť objektívne informovaný. Zisťovať si informácie, venovať im patričný čas, energiu a zvážiť dôsledky rozhodnutí. Určite si nechajte aj poradiť. No konečné rozhodnutie musí prijať každý z nás sám. Rovnako, ako niesť jeho dôsledky.

Osobne som presvedčený, že skutočné bohatstvo (pokiaľ sa bavíme o financiách) predstavuje naše nikdy nekončiace vzdelávanie a finančná gramotnosť.

Čítajme, sledujme, počúvajme, diskutujme, pomáhajme si. Potom budeme zo dňa na deň bohatší. :)

       

 

Ľubo Halász
Sales Investment Funds Specialist

mBank

 

Kategórie:

Produkty