späť

Hypotekárna kalkulačka prezradí veľa, no nie úplne všetko. 5 rád a tipov na čo myslieť pri hypotéke.

Vziať si úver na bývanie je dôležitý krok. Je preto dôležité zvážiť si všetky okolnosti a podmienky. Prv, než sa rozhodnete pre hypotéku, mali by ste si dať odpoveď na nasledujúcich 5 otázok.

1. Kedy uvažovať nad hypotékou?

Nad vlastným bývaním rozmýšľajte čo najskôr, získate tým priestor na lepšie podmienky pri získavaní úveru na bývanie, ale ani seba tak nevystavíte zbytočnému tlaku. Ak máte tú možnosť, je dobré si najprv niečo našetriť, aby ste si požičali čo najnižšiu sumu.
Aj keď je dôležité splatiť hypotéku čo najskôr, nemali by ste zabúdať na súbežné vytváranie finančnej rezervy, ktorá vám pokryje neočakávané výdavky. Odborníci radia mať bokom sumu zodpovedajúcu šesťnásobku mesačných výdavkov.


2. Prezradí mi hypotekárna kalkulačka ktorá hypotéka je najvýhodnejšia?

Hypotekárna kalkulačka je skvelá vec a s jej pomocou získate pomerne presnú predstavu o parametroch úveru. Neprezradí však úplne všetko. Ste živnostník, zamestnanec, či máte do 35 rokov? Pre každého platia iné pravidlá. V mBank síce nedostanete štátny príspevok pre mladých, ale ponúknu vám splatnosť úveru až 40 rokov, s výškou úveru až do 100% hodnoty nehnuteľnosti. Od vašich potrieb závisí, čo je pre vás výhodnejšie.
Vyššia úroková sadzba totiž nemusí vždy znamenať, že v konečnom dôsledku budete platiť viac. Okrem úrokovej sadzby si porovnajte aj ďalšie parametre: dobu splácania, fixáciu splátky, mimoriadnu splátku úveru a poplatky spojené s jeho vybavením. V tejto súvislosti odporúčame pozrieť sa najmä na výšku ročnej miery percentuálnych nákladov (RPMN). Vyjadruje celkovú úrokovú mieru úveru, pretože zohľadňuje nielen úrok ale aj ostatné poplatky súvisiace s úverom. V nesposlednom rade je dôležitá výška splátky. Ak sa chcete zadĺžiť zdravo, nemala by presahovať 30 % príjmu domácnosti.
 

3. Oplatí sa mi poistenie?

Banka vyžaduje poistenie založenej nehnuteľnosti. Okrem tohto poistenia sa môžete dobrovoľne rozhodnúť aj pre životné poistenie, Jeho cieľom je nahradiť výpadok príjmu alebo odbremeniť pozostalého od veľkého finančného záväzku v prípade smrti alebo trvalej invalidity živiteľa rodiny.


4. Hypotéku už mám, ale nie som spokojný. Čo mám robiť?

Trh sa rýchlo mení a s ním aj podmienky úverov. Ak sa potrebujete zbaviť nevýhodného úveru, refinancovanie stojí za zváženie, pretože dnes sa pri refinancovaní hypotéky viete dostať k úroku 1,84% p.a.


5. A čo keď potrebujem úver na čokoľvek?

Vtedy je pre vás riešením tzv. americká hypotéka, kedy pôžičku založíte nehnuteľnosťou. Účel úveru nemusíte dokladovať ako pri účelovom úvere na bývanie a úver môžete získať až do výšky 75% hodnoty založenej nehnuteľnosti. Doba splatnosti však býva nižšia – zvyčajne do 20 rokov.


Nech sa už rozhodnete akokoľvek, dobrým štartom je určite hypotekárna kalkulačka, na ktorej si môžete ešte z pohodlia domova vyrátať, aký úver by vám najviac vyhovoval. Na svojich stránkach ju má každá banka ponúkajúca úvery na bývanie, máme ju aj my.
 

 

 

Kategórie:

Aktuality